úvod | hledej | debata | forum | MMČR | MČR HA | foto | foto Fryba | video | LeMans/WEC | piloti a týmy | Evropa | inzerce | motorshop | historie | okruhy | odkazy

Kdy začnou domácí kopce?

Úvaha

Nadcházející víkend se koná tradiční závod do vrchu v Náměšti nad Oslavou. Do závodu se přihlásilo dosud 23 jezdců, což bohužel odráží současnou situaci stále se snižujícího počtu startujících. Podíváme-li se zpět, tak zrhuba 10 let je patrný tento nepříjemný trend úbytku startujících. Na druhou stranu nemůžeme zapomínat, že zhruba kolem roku 1995 byla situace rovněž poměrně vyhrocená co se počtu startujících týče. Na závod do Vyskeři přijelo jen něco málo přes 20 jezdců. Rovněž na dalších závodech počet startujících nepřesahoval padesátku. Vyšší počty jezdců tehdy zajišťovaly závody jako je Ecce Homo, Ústecká 21 a také Náměšť nad Oslavou. Jak tomu bude letos?


Na fotografii zachycená krása závodů do vrchu... (Jiří Voves a jeho Subaru, foto Roman Krejčí)


Není to tak dávno, co v Náměšti startovalo přes stovka závodníků. Trať byla vždy hojně navštěvovaná diváky, přesto docházelo k úbytku startovního pole, zejména pak po roce 2003 a smutné havárii Ivo Palmiho. V dalších letech se stále častěji objevovaly hlasy těch nejrychlejších jezdců volající po zvýšení bezpečnosti na této jinak krásné trati. Bohužel zelený moloch byl opět fanatický a bezcenné stromy zůstaly na svém místě, byť je možno je označit za zabijáky.. O to víc smutnější, že se toto neřešilo dříve (myšleno konečné řešení, pořadadal zahájil jednání na vykácení stromu 14 dní po loňských závodech), ale až nyní, kdy bohužel každé řešení bude mít své "oběti". Není nyní jasné, jak to vlastně dopadne, ačkoliv je pár dní do závodu... Jisté je, že se zde pojede také KW Berg Trophy, stále větší popularitě se těšící šampionát vycházející z tzv. hobby závodů do vrchu, takže diváci si přijdou bezesporu na své. Ale jak to bude s republikovým mistrovstvím?


Archivní záběr ze zatáčky pod zámkem v Náměšti nad Oslavou (vůz MTX 1-06 pilotuje Jaroslav Vorel, foto Bohumil Hrbek)


Dalším podnikem po Náměšti je Ústí nad Orlicí, jeden z největších pojmů v našem vrchařském motorsportu. I letos je zde vypsáno Mistrovství Evropy v závodech historických vozidel, dále Mistrovství zóny Střední Evropy, FIA challenge pro vozy skupiny E1 a pochopitelně Mezinárodní Mistrovství České republiky současných i historických automobilů. Do uzávěrky přihlášek je ještě daleko, takže věříme, že jezdci znechucení ze situace, která jim bere chuť do závodění, nakonec přijedou. Ať již kvůli krásné trati, vždy dobře hodnoceným pořadatelům, tak i proto, aby ukázali touhu po zachování závodů do vrchu ve své nejprestižnější úrovni. Zatím můžeme prozradit některá jména, jejichž přihlášky již doputovaly k pořadatelům. Z jezdců současných vozidel se již přihlásil Krámský, Líbal, Braun, Voves, Milan Kašpárek, Daniel, Šípek, Ježek, v jednání je například start Georga Plasy. Řady historických vozidel přijedou posílit například Sekyrka, Konicar, oba Králové, Adámek, Stará, Tykal, ze Slovenska potom Valko či Francouz Bernard Forel na formuli Renault. Účast potvrdili i bratři Vondrákové. Další přihlášky jsou v očekávání.. Rádi budeme o dalších jménech informovat.


S tímto vozem BMW 2002 jsme mohli u nás poprvé vidět současnou hvězdu Georga Plasu v Ústí nad Orlicí v roce 1990, foto Karel Berger


Týden po Ústecké 21 se pojede ME ve Šternberku. Populární Ecce Homo se sice kryje s domácím okruhovým šampionátem (to by se nemělo stávat..), přesto má zase dobrý termín co se týče národních šampionátů vrchařů. Zatímco Ústecká 21 se kryje s rakouským závodem v Kitzeku, do Šternberku se vydají bez problémů i Francouzi, Italové, Slováci či Rakušané, jakož i další. Zájem o start zde má Regal, Petit, samozřejmě i Faggioli a tradiční jezdci seriálu ME. Takže komplentní evropská špička. Věříme, že i naši vrchaři budou bojovat ve svých skupinách o nejvyšší příčky, stejně tak jako i ti, na které se medaile nedostávají, ale kteří si svou účastí a nadšením dokáží získat srdce nadšených diváků, kterých vždy chodilo hodně nejen do Šternberku, ale i zmíněného Ústí nad Orlicí či Náměšti nad Oslavou.


Dynamický start speciálu Lotus WR9 při loňském Ecce Homo, foto Roman Krejčí
Autor: Roman Krejčí  (Všechny články autora)
Rubrika: Mezinárodní mistrovství ČR  (Všechny články rubriky)
Článek publikován: 04.05.2009
Přečteno: 5471 x
Stránka aktualizována: 22.04.2021

Související články:REDAKCE: Roman Krejčí All rights reserved, Ó 2002-2017


Stránky vrchy.com jsou nezávislým informačním zdrojem o závodech do vrchu a na okruzích

[CNW:Counter] TOPlist