úvod | hledej | debata | forum | MMČR | MČR HA | foto | foto Fryba | video | LeMans/WEC | piloti a týmy | Evropa | inzerce | motorshop | historie | okruhy | odkazy

FIA WEC Total 6 hodin Spa Francorchamps reportáž

Double pro Toyotu a triumf pro Alonsa

Úvodní podnik seriálu FIA WEC mistrovství světa ve vytrvalostních závodech sice nenabídl tolik bojů o celkové vítězství, jako v minulých letech, ale na dramatičnosti a krásných situacích rozhodně nešetřil. A v cíli se radoval tovární tým Toyota, jehož vozy projely cílem těsně za sebou.

Start závodu byl ochuzený o Toyotu č. 7, která musela startovat o kolo za svými soupeři, a z bojů o první místo bylo de facto vyloučena. Ale nesmíme zapomínat, že se nezávodí pouze na trati, ale konečně výsledky ovlivňuje celá řada nahodilých faktorů, kterým rozhodně vévodí vynález zvaný safety car. Nezasvěcený divák by si řekl, že smyslem safety caru je zpomalit závodní pole vozů, aby se někde provedla oprava poškozených bariér a odklizené havarovaného vozu, jako třeba Ford GT č.67, který pravděpodobně po defektu vyletěl v Eau Rouge a odstoupil. Jenže ve skutečnosti safety car pouze smrští rozdíly, které si jezdci pracně vyjezdili a ti, kteří třeba stihnout zastávku v boxech jedou plnou parou, aby dohnali peloton vozů za safety carem. Takže v místech, kde traťoví komisaři pracují hbitě na zprovoznění trati, se jede klidně zcela naplno. Jaký to má tedy smysl? Pouze jediný a tím je nesmysl. Smozřejmě vedlejším produktem je umělé vyrovnání rozdílů, takže v Oreca cupu, někdy označovaného za LMP2, se výtečně jedoucí jediná a krásná žlutá Jumbo Dallara týmu Racing for Holland rozloučí s pracně vydobytým náskokem několika set metrů a Toyota startující s více, než kolovou ztrátou se postupně přibližuje nejen svým soupeřům v LMP1, ale i vedoucí Toyotě s Alonsem za volantem, kterému slávu nejde závidět. Když jsem se procházel před startem mezi seřazenými vozy, zhruba každou sekundu blýskl, vlastně neblýskl, mobil se selfíčkem každého z tisíců diváků, kteří si zakoupili vstup na start. Ale když jsem ho zpovzdálí sledoval, bral to ve svých černých brýlích s větším klidem, než když při grilování slyším bzučet okolo uší komáry.

Vraťme se k závodům :) Bohužel Giedo van der Garde jel sice naprosto skvěle, ale závada na alternátoru holandskou posádku vyřadila z bojů, i když srdnatě dojala do cíle. Kromě opakovaného safety caru jsme viděli i přeci o dost spravedlivější FCY, tedy žlutou fázi, kdy jsou v jeden moment zpomaleny všechny vozy na trati tak, jak jsou rozprostřeny. Smutná skutečnost potkala jednoho z LMP2 vozů těsně před cílem při posledním safety caru, kdy tento měnil pneumatiky a když chtěl vyjet z boxů, rozsvítil se safety car, žlutá a červený semafor tento vůz pozdržel více než minutu zcela nespravedlivě v boxech. Chápu to u spekulativních zastávek využívajících tyto fáze, ale tento vůz tam prostě už dávno byl a chtěl vyjet, leč marně. Stejný safety car také ovlivnil souboj o vítězství v GT Pro, kdy se zbývající Ford dostal před Porsche, které mělo závod slušně rozjetý. Ostatně tyto dvě značky výrazně dominovaly a zbývající BMW, Ferrari a Aston Martin jistě budou požadovat zásahy do BoP pro zvýšení výkonnosti svých vozů a to se před Le Mans vyplatí. Krásný a někdy víc než těsný souboj v závěru předváděly dva vedoucí vozy Aston Martin kategorie GT Am. Z vítězství se radovala posádka č.98 Dalla Lana/Lamy a Lauda. Ve skupině LMP2 bylo prvních 6 vozů Oreca z 6 startujících vozů Oreca. Tedy pardon, jedna z Orec startuje pod názvem Alpine A470 a jezdí velmi dobře, nicméně je to komplet Oreca se slušivým jménem. Rychlá Dallara byla nakonec poslední za Ligierem týmu Larbre, který patrně útočil na rekord v zaplacených pokutách. K zaplaceným pokutám za pozdní změnu posádky, za překročení rychlosti v boxu v tréninku a konečně za zavřené boxy během pit walku přidal kolizi s GT vozem během závodu, ale tam to už eurama necinkalo. Nicméně ani 5000Eur za zavřený box nakonec nestačil na pokutu 250.000 Eur, kterou si připsal Michelin za nedodržení dostatečného množství pneumatik dle specifikace pravidel. 50.000 zaplatili hned a zbytek může být prominut, pokud bude dostatečné množství pneumatik dodáno včas před Le Mans. Matně se mi vybavuje zdůvodnění Dunlopu, který mě zájem o dodání pneumatik do LMP1, nicméně požadavky byly stanoveny příliš pozdě, tak raději vycouval. A asi udělal dobře :)

Skupina LMP1 byla rozhodně zajímavá a doufejme, že se brzy uvolní peníze z Číny pro tým Manor a Ginetty na dalších závodech uvidíme. Vozy BR1 ukázaly svou sílu, ale bohužel také náklonnost k nehodám, vždyť ze tří vozů dojel jeden a další dva jsou odepsané. Bykolles navázal na loňské úspěšné Spa a dojetí na pátém místě absolutně rozhodně není špatné. Rebellion potvrdil pověst vynikajícího týmu a oba vozy bez větších problémů obsadily třetí a čtvrté místo. Pro zajímavost dodejme, že byly vyrobeny prakticky jako poslední ze všech nových vozů LMP1. Ale povedly se.

Výsledky závodu top10:

1. 8 Toyota Gazoo Racing    S. BUEMI / K. NAKAJIMA / F. ALONSO  Toyota TS050 - Hybrid LMP1 H M  163 6:00:50.702
2. 7 Toyota Gazoo Racing    M. CONWAY / K. KOBAYASHI / J. LOPEZ  Toyota TS050 - Hybrid LMP1 H M  163 6:00:52.146
3. 1 Rebellion Racing      N. JANI / A. LOTTERER / B. SENNA   Rebellion R13 - Gibson LMP1 M  161 6:01:21.569
4. 3 Rebellion Racing      M. BECHE / T. LAURENT / G. MENEZES  Rebellion R13 - Gibson LMP1 M  161 6:02:02.819
5. 4 Bykolles Racing Team    O. WEBB / D. KRAIHAMER / T. DILLMANN ENSO CLM P1/01 - Nismo LMP1 M  158 6:00:57.850 
6. 11 SMP Racing        M. ALESHIN / V. PETROV        BR Engineering BR1 - AER LMP1 M 158 6:02:51.978
7. 26 G-Drive Racing      R. RUSINOV / J. VERGNE / A. PIZZITOLA Oreca 07 - Gibson LMP2 D     156 6:01:05.972
8. 38 Jackie Chan DC Racing   H. TUNG / G. AUBRY / S. RICHELMI   Oreca 07 - Gibson LMP2 D     156 6:01:27.686
9. 36 Signatech Alpine Matmut  N. LAPIERRE / A. NEGR?O / P. THIRIET Alpine A470 - Gibson LMP2 D   156 6:02:01.709
10. 37 Jackie Chan DC Racing  J. JAAFAR / W. TAN / N. JEFFRI    Oreca 07 - Gibson LMP2 D     155 6:01:09.927
Literatura, odkazy, zdroje

www.fiawec.com

Autor: Roman Krejčí  (Všechny články autora)
Rubrika: LeMans/WEC  (Všechny články rubriky)
Článek publikován: 05.05.2018
Přečteno: 1555 x
Stránka aktualizována: 22.04.2021

Související články:REDAKCE: Roman Krejčí All rights reserved, Ó 2002-2017


Stránky vrchy.com jsou nezávislým informačním zdrojem o závodech do vrchu a na okruzích

[CNW:Counter] TOPlist