úvod | hledej | debata | forum | MMČR | MČR HA | foto | foto Fryba | video | LeMans/WEC | piloti a týmy | Evropa | inzerce | motorshop | historie | okruhy | odkazy

Motory opět zaburácí nad malebným Šternberkem

Pozvánka na podnik ME

Tradiční a velmi kvalitně jezdci obsazený závod nás čeká následující víkend ve Šternberku, kde se pojede Mistrovství Evropy v závodech automobilů do vrchu na trati zvané Ecce Homo. Celkově se jedná již o 36. závod seriálu ME, což svědčí nejen o dobré tradici, ale i dobrém jménu, které si šternberští pořadatelé vydobyli. Kromě evropského šampionátu soudobých vozů čeká na jezdce i diváky rovněž evropský šampionát historických, vždy velmi pestrých a atraktivních, vozů, dále seriál Zóny střední Evropy a kromě Mistrovství České republiky také Mistrovství Rakouska a Slovenska. Program to tedy bude bohatý, navíc již teď můžeme prozradit, že jezdecké pole svou kvantitou i kvalitou patří k tomu nejlepšímu, co jsme kdy ve Šternberku mohli vidět. Pořadatelům patří velký dík za jejich snahu, která přináší každoročně vynikající ovoce v podobě možnosti shlédnout to nejlepší, co závody do vrchu v současnosti nabízejí. Na co konkrétně se můžeme těšit nejvíce?

Obrovským tahounem letošního závodu bude souboj o první místo v podání italských borců. Fenomenální Simone Faggioli nastoupí opět se sportovním prototypem Norma M20 a je nejen hlavním favoritem, ale i adeptem na překonání vlastního traťového rekordu. Ten má od roku 2012 hodnotu 2:45,630. Jenomže.. dosud neporazitelný Ital zažil shodou okolností porážku na závodě v rakouském Rechbergu. Tam se totiž podařilo zvítězit oblíbenému jezdci Christianu Merlimu na továrním prototypu Osella FA30 Evo. Sice svůj vůz vodí ve skupině monopostů, stejně jako plejáda dalších vozů FA30 v čele s Milošem Benešem nebo Joelem Volluzem, ale prestižní bitva o absolutní vítězství je něco víc, než vítězství ve skupině. Merli se bude snažit potrápit svého krajana. Ve Šternberku již startoval, ale to se psal rok 2005 a tehdejší absolutně šesté místo bylo ještě před jeho zářnou kariérou v roli továrního jezdce vozu Picchio a Osella. Dodejme, že tovární Osella včetně legendárního Enzo Oselly je již několik dní ve Šternberku. Pro letošní rok je vůz ve své evoluci poháněn motorem V8 RPE se sekvenční šestistupňovou převodovkou SADEV. V nejširších místech předního i zadního spoileru má vůz plných 2000mm a je tedy širší než současné sportovní prototypy startující například v závodě 24 hodin Le Mans. Třílitrový motor RPE dodává vozu výkon 470 koní.

Pochopitelně se budou na co koukat i v podání ostatních jezdců. Vždyť se na závod chystá úctyhodných 21 sportovních prototypů skupiny E2-SC a CN a také třeba 25 monopostů E2-SS včetně vozů Osella FA30 Merliho, Beneše, Volluze a Parideho, italského mladíka, který může pořadí pěkně promíchat, stejně jako navrátilec Volluz ze Švýcarska, který se nebojí svou Osellu hnát napříč každému kopci a jistě zúročí svou šternberskou zkušenost z roku 2013, kdy mu nedělalo problém zajet čas 2:52,18 a je historicky čtvrtým nejrychlejším pilotem Ecce Homo! Krásnou konkurenci slibuje skupina siluet E2-SH včetně rychlého Marka Rybníčka či Dana Michla, kterým bude zatápět Ital Fulvio Giuliani na rychlé Lancii Delta Integrale.

Z českých barev nebude chybět hvězdná ekipa jezdců jako je Miloš Beneš, David Komárek, překvapivě i Milan Svoboda, Václav Janík, Petr Trnka, Petr Vítek a mnoho dalších. Rovněž se budeme kochat krásnými historickými skvosty, za které bych rád jmenoval legendární vůz Porsche 935 Jean Marie Almerase či italské Oselly PA9 a pochopitelně plnou palbu českých reprezentantů doplněných například o Adama Kluse a vysoce atraktivní vůz Can-Am March HSS Audi Turbo, který zde před dvěma lety zvítězil mezi historickými vozy v absolutním pořadí.

Sečteno a podtrženo, v sobotu ráno v 8 hodin se těším na setkání na trati Ecce Homo, kdy začíná trénink, neděle je potom již samozřejmostí po slavnostním zahájení odstartujeme v 8:30.Autor: Roman Krejčí  (Všechny články autora)
Rubrika: Mezinárodní mistrovství ČR  (Všechny články rubriky)
Článek publikován: 02.06.2016
Přečteno: 2890 x
Stránka aktualizována: 22.04.2021

Související články:REDAKCE: Roman Krejčí All rights reserved, Ó 2002-2017


Stránky vrchy.com jsou nezávislým informačním zdrojem o závodech do vrchu a na okruzích

[CNW:Counter] TOPlist