úvod | hledej | debata | forum | MMČR | MČR HA | foto | foto Fryba | video | LeMans/WEC | piloti a týmy | Evropa | inzerce | motorshop | historie | okruhy | odkazy

Legenda se vrací na místo činu

Rozhovor s Robertem Šenkýřem

Ve startovní listině rekordně obsazeného závodu Ecce Homo je řada zajímavostí, o kterých jsme psali ve zvláštním článku. Ale jedno jméno jsme vynechali, abychom se na něj mohli podívat podrobněji. Tím vzácným jezdcem je Robert Šenkýř, který před mnoha lety získával ty nejvyšší mety pro český vrchařský motorsport. Teď se profesionálně věnuje okruhům a na Ecce Homo se tu a tam ukáže, aby potěšil oko diváka. Nejinak tomu bude i letos.

Roberte, mnoho dnešních mladších fanoušků závodů do vrchu tě možná už ani nezná, přesto si to byl ty, kdo začal na evropských kopcích sbírat zlaté věnce po roce 2000 a získal poctivý evropský titul v letech 2003-2004. Dnes jezdíš na okruzích. Proto bych se rád zeptal na pár otázek:

1) Jak moc se liší a v čem, výkon pilota v závodě do vrchu a na okruhu? Co je náročnější a proč?
Protože jsem to zažíval od role juniorského reprezentanta v roce 1995 až po ten poslední titul mistra Evropy v roce 2004, zažil jsem toho na kopcích opravdu hodně a tuto část své kariéry bych za nic nevyměnil. Je to souboj s časem, nevíš, jak jedou soupeři, jedeš sám na sebe a musíš zvolit tu míru rizika. Na okruhu vidíš, jak je soupeř daleko, a tomu přizpůsobíš tempo. I v rallye, kde je to podobně nebezpečné, víš, jak jsou na tom soupeři po třech čtyřech „erzetách“, a víš, jestli musíš, nebo nemusíš jet rychle. V závodě do vrchu to je o jedné nebo o dvou jízdách a to o všem rozhodne. Kopce jsou především o absolutní znalosti trati, naučily mě si perfektně nastudovat trať, v tomto jsem byl vždy precizní, znal jsem každý centimetr tratě a po návratu na okruhy jsem tyto přednosti studia tratě využíval. Na kopcích projedeš trať dvakrát v tréninku a dvakrát v závodě a je to dohromady 20 km za víkend, musíš ji znát tak, abys ideálně už v prvním tréninku, nejpozději pak ve druhém jel naplno a v závodě to na nových pneumatikách posunul ještě o kousek dál. Kopce jsou o dokonalé znalosti tratě a ideální stopě, protože na jedné straně je většinou skála a na druhé sráz, a když nejedeš ideální stopu, jedeš nebezpečně. Kopcové tratě jsou úzké a zatáčkovité. Když jsem se pak vrátil na okruhy, připadal jsem si jako na dálnici. Neměl jsem absolutně žádný strach na okruzích jezdit s rychlými auty. Kopce jsou taková škola nervů, na okruhu tě potom už nic nemůže rozházet.

2) Na jaké auto ve své bohaté kariéře nejraději vzpomínáš?

To je hodně těžké, seděl jsem v mnoha autech a těžko nějaké vyzdvihnout. Moc rád vzpomínám na všechny M3, které mě dostaly až k titulům mistra Evropy, to byla skvělá auta, která jsme si dělali sami, a byli jsme na samé hranici homologace, abychom z nich dostali naprosté maximum. Musím zmínit i auta z mých začátků, jako byly Felicia Kit Car a Octavia Kit Car. Velkým okamžikem byl i můj výlet do FIA GT1 a vůz Saleen S7 o výkonu 700 koní, to byl také zážitek. Ale za těch 25 let závodění těch aut bylo opravdu hodně a na všechna vzpomínám rád.

3) Ve Šternberku tě uvidíme za volantem vozu BMW skupiny GT. Co nám k tomuto vozu řekneš?

BMW Z4 GT3 je špičkové závodní auto skupiny GT3. Konkrétně tento náš kus je jedno z posledních vyrobených aut v roce 2015. Auto pochází od slavného belgického týmu Marc VDS, který s ním startoval pouze ve 24h Nürburgring, kde s ním Brazilec Augusto Farfus zajel pole position a 24 Spa Francorchamps 2015.

4) Tvůj vzkaz pro diváky a fanoušky Ecce Homo..

Chtěl bych pozdravit všechny naše fanoušky z minulých let a samozřejmě i všechny ostatní diváky, kteří se kolem tratě sejdou. Hlavně taky poděkovat organizátorům z AMK Ecce Homo za to, že tuto krásnou tradici závodu Mistrovsrtví Evropy udržují.

Autor: Roman Krejčí  (Všechny články autora)
Rubrika: Piloti a týmy  (Všechny články rubriky)

Článek publikován: 01.06.2017
Přečteno: 2467 x
Stránka aktualizována: 22.04.2021