úvod | hledej | debata | forum | MMČR | MČR HA | foto | foto Fryba | video | LeMans/WEC | piloti a týmy | Evropa | inzerce | motorshop | historie | okruhy | odkazy

Nejrychlejší Le Mans v historii

Triumf Toyoty očima statistiky

Letošní 86. ročník nejslavnějšího závodu světa, tedy čtyřiadvacetihodinovky v Le Mans je historií. Zvítězila konečně Toyota, která již několik let tomuto závodu dominovala, ale chyběl ji důležitý krůček k vysněnému cíli – dokončit závod relativně bez problémů a tedy zvítězit. Mohlo se tak stát v roce 2016, kdy zůstala stát v posledních minutách, mohlo tomu tak být i loni, kdy závod do odstoupení plně ovládala, ale až letos se konečně podařilo zvítězit a obě Toyoty na prvních dvou místech odjely závod prakticky bez problémů s velkým nasazením. Přesto, že se objevily různé hlasy tvrdící, že to Toyota měla jednoduché poté, co se vzdaly účasti týmy Audi a posléze i Porsche, právě statistiky, které jsme zpracovaly, ukazují, že Toyota jela pořádně rychle a vyhrála zcela zaslouženě.

Ačkoliv se od doby vzniku hybridů neustále trošku měnily předpisy ve smyslu zpomalení aut, vývoj továren šel pochopitelně opačným směrem, takže i z papírově pomalejších aut dokázali inženýři vykouzlit maximum tak, že v praxi docházelo ke zrychlování časů na jedno kolo. Ano, kdyby přepisy postupně neodebraly 35% paliva a podobně, jistě by vozy LMP1 byly ještě rychlejší. Ostatně kam až jsou tyto vozy v rychlosti schopné zajít, ukazují letošní prezentační jízdy Porsche 919 Evo, které, jak známo, překonalo rekord na okruhu ve Spa, ale hlavně bylo o 13 sekund na kolo rychlejší, než vítěz kvalifikace letošního FIA WEC. A to vše přesto, že Porsche jelo na chladné trati.

Samotný letošní ročník Le Mans byl opravdu pro Toyotu zásadní. Buď se jí podaří prolomit kletbu a zvítězí, nebo odstoupí pro problémy a víra v její úspěch bude opět menší. Ale důkladná příprava konečně přinesla ovoce v podobě bezporuchové jízdy. A protože bylo dost dobře patrné, jak rychle obě Toyoty v závodě jedou, rozhodl jsem se obětovat docela dost času a udělal zajímavou statistiku. Vybral jsem totiž 100 nejrychlejších závodních kol od vítězů Le Mans z let 2011-2018 a udělal z toho průměrný čas na kolo pro každého z vítězů. Nemá příliš smysl porovnávat celkový nájezd kol, pokud hledáme nejrychlejší auto, protože nájezd kol je ovlivněn především počtem pomalých fází, výjezdů safety caru a podobně. Samotné nejrychlejší kolo také není příliš vypovídající, ale průměr 100 nejlepších eliminuje všeliké nahodilosti, stejně jako nepřízeň počasí či situaci na trati. Vždyť vítězné vozy najíždějí téměř 400 kol. Rychlý byl ročník 2015, kde se bojovalo prakticky až do konce mezi Porsche a Audi, které mělo přeci jen více šrámů z trati a tím pádem i více zastávek v boxech a skončilo na třetím a čtvrtém místě za dvojicí vozů Porsche.

2011 3:29,059 Audi no.2

Během závodu se celkem 26 krát vyměnilo pořadí na první pozici, tedy zároveň ve skupině LMP1, tedy třídě, jak je oficiálně skupina nazvána. Mezi LMP2 byla na první pozici změna celkem 3 krát, profesionální GTE se vyměnily 9 krát a konečně amatérské GTE Am 11 krát. Ačkoliv vedla pouze jediná značka Toyota, coby jediný tovární hybridní vůz LMP1, tak ve skutečnosti těch předjetí bylo mezi oběma jejími vozy nejvíc ze všech vypsaných skupin, ne nebudu říkat tříd, ty byly odjakživa objemové :-) Pro zajímavost v loňském roce byla na prvním místě celkem 9 krát změna, tedy podstatně méně.

Krásné shrnutí závodu si můžete přečíst třeba na stránce https://f1sport.auto.cz/clanek/24-hodin-le-mans-2018-online, my jsme chtěli spíše přinést jiný pohled na závod, případně jeho úroveň, která byla, co se rychlosti týče opravdu famózní a rekordní. Samozřejmě pro několik lidí jsou nejdůležitější souboje vozů, ale obvykle platí, čím pomalejší, tím vyrovnanější. Tím pádem lze doporučit různé značkové poháry, kde se jede pěkně po kupě, možná škoda, že už nejezdí polské maluchy, ty byly dostatečně pomalé a tedy i vyrovnané, ale nemusíme chodit ani daleko, cyklistika je ještě pomalejší a vyrovnanější. Pokud by však ani tato neuspokojila, ještě zbývají naše dálnice, které v opravovaných úsecích dosahují prakticky dokonalosti ve vyrovnanosti, zejména pokud se stojí v řadě pěkně za sebou. Ale to už je myšleno opravdu trochu s nadsázkou…. Ale kdo těch závodů zažil trošku víc, asi mi dá za pravdu, že vidět Seppa Manhaltera v Havířově s vozem BMW M1 byl nejlepší zážitek na tomto okruhu, i když všem ujel o kolo a víc. A ano, jezdily se tam i maluchy nebo Renault 5 cup, kde se jelo vedle sebe, ale dnes by asi málokdy kreslil obrazy, pořádal debaty a vzpomínal na dávno zapomenuté závody. Historii píšou hrdinové, kterých je málo a jsou výrazní a přesně tak výrazná a jedinečná byla Toyota v Le Mans.

Autor: Roman Krejčí  (Všechny články autora)
Rubrika: LeMans/WEC  (Všechny články rubriky)

Článek publikován: 18.06.2018
Přečteno: 2273 x
Stránka aktualizována: 22.04.2021