úvod | hledej | debata | forum | MMČR | MČR HA | foto | foto Fryba | video | LeMans/WEC | piloti a týmy | Evropa | inzerce | motorshop | historie | okruhy | odkazy

6 hodin Spa Francorchamps 2019

Poznámky z tréninků

Předposledním závodem tzv. super sezóny pokračuje seriál FIA WEC na klasickém okruhu v belgickém Spa Francorchamps. V roli favoritů je tovární tým Toyota Gazoo Racing s dvojicí nejrychlejších prototypů světa Toyota TS050 používající hybridní pohon. Ovšem soukromé týmy LMP1 dostaly zvýhodnění spotřeby paliva, což by v důsledku mělo znamenat zrychlení a přiblížení se více továrně.

Hned první volný měření trénink, který zde vždy trvá 90 minut přinesl nečekaný výkon vozů tým SMP. Nejrpve sice Toyoty opanovaly vedoucí příčky, pak ale někdejší pilot F1 Williamsu Sergey Sirotkin vyrobil fantastický čas 1:56,264. Ten ho nejen vymrštil o více než dvě sekundy před obě Toyoty, ale ani v historii bychom marně hledali tak dobrý čas zajetý při prvním volném tréninku. I sesterský vůz BR1 týmu SMP se zrychlil a potvrdil dobrou přípravu druhým místem. Oproti loňsku se prototypy BR1 zlepšily o více než 5 sekund v prvním tréninku. Naopak příliš nestíhaly vozy týmu Rebellion. Ti zkouší novou sadu s nižším přítlakem pro Le Mans. Tam si totiž loni jezdci stěžovali, že mají na rovných úsecích problém při předjíždění papírově slabších prototypů LMP2. Opravdu se podařilo získat vyšší rychlost na rovinkách, ale v rámci LMP1 relativně příliš zaostávají. Po odmlce způsobené výměnou motoru se vrátil tým ByKolles se svým prototypem CLM vycházející z Lotusu. Ale zatím výsledky oproti loňsku spíše zaostávají. Jediným světlým okamžikem bylo umístění na prvním místě během druhého tréninku. Těsně před ním začalo drobně pršet a trať byla brzy komplet mokrá. Na čele se střídalo všechno možné, včetně vozů LMP2 a druhý byl chvílli Aston Martin GT! Ale pak rychlou jízdou poskočil do čela právě ByKolles díky Tomu Dillmannovi. Nebylo to nadlouho, protože se před něj poměrně těsně dostaly obě Toyoty. Pak ovšem trať spíše usychala, nepršelo a časy se zlepšovaly, zatímco ByKolles příliš nejezdil a stejně neměl zřejmě potenciál držet krok s Rebelliony. Bohužel nejrychlejší vůz prvního tréninku skončil po smyku v bariéře a zadní část vozu utrpěla velké škody, které by snad měly být opraveny do třetího tréninku. Ten se pojede za hodinu poté, co jsou psány tyto řádky. Zatím je pouze chladne a přes tmavá mračna, žadný déšť. Ostatně dnešní předpověď není až tak špatná a třeba se obejdeme bez přeháněk. To na zítra mají být dokonce i sněhánky.

V nabité skupině vozů GT hraje prim momentálně Aston Martin. Ovšem pořadí ve skupině GT je ovlivněno zejména principem BoP, tedy snahou vyrovnat rychlost jednotlivých vozů. Tak se stane, že jednou je nejrychlejší Ferrari, pak dostane třeba přidanou zátěž, upraví se průměr restriktoru a podobně a najednou je nejrychlejší zase někdo jiný. Faktem je, že až na občasné přešlapy, kdy se někdo vyloženě nechytal, so daří BoP udržovat na velmi dobře nastavené hodnotě a vozy jezdí zpravidla celé hodiny velice vyrovnaně a řada fanoušků je spokojena. Škoda, že tovární BMW i Ford reálně uvažují nepokračovat v závodech WEC. U obou se jeví jako možnost účasti soukromých týmů, tak snad tyto krasavce budeme vídat i nadále.

Početná konkurence je ve skupině LMP2. Koncepci "Oreca Cupu" zde tradičně narušuje holandská žlutá vlaštovka, vlastně Dallara. Loni dokonce vodila celý peloton těchto prototypů. Je však jediná ve startovním poli, stejně jako Ligier, který zaujímal poslušné poslední místo s uctivou ztrátou dvou vteřin. Zpestřením je ovšem přejmenování některých vozů Oreca na Alpine či nově na Aurus. O to zajímavější, že oba vozy byly na prvních dvou místech.

Trénink se blíží a venku sucho nebude, viděli jsme poletovat deštivé mrholení…Nakonec bylo počasí suché a Toyoty dokázaly přeskočit nejlepší časy BR vozů týmu SMP. Ovšem nic to neznamená, to pravé rozuzlení přinese až v 15 hodin kvalifikace. Zvlášť pojedou prototypy a gétéčka, jak je ve FIA WEC dobrým zvykem.

Pár kapek před kvalifikací gétéček rychle usušilo sluníčko, to během kvalifikace prototypů to bylo horší, ale nakonec časy špatné rozhodně nebyly, ale mohly být lepší. Rekordní kolo kvalifikace z roku 2017 tak o 3 setinky vydrželo být nejrychlejším. Tradičně vyrovnané kola gétéček pro sebe nakonec rozhodl vůz Ford č.67. Pro pořadí na startu se počítá průměr nejlepšího kola dvou vybraných jezdců. Nejlepšího času tak dosáhl BMW č.82, ale byl až třetí. Druhé místo pak patří Aston Martinu č.97. Spokojené asi nebude Porsche, které možná vede mistrovství, ale BOP asi nebylo štědré a společně s Ferrari jsou na posledních 4 místech GT Pro. Aspoň mohou spekulovat a poškemrat o změnu před 24 hodinami Le Mans. Tam se to vítězství cení víc.

Prototypům přálo počasí o něco méně, ale od začátku byla viditelná snaha vozů BR1 týmu SMP zajíždět co nejlepší kola. Nejednou šli modročervené prototypy v zatáčce divokým smykem. Myslím, že zde žádný soukromý prototyp LMP1 nejel tak rychle nikdy v minulosti. Nicméně Toyota opět vyhrála kvalifikaci, i když ty rozdíly byly menší, než třeba v loňském roce. Z prvního místa tak zítra odstartuje vůz Toyota č.7 před sesterským vozem, který ztratil půl sekundy a se stejným odstupem se umístil třetí průběžně velmi rychlý vůz BR1 s rychlým Sirotkinem. Čtvrtý bude Rebellion č.3 následován druhým vozem BR č.11 a konečně Rebellionem č.1. Pak už následují vozy LMP2, ze kterých je nejrychlejší Oreca přejmenovaná letos na Aurus. Tedy posádka, která není přihlášená do FIA WEC, ale při svých startech pravidelně bojuje o zlato. Zklamáním byl výkon vozu CLM na podvozku Lotus, protože při slibném čase na úrovni nejlepších LMP2 praskl zadní závěs kola a vůz zůstal stát na cílové rovince a znamenal zároveň ukončení kvalifikace, kdy stále více pršelo a už nikdo nevyjel.



Autor: Roman Krejčí  (Všechny články autora)
Rubrika: LeMans/WEC  (Všechny články rubriky)




Článek publikován: 03.05.2019
Přečteno: 1208 x
Stránka aktualizována: 22.04.2021

Související články:



REDAKCE: Roman Krejčí All rights reserved, Ó 2002-2017


Stránky vrchy.com jsou nezávislým informačním zdrojem o závodech do vrchu a na okruzích

[CNW:Counter] TOPlist