úvod | hledej | debata | forum | MMČR | MČR HA | foto | foto Fryba | video | LeMans/WEC | piloti a týmy | Evropa | inzerce | motorshop | historie | okruhy | odkazy

Milan Svoboda na slavném ECCE HOMO opět zazářil

Tisková zpráva

O prvním červnovém víkendu po evropských závodech v Rakousku, Španělsku a Portugalsku přišel čas pro tradiční tuzemský závod na sto lety prověřené trati v moravském Šternberku. Těšil se na něj i pelhřimovský Milan Svoboda, který se zde se svoji Dallarou 302 blýskl absolutním prvenstvím v první mokré závodní jízdě. Na suché trati ale jeho náskok dva soupeři s mnohem silnějšími vozy smazali. Nicméně i absolutně třetí příčka je v dané obrovské konkurenci zcela skvělým výsledkem a zároveň i nejlepším umístěním českého jezdce na Ecce Homo 2006.

V sobotních tréninkových jízdách se jelo na téměř suché trati. Někteří závodníci volili suché pneumatiky, další tzv. média. To byl i případ týmu z Vysočiny, který využil sadu starších pneumatik, do kterých mechanici naříznuli (spíše prý vypižlali) pár drážek…V porovnání s telemetrií z loňského podzimu byl Milan na krátké verzi trati (před odbočku na Lipinu) o 4,5 sec pomalejší, než vloni a doufal, že se mu v dalších a těch nejdůležitějších jízdách podaří zrychlit. „Do závodu jsme nepatrně změnili nastavení podvozku, které jsme těsně před startem upravili pro mokrý závod. Baví mě jezdit na mokru - to mám už z mládí z motokár,“ připomíná Milan.

Na první jízdu přišla pořádná sprška, tedy „voda na mlýn“ pelhřimovského závodníka, jak se říká. V neděli dopoledne totiž vytrvale pršelo, což ovšem Milanovi vůbec nevadilo. Na mokré trati měly evidentně problémy s přebytkem výkonu, který nebylo možné přenést koly na vozovku, silné monoposty F3000 a Milan této situace dokonale využil ! S dvoulitrovou Dallarou 302 zajel čas 3:34,37 a jasně vedl, druhému Faustovi Bormolinimu nadělil dokonce více než čtyři sekundy !! Dalších pět vteřin pak ztrácel lídr evropského šampionátu Giulio Regosa. Otakar Krámský ztrácel dokonce 14 sekund.

„Tušil jsem, že bychom na mokré trati mohli udělat lepší výsledek, ale s prvním místem jsem opravdu nepočítal. Ecce Homo je trať s dlouhými rovinami, kde moje auto hodně ztrácí,“ doplnil Milan Svoboda.

Pro druhou, tedy odpolední jízdu, trať poměrně dokonale oschla a opět se musela projevit výkonová převaha silných monster třílitrových formulí 3000 oproti dvoulitrovému speciálu Milana Svobody. Nejlepšího součtu časů nakonec dosáhl Fausto Bormolini, zatímco druhému Giuliovi Regosovi nepomohl ke zlatu ani absolutně nejrychlejší čas víkendu. Pouze čtyři sekundy pak ztrácel absolutně třetí Milan Svoboda, který byl naprosto spokojen a který věděl, že na suchu nelze v dané konkurenci výše pomýšlet.

Vždyť za sebou nechal Renza Napioneho, Otakara Krámského, Hermana Waldyho, Dušana Nevěřila, Lazsla Szacse, Miroslava Fajkuse a mnoho dalších. Celkem se do Šternberka sjela rekordní účast desítky formulí 3000 a to tady ještě nikdy v historii nebylo!

„Jsem s výsledkem velmi spokojen, po první jízdě to vypadalo ještě nadějněji, ale trať rychle oschla a to už jsem jen čekal, kolik F3000 mě v součtu obou jízd přeskočí. Díky velkému náskoku z první jízdy se přede mne dostal pouze Bormolini a Regosa. Je to v mé vrchařské kariéře doposud největší úspěch, který ani nejsem schopen řádně oslavit, jelikož nás čeká ještě mnoho důležitých závodů nejen v ME, ale i v MČR , kde jsme si o dalších pár bodů upevnili prozatímní 1.místo,“ září spokojeností Milan Svoboda.

Letošní závod Ecce Homo dokončilo celkem 81 jezdců se současnými vozy, přičemž dalších 15 nedojelo. Cíl vidělo také 25 historiků, z nichž nedokončilo 6 jezdců. I přes nepřízeň počasí sledovalo závod u trati na 18 000 spokojených diváků.

V průběžném pořadí ME jsou na prvních třech místech Regosa, Napione, Bormolini, čtvrtý je krkonošský zkušený veterán ( byť nováček ve voze F 3000) Otakar Krámský a o pouhý bod za ním je nováček seriálu Milan Svoboda. Pokud jde o mistrovství republiky, zde tento jezdec dokonce vede, jak již bylo řečeno. Příštím závodem seriálu ME je hned o nadcházejícím víkendu německý Trier.Autor: Pavel Jelínek/CZ  (Všechny články autora)
Rubrika: Tiskové zprávy  (Všechny články rubriky)
Článek publikován: 11.06.2006
Přečteno: 4098 x
Stránka aktualizována: 22.04.2021

Související články:REDAKCE: Roman Krejčí All rights reserved, Ó 2002-2017


Stránky vrchy.com jsou nezávislým informačním zdrojem o závodech do vrchu a na okruzích

[CNW:Counter] TOPlist