úvod | hledej | debata | forum | MMČR | MČR HA | foto | foto Fryba | video | LeMans/WEC | piloti a týmy | Evropa | inzerce | motorshop | historie | okruhy | odkazy

Tisková zpráva - Milan Svoboda

Milanovi Svobodovi se premiérový rakouský Rechberg povedl

První zahraniční závod pelhřimovského Milana Svobody proběhl nad očekávání.Vloni absolutně třetí nejrychlejší v našich závodech do vrchu a mistr volné formule do dvou litrů se svojí formulí Reynard 032 přidal po čtvrtém a třetím místě absolutně na Brněnském drakovi v závěru března do své sbírky další úspěch. Na rakouském Rechbergu, kde odstartovalo ME v závodech dovrchu, si vyjel 8.místo v absolutním pořadí, 1. místo ve třídě E2 do 2000 ccm a zároveň 2. místo v evropském poháru formulových vozů , do něhož jsou započítávány také vozy F3000.

Trať poblíž malebné vísky Tulwitz v rakouských Alpách byla velmi zajímavá a zároveň těžká, se spoustou velmi rychlých zatáček.. Celkem se závodu zúčastnilo na 120 klasifikovaných závodníků, včetně historických vozidel. Celkově zvítězil Herman Waldy s vozem Reynard 94D F3000 ( s motorem Judd z F1) před slovenským závodníkem Jaroslavem Krajčím s Lolou Zytek F3000 a třetím Italem Giulio Regosou s plackou Osella PA20 S, který vyhrál i skupinu CN. Východočech Otakar Krámský s Osellou K-04 BMW 3,0 skončil sedmý celkově, tedy těsně před Milanem Svobodou.

„Při seznamování s prostředím bylo patrné, že nebude jednoduché nastavit správné převody a podvozek. Pořadatel připravil na sobotu tři tréninkové jízdy. Od rána jsme měli problémy s autem a neustále jsme opravovali drobné nedostatky, dvakrát jsme rozebírali převodovku a ladili přítlaky a podvozek,“ líčil pelhřimovský jezdec skutečnost, že vše nebylo zase tak snadné. „Milan s Lubošem (mechanici) se opravdu nezastavili. I časy dosažené v tréninku tomu odpovídaly. Celkově 19. místo sice nebylo špatným umístněním vzhledem ke skutečně silné konkurenci, ale v našem týmu vládl malý smutek nad dosaženými časy. Byl předpoklad se o pár sekund zlepšit,“ pokračoval Svoboda.

Ještě v sobotu večer jezdec společně s mechaniky provedl několik úprav na autě a pak měl možnost na píchlé matraci v týmovém tranzitu celou noc přemýšlet, kde je možné zrychlit….

„V 6 hodin ráno následoval budíček, hup do subaru a Milan jel zkoušet noční můry aplikovat na trať,“ líčil mechanik Luboš Klubal.

„V první jízdě se mi moc nepovedl start a tak jsem se snažil tuto ztrátu dohonit. V horní části trati byly žluté vlajky s červenými pruhy, značící olej na trati. Předpokládal jsem, že olej bude v ideální stopě a tak jsem se mu snažil vyhnout aniž bych musel zpomalit. Průjezd touto partií zatáček byl trochu krkolomný, nicméně rychlý. Ve druhé jízdě nastala velmi podobná situace, ale pro změnu o pár zatáček dříve.

Přiliš mnoho chyb jsem nevyrobil a tak velmi příjemným výsledkem bylo 8.místo v absolutním pořadí, 1. místo ve třídě E2 do 2000 ccm a 2. místo v evropském poháru formulových vozů (včetně F3000). Krásná premiéra!“ zhodnotil hlavní jízdy na nedělním Rechbergu spokojeně Svoboda.

Nejbližší start čeká vrchaře o prvním květnovém víkendu v Ústí nad Orlicí. Další pak o týden později na trati Zámeckého vrchu v Náměšti nad Oslavou.