úvod | hledej | debata | forum | MMČR | MČR HA | foto | foto Fryba | video | LeMans/WEC | piloti a týmy | Evropa | inzerce | motorshop | historie | okruhy | odkazy

Jema 630GT se chystá do Ústí n.O.

Za volantem Vladimír Doubek starší

Již jsme předeslali informaci o účasti dvou nejrychlejších Španělů na vozech BRC, kteří se vypraví v rámci propagace těchto vozů na závod do Ústí nad Orlicí. Nejsou však jediní zástupci vozů skupiny CM. Start v Ústí nad Orlicí dnes potvrdil i přihlášený Vladimír Doubek se svou Jemou 630GT. Jedná se prakticky o totožný vůz, ovšem postavený ne ve Španělsku, ale ve Francii, která je kolébkou skupiny CM a de facto určuje i pravidla. Jen pro připomenutí dodejme, že vozy skupiny CM designově vycházejí z tradiční skupiny C, tedy sportovních prototypů. Běžně se vyrábí jak varianta uzavřená připomínající vozy skupinu C, jak jsme ji znali z let 1982 až 1992 z Mistrovství světa sportovních prototypů, ale i například letošního továrního Aston Martinu, který vyrobila anglická Lola a se kterým jezdí úspěšně česká posádka Enge a Charouz po boku Mückeho v Le Mans Serii. Ale zároveň se objevují i otevřené vozy, tedy klasické spidery podobné například skupině CN. Zásadní rozdíl je však v hmotnosti, objemu motoru a pochopitelně i v rozměrech vozu.

V dnešním článku se podíváme blíže právě na francouzský vůz Jema 630GT. Podobně jako ostatní, i Jemu pohání motor ze silničních motocyklu, konkrétně Suzuki GSXR 1000ccm. Bezporuchovost podtrhuje skutečnost, že se jedná opravdu o sériovou variantu, pouze vylepšenou power commanderem a speciálními výfukovými svody, které zvyšují výkon 180 koní téměř na hranici 200 koňských sil. To vše při hmotnosti 420-430kg. Samozřejmostí je 6ti stupňová sekvenční převodovka a velice příznivá cena okolo 33.000 eur. Tím jsme vlastně představili uzavřený prototyp Jema 630GT, se kterým pojede tento víkend Vladimír Doubek. Loni se jeho syn svezl ve Šternberku. Trať v Ústí nad Orlicí je však pro tento mimořádně hbitý vůz výrazně příznivější, protože jeho síla se projevuje zejména na techničtějších tratích, kde uplatní svou nízkou hmotnost při akceleraci i dobržďování a přitom neztrácí na dlouhých přímých úsecích. Vzhledem k tomu, že jezdec Doubek se již tolik vlastní závodní činnosti řadu let nevěnuje, půjde v jeho případě zejména o podpoření úrovně domácího šampionátu svou účastí a ukázání opravdu atraktivní techniky. V době, kdy se řeší ekonomická krize je podle mého názoru právě vůz skupiny CM mimořádně dobrou volbou. Kloubí totiž v sobě hned několik zásadních parametrů - nízká cena, vysoká rychlost, velice atraktivní design a výborná životnost. Je proto dobře, že na startu uvidíme hned tři tyto vozy. Značek je však více, než jen Jema a BRC, tak uvidíme, jaký další vůz se u nás v blízké budoucnosti objeví. Rozhodně to bude oživením skupiny C, která díky svým aerodynamickým křivkám a ladným liniím tradičně patří k tomu nejkrásnějšímu co se na závodech do vrchu (kromě živých něžných bytostí..) objevuje. I domácí pravidla pro závody do vrchu umožňují start vozů přesně dle specifikace skupiny CM, tak jak ji připravuje francouzská federace FFSA.

Vladimír Doubek mladší a Jema 630GT na Ecce Homo 2008


Myslím, že pro mnohé bude velké překvapení, jak vysoko vozy skupiny CM mohou v absolutním pořadí dosáhnout. Sám si netroufám odhadnout, ale s umístěním v první desítce počítám a dost možná se vklíní i mezi ty nejsilnější třílitrové speciály a třeba překvapí umístěním mezi nejrychlejšími pěti jezdci.. O tom by ostatně mohl vyprávět Pedro Roca, který na závodě ME ve Španělsku dojel jako druhý v absolutním pořadí (mimo klasifikaci ME), když jej porazil pouze a jedině Faggioli se svou raketou Osella FA30, kterou se budeme moci pokochat o týden později při Ecce Homo a bude-li pěkné počasí.. budou i rekordy... ale to je už z jiného soudku... Každopádně Roca na voze CM značky Silver Car porazil všechny čtyři startující formule Nippon či F3000 a to je už pořádná síla. Bylo deštivo, tak jak má být i o víkendu v Ústí nad Orlicí.

Vladimír Doubek mladší a Jema 630GT na Ecce Homo 2008


Škoda, že nepřijedou i Francouzi s vozem Jema, jak se snažil Doubek zajistit, ale vše bylo na poslední chvíli, takže se musíme spokojit zatím s jediným vozem Jema. Pro ty co mají rádi otevřené vozy by byla varianta Jema 630CM. Pro letošní rok Francouzi přešli na třídílnou karosérii, zatímco loňský Doubkův model má celou karoserii v jednom kuse. Historie značky Jema začíná v roce 2000, ale už před tím její zakladatelé zkoušeli poměrně úspěšně motor Suzuki 1000 CSXR v monopostu v závodech do vrchu. Ještě drobnost k původu názvu Jema = JEan MArie podle svého zakladatele.

Vladimír Doubek mladší a Jema 630GT na Ecce Homo 2008
Autor: Roman Krejčí  (Všechny články autora)
Rubrika: Mezinárodní mistrovství ČR  (Všechny články rubriky)
Článek publikován: 27.05.2009
Přečteno: 6332 x
Stránka aktualizována: 22.04.2021

Související články:REDAKCE: Roman Krejčí All rights reserved, Ó 2002-2017


Stránky vrchy.com jsou nezávislým informačním zdrojem o závodech do vrchu a na okruzích

[CNW:Counter] TOPlist