úvod | hledej | debata | forum | MMČR | MČR HA | foto | foto Fryba | video | LeMans/WEC | piloti a týmy | Evropa | inzerce | motorshop | historie | okruhy | odkazy

Vrchařský svátek aneb setkání Evropských Mistrů na Ecce Homo

Teprve druhý ročník ambiciózního Masters již tento víkend na trati Ecce Homo

Už jen pár dní nás dělí od jedné z největších automobilových událostí tohoto století v oblasti motosportu. Na víkend se totiž do Šternberku sjedou ti nejlepší závodníci ze závodů do vrchu na druhém ročníku závodu Masters, který organizuje samotná FIA, tedy nejvyšší orgán světového autosportu.

Závodu se zúčastní většina špičkových jezdců napříč celého kontinentu. Není v lidských silách a možnostech zajistit, aby přijela komplet špička všech států, přesto uvidíme opravdu hodně jezdců, které bychom jinak nikdy v krajinách, kde bory šumí po skalinách a voda hučí po lučinách. Netuším, jestli se tato možnost někdy bude ještě opakovat, a tak navzdory počasí, jiným aktivitách či jakékoliv výmluvě vězte, že kroky těch, kteří chtějí být součástí dějin závodů do vrchu, budou nekompromisně směřovat do malebného Šternberku, aby viděli na vlastní oči setkání mistrů.

Jestli jezdíte každý rok na ME v červnu, tak na chvíli trošku zapomeňte na některé zvyklosti. V prvé řadě na jezdce bude čekat kratší trať, takže kousek za Sojkovou zatáčkou bude cíl! Start zůstane, stejně jako parkoviště na tradičních místech. Důležitá informace je, že v sobotu se pojedou sice dvě tréninkové jízdy, v neděli ale netradičně tři závodní. Startovní listina má svou krásnou grafickou podobu včetně fotografie jezdce i automobilu a je ke stažení na webu organizátora AMK Ecce Homo Šternberk (http://www.eccehomo.cz/files/docs/2016-masters/entry%20list/entry_list_illustrated_version_0.pdf).

Přesto si dovolím pár poznámek.

Začneme hned pořádně z ostra, protože jedničku má fenomenální Ital Simone Faggioli a jeho Norma, která letos zažila porážku od jeho krajana Christiana Merliho, který bude mít dvojku a nemůže chybět stejně jako Paride Macario. Když už jsme u Italů, kteří jsou na kopcích v Evropě nejrychlejší, dodejme, že jich přijede celkem 14 včetně es typu Domenico Cubeda nebo nestorů Fausta Bormoliniho a Renzo Napioneho. Velice rychlí budou Francouzi v čele se Sebastienem Petitem, který představí prakticky stejné auto, jako Faggioli a Cyrille Frantz, jehož Norma má 4-litrový motor a tak jede ve skupině Open sportscars, jelikož se do pravidel E2-SC zkrátka nevejde. A když jsme u „open“ skupin, musíme zmínit jedno z největších lákadel celého víkendu, totiž slavné britské závodníky, kterých přijede celkem 8. A věřte, že mezi nimi je naprostá špička současného britského mistrovství v závodech do vrchu. A to synonymem kromě krátkých klikatých tratí i vysoce výkonných monopostů, kde se nehraje na minimální hmotnost, ani se neomezují výkony… Prostě je to pořádná palba, která je zároveň takovou neznámou, kterou jistě letošní britský mistr Scott Moran a jeho speciál značky Gould, brzy rozlouskne. Přeci jen britské kopce si už dlouho žijí svůj život a pryč je doba, kdy slavné Shelsley Walsh bylo součástí ME do vrchu. Atraktivitu zajistí bezesporu speciál LobArt Švýcara Marcela Steinera, který s tímto prototypem startuje letos ve své první sezóně a postupně ho vylepšuje a učí porážet nejsilnější konkurenci. Velkou neznámou budou vrchaři z Řecka, Rumunska, ale i Lucemburska, Irska, které často na závodech navídáme. Prostě to bude víkend, na který se nezapomíná.

Celkem se nám představí jezdci ze 17 států! Pochopitelně nejpočetnější bude domácí zastoupení, kde nebude chybět nikdo ze současné vrchařské špičky. Národy mezi sebou pojedou i o trofej, kde bude o pořadí rozhodovat výpočet na základě vyrovnanosti tři nejlepších jezdců nominovaných na souboj států. Tým tvoří 4 jezdci, takže časy nejméně vyrovnaného se škrtá.

Domácí borci z České republiky jsou zastoupeni ve velmi dobrém počtu a můžeme se pochopitelně těšit na celou domácí špičku. Bez zajímavostí není, že Miloš Beneš stejně jako Petr Vítek na superstrojích značky Osella testovali vydatně na brněnském autodromu. Je známo, že oba měli během roku problémy, ale o to radostnější je fakt, že oba berou přípravu na 110%. Super zpráva přišla také ze Šternberku, kde dorazil nový motor do placky Norma pro rychlého Petra Trnku. Počasí by mělo vyjít, ale oblečte se do čaje s rumem :)Autor: Roman Krejčí  (Všechny články autora)
Rubrika: Evropa  (Všechny články rubriky)
Článek publikován: 06.10.2016
Přečteno: 2729 x
Stránka aktualizována: 22.04.2021

Související články:REDAKCE: Roman Krejčí All rights reserved, Ó 2002-2017


Stránky vrchy.com jsou nezávislým informačním zdrojem o závodech do vrchu a na okruzích

[CNW:Counter] TOPlist