úvod | hledej | debata | forum | MMČR | MČR HA | foto | foto Fryba | video | LeMans/WEC | piloti a týmy | Evropa | inzerce | motorshop | historie | okruhy | odkazy

Milan Svoboda o uplynulých závodech

Tisková zpráva

DOBŠINÁ, FARINKA a TRENTO BONDONE

Milan Svoboda sbíral medaile i na dalších třech závodech

V pauze, kterou měl v minulých týdnech šampionát ME v závodech do vrchu, se jely pro změnu další dva domácí závody, byť jeden z nich také v zahraničí. Nejdříve slovenská Dobšiná a pak Brno - Kohoutovice, tedy závod po části staré brněnské trati Vzhůru Farinovou zatáčkou. Pak následovala opět Evropa a to italské Trento, a po té konečně jeden víkend vrchařského volna. Ve všech uvedených kláních se dařilo Milanu Svobodovi, který si přivezl další medaile.

Na slovenské Dobšiné v sobotu vítězem

Předposlední červnový víkend si čeští vrchaři odskočili na Slovensko – na trať u Dobšiné, kde se jelo o body do MČR. "Slyšel jsem od svých kamarádů a kolegů, že Dobšiná je krásný kopec, který by se mi měl líbit. A měli pravdu. Na 6800 m trati není žádná hloupá zatáčka, kopec je velmi rychlý a i vracáky mají veliký poloměr, takže se dají jet relativně velkou rychlostí,“ hodnotil trať Milan.

Nakonec opět v sobotu vyhrál celý závod.„Nevím, jestli se to mu říká štěstí, ale skutečnost byla taková, že v první jízdě začalo pršet startem první formule. Vyhrál Vlado Friedl s F3, který startoval jako první, takže jel ještě na suché trati. Mně již od třetí zatáčky místy docela hodně pršelo a jelikož jsem jel na suchých pneumatikách, chtěl jsem zvolnit, ale je tu strašně dlouhá rovina a na jejím konci jsem na to, že by to mohlo být mokré, zapomněl - a ono to šlo,“ zmínil pelhřimovský jezdec.

Skončil tedy druhý o několik desetin. Potom startovaly placky a F3000, kterým již pršelo hodně ( mimochodem – pokolikáté již v této sezóně....?). Miloš Beneš tak ztratil sekundu, Mirek Fajkus 2 sekundy a Otakar Krámský havaroval v první zatáčce. Ve druhé jízdě už pršelo po celé trati, takže se jelo na mokrých pneumatikách. A Svoboda nezaváhal a vyhrál s náskokem více než 1,5 sec před druhým Milošem Benešem. Jaroslav Krajčí byl pomalejší o 5 sec. A skončil celkově čtvrtý za Fajkusem.

V neděli Milan Svoboda po menší chybičce v jedné ze zatáček v poslední jízdě přidal celkové čtvrté místo. Do výsledků MČR si ale mohl započítat třetí místo, jelikož Krajčí jel pouze v rámci slovenského šampionátu. Milan si přitom pochvaloval, že postavili skoro okruhový podvozek, který ale „fungoval“. „Že povezeme z Dobšiné 32 bodů do absolutního pořadí MČR, to skutečně nikdo z nás nečekal," usmíval se po skončení závodů Milan Svoboda.

Vzhůru Farinovou zatáčkou – dvakrát stříbro

V Brně, kde se závodí na části původního Masarykova okruhu, dojel Milan 2x druhý v obou případech za Milošem Benešem, přičemž klání se nezúčastnil Otakar Krámský. Navíc pokořil traťový rekord ve třídě do 2000 ccm, přestože měl zdravotní problémy a tentokrát vůbec nebyl fit: „Bylo mi hrozně. Celý týden před závodem jsem měl střevní problémy, které setrvaly ještě v sobotu. Za celý týden jsem snědl 2 rohlíky, takže jsem byl docela zesláblý a nejelo se mi dobře. Úspěch se dostavil jen díky malé délce závodu, kdy jsem se na těch pár zatáček dokázal nějak soustředit,“ zmínil Milan. Na této krátké trati je velmi těžké dohonit velký rozdíl výkonu mezi auty s motorem 3000 a 2000 ccm, takže se v týmu po celý víkend rozhodli šetřit pneumatiky a Milan závodil jen na tréninkových gumách. V nedělním tréninku se pak velice zrychlil Miroslav Fajkus a bylo zřejmé, že o udržení 2. místa ze soboty bude ještě boj. Přesto Milan ani v neděli nenasadil lepší pneumatiky s tím, že je musí šetřit na důležitější závody. Nakonec z toho ale bylo druhé víkendové stříbro.

„Je za námi závod, který na mě nikdy zvlášť dobře nepůsobil. A letos mohu zodpovědně prohlásit, že to byl pořadatelsky nejhůře zabezpečený závod této sezóny,“ poznamenal na adresu pořadatelů jezdec. Připomeňme ještě následující zajímavost: Za zmínku stojí porovnání všech tří Svobodových závodních jízd, v nichž dosáhl velmi vyrovnaných časů: 00:56,79 - 00:56,79 - 00:56,76. „A když k tomu přidám druhý trénink 00:56,93, tak si myslím, že je to docela slušně zajetá jízda pravidelnosti. Tak alespoň v něčem jsem dnes toho Miloše porazil...... ,“ usmíval se Svoboda.

Italské Trento – více jak 200 náročných zatáček na 17 km trati. Krásné čtvrté místo !

V italském Trentu, kde po pauze pokračovalo Mistrovství Evropy, byl Milan nováčkem a podivoval se nad náročností zdejší trati. „Byl pro mě šok ta délka trati a množství zatáček!! Trento je 17 km dlouhý kopec na úpatí hory až na hřeben. Silnička se kroutí více jak 200 zatáčkami přes lesní úseky i vesnice s různými druhy asfaltů. Je tu asi všechno - krátké vracáky, delší vracáky, různé protahovačky ze zatáčky do zatáčky, vše docela nepřehledné, za skálu nebo svodidlo, prostě nářez,“ popsal Milan trať.

Tréninkové jízdy se ale Milanovi celkem vydařily a těšil se tedy na vlastní závod.„Dojížděl jsem staré pneumatiky a zvlášť ve spodní partii trati jsem se dost trápil. Auto klouzalo a na některých místech i dost nepochopitelně. Je tam totiž několik druhů asfaltů a každý se chová jinak, což jsme bohužel my nováčci ještě nevěděli, kde a na jakém povrchu se zrovna nacházíme…

Ve druhé jízdě jsem se tolik soustředil na klouzající zadek, že jsem se asi na 1,5 km ztratil, vůbec jsem si nebyl jistý, co se skrývá za skálou nebo zdí. Průjezdem druhé vesnice se auto zklidnilo a pak už jsem se mohl v klidu soustředit na zbytek 17-ti kilometrové trati.

V nedělním závodě jsme pak měli startovat okolo 13. – 14. hodiny, ale díky kolizím se náš start posunul o několik hodin až na 17. hodinu. Z toho horka jsem byl silně unavený a nedokázal se stoprocentně koncentrovat na jízdu, což se podepsalo na výsledku. Dvakrát jsem se ztratil, což mne stálo cenné sekundy.

Povedla se mi pak ale horní partie trati a výsledkem bylo 4. místo v ME v E2/D do 3000 ccm a 1. místo ve třídě do 2000 ccm,“ popsal Milan průběh nejdelšího závodu šampionátu. V závodě, který se jel jen na jednu závodní jízdu, tak skončil před Krámským a Szászem (oba F 3000) a dalšími. Za zmínku ještě stojí, že závod sledovalo přes 40 000 italských diváků a přihlášeno do něj bylo neuvěřitelných 298 vozů.
VSETÍN

Milan Svoboda i po Vsetíně stále v čele domácího šampionátu

Na víkendovém závodě Valašský klobúk triumfoval po oba dny Dušan Nevěřil v monopostu Lola F3000. Milan Svoboda dojel v sobotu čtvrtý a v neděli si o příčku polepšil. Udržel si ovšem průběžné vedení ve vrchařském šampionátu před Milošem Benešem, který skončil po oba dny před pelhřimovským jezdcem.

Čtyřkilometrový úsek mezi Malou Bystřicí a Dušnou, kde se tradičně závodí a kde se mimochodem jezdí také rallye, je však podle závodníků příliš hrbolatý a pro rychlé formulové jezdce velice nebezpečný. I to se částečně podepsalo na skutečnosti, že Svoboda první závodní den neskončil na žádném z medailových postů, tedy s vyjímkou prvenství ve třídě dvoulitrových formulí.

„Měl jsem už v Trentu problém s diferenciálem, který se zatáhl. Jelikož jsem neměl díly, nechal jsem repasi až na tento týden s tím, že ve Vsetíně by to tak vadit nemuselo. Opak byl pravdou. Tato trať je velmi rozbitá a nerovná - hlavně po rovině - některé zatáčky jsou opravené. Takže sobotní tréninky jsme věnovali nastavení podvozku tak, aby se na tom tankodromu dalo nějak jet. V první závodní jízdě jsem si byl jist, že auto bude klidnější, ale problém nastal hned v první zatáčce, do které auto nejdříve nezatočilo a pak se utrhl zadek, trošku mě to vyděsilo a tak jsem lehce zvolnil.

Druhou jízdu jsem se snažil trošku změnit styl a spíše jej přizpůsobit jiným jízdním vlastnostem auta. Už to bylo lepší, ale stále to nebylo to, co jsem si představoval a tomu odpovídal i výsledek,“ popsal úvodní den závodů na Valašsku Milan Svoboda.

"Pro formule je tato trať opravdu nebezpečná. Ale jinak je to tady krásné. Pěkná trať i přátelské prostředí," potvrzovali i další jezdci, jako třeba Josef Komárek, vítěz skupiny M, tedy plechových aut.

V neděli v týmu JSC zapracovali na změnách a Milan s mechanikem Milanem Šustrem po trénincích provedli několik drobných změn v nastavení a na soupeře se pak podařilo stáhnout další sekundu. „V tréninku se mi podařilo trefit nějakou novou díru v esíčku před pasekou tak, že mi až spadly nohy z pedálů....! Chudák auto, myslím že utrpělo víc škod na tomto závodě, jak za celou sezónu. Pořadatelům se v nedělním závodě dařilo, závod proběhl bez vážnějších problémů. Dokonce jsme odjížděli oproti minulým ročníkům včas, takže jsme cestou stihli naší oblíbenou svíčkovou,“ doplnil ještě Milan Svoboda.

Mezi zhruba šedesáti soupeři skončil po oba dny první Dušan Nevěřil s monopostem Lola F3000 a druhý Miloš Beneš s vozem Lucchini P3, který zároveň drží druhou příčku celkově v průběžném hodnocení šampionátu za Milanem Svobodou. Ten si v neděli proti sobotě polepšil a vystoupil na bronzový stupínek. „Matematik teoretik Miloš spočítal, že zatím ještě vedeme absolutní pořadí, ale náš náskok se snížil na pouhých 5 bodů. Inu, bude zajímavý závěr sezóny....,“ poznamenává Milan. Překvapivě třetí je průběžně Mirek Fajkus, kterému ale v neděli odešla spojka, takže nestartoval.

O titulu by se ale mělo rozhodovat mezi Svobodou a Benešem. Do konce domácí sezóny pak zbývá slovenská Baba ( již o nadcházejícím víkendu), Lanškroun a nováček šampionátu, závod v Ostravě.

Pokud jde o Vsetín, je otázkou, zda se formuloví jezdci zúčastní i příštího ročníku, pokud by nedošlo k položení nového asfaltového koberce. Trať zde měří 3508 metrů a závodníci musí zvládnout převýšení 215 metrů. Pořadatelům se sice podařilo dojednat částečné položení nového asfaltu, ale ten dostala pouze pravotočivá zatáčka po startu a následný lesní úsek.

„V cíli byla velká diskuse, na níž se jezdci otevřených vozů jednohlasně shodli, že do budoucna se na tratích s takovýmto špatným povrchem nebudou zúčastňovat,“ potvrdil jezdec z Vysočiny.

Navíc ještě na závěr upozornil na další problémy: „Ovšem reservy neměl jenom můj vůz a můj výkon, značný problém měl i pořadatel. Začalo to chaotickým svozem ze druhé jízdy, kdy nepochopitelně zabránili formulovým vozům, které vždy stojí připravené, jako první k jízdě zpět, aby mohly jet dolů, a pokračovalo to výsledky. Nebyly časy ze druhé jízdy a to ještě ani při otevření uzavřeného parkoviště!!! Pak se objevily, ale pouze součet obou jízd, takže kdo chtěl vědět jak si vedl ve druhé jízdě, musel odečítat....“

O nadcházejícím víkendu se jede bratislavská Baba.

Valašský klobúk 2006 - výsledky:

1. závod - sobota:
1. Nevěřil (Lola F3000) 2:48,81, 2. Beneš (Lucchini P3) -3,56, 3. Fajkus (Lucchini P3) -6,84, 4. Svoboda (Dallara F3 02) -7,51, 5. Kostruh (Dallara F3 93) -21,83, 6. J. Komárek (Mitsubishi Lancer EVO) -23,76.

2. závod - neděle:
1. Nevěřil 2:45,93, 2. Beneš -3,50, 3. Svoboda -7,79, 4. Zmeškal (Dallara F3 99) -22,04, 5. D. Komárek (Mitsubishi Lancer) -23,24, 6. J. Komárek -25,25.

Průběžné výsledky MČR po Valašském klobúku.
1. Svoboda - Dallara 184
2. Beneš - Lucchini 179
3. Fajkus - Lucchini 108
4. Krámský - Osella/Reynard 87
5. Nevěřil - Lola 84Autor: Pavel Jelínek/CZ  (Všechny články autora)
Rubrika: Tiskové zprávy  (Všechny články rubriky)
Článek publikován: 23.07.2006
Přečteno: 4217 x
Stránka aktualizována: 22.04.2021

Související články:REDAKCE: Roman Krejčí All rights reserved, Ó 2002-2017


Stránky vrchy.com jsou nezávislým informačním zdrojem o závodech do vrchu a na okruzích

[CNW:Counter] TOPlist