úvod | hledej | debata | forum | MMČR | MČR HA | foto | foto Fryba | video | LeMans/WEC | piloti a týmy | Evropa | inzerce | motorshop | historie | okruhy | odkazy

Ústí nad Orlicí - legenda opět ožívá

Před závodem

Každoročně je konec května a začátek června vrcholným obdobím pro naše domácí závody do vrchu. Konají se totiž dva nejpopulárnější a nejlépe obsazené podniky, totiž závod v Ústí nad Orlicí a týden po něm Ecce Homo ve Šternberku. Oba podniky jsou charakteristické výbornou přípravou, vzornou spoluprací pořadatelů a města.

Nejrychlejší jezdcem historie na trati nazývané také Andrlův Chlum je Jaroslav Krajčí, který tady loni vyhnal svou Lolu F3000 do kopce v čase 1:53,79, čímž překonal rekord trojnásobného evropského šampiona Otakara Krámského z roku 2002 o více než půl sekundy. Oba piloti budou i letos patřit k ozdobám závodu, stejně jako černý kůň závodů do vrchu Miloš Beneš, který svým traťovým rekordem z Náměšti nad Oslavou dal najevo, kam míří v letošním roce. Beneš dokázal být už loni v Ústí nad Orlicí rychlejší na jízdu než bývalý Mistr Evropy v cestovních vozech Herbert Stenger, který bude ovšem letos chybět. Zájem o start v Ústí mělo i několik Italů z týmu Scuderia Villorba Corse, ale bohužel termínová kolize s italským okruhovým šampionátem nehrála pro diváky, takže si na ně musíme počkat ještě o týden déle. Bonbónkem závodu bude rovněž ohlášený come-back oblíbeného jezdce Patricka Semlbauera, o kterém si více můžete přečíst v našem exkluzivním interview. Letos prožívá svůj vrcholný rok rovněž Dušan Nevěřil, který se na trati v Ústí rovněž objeví. A co katalyzátor? Závod se jede jako FIA pohár, tedy evropský podnik, kde se nehraje na katalyzátory. Ptáte se proč? Správná otázka. Odpověď si ovšem musí dát každý sám... Inu alespoň v buzeraci jsme vždy kousek před Evropou...

Co připravili letos pořadatelé? Na stránkách závodu můžeme číst o přípravě trati: "K naší lítosti se při celostátně špatné situaci v ekonomice nepodařilo zajistit finanční prostředky pro kompletní povrch trati. ...Pro letošní rok byl povrch trati opraven tradičním způsobem tak, aby na vozovce nebyly díry či praskliny. V úseku č.13 – první pravá zatáčka po odbočce ze silnice II/360 na Řetovou a Litomyšl (v Ústí jí říkáme „U loučení“) se provede mezi 17. a 21. květnem mírné rozšíření vnitřního oblouku pro ideální stopu, aby nedocházelo k vyhazování štěrku a hlíny na trať. Totéž bude provedeno v úseku č.18 – zatáčce „U zabitého“. V témže týdnu bude položen nový povrch u tzv. sjezdové cesty u chaty Hvězda v šířce 3,5 m od seřadiště závodních strojů v cíli zpět k pomníčku u 21. (poslední) zatáčky před cílem. Tím se na seřadiště v cíli vejde o 20 až 30 vozů více. „Kapacitu“ v cíli, která je kolem 120 vozů budeme schopni rozšířit na 140 až 150 aut – samozřejmě s prodloužením konce závodu, eventuálně s dřívějším začátkem. Bylo provedeno prořezání větví, zasahujících nad vozovku a vykácení asi 60 stromů v blízkosti trati. Na to navazuje v sobotu 22.5. brigáda na trati s úklidem větví po pro prořezu. V úseku trati od startu bylo provedeno vyfrézování příkopů a jejich prohloubení jako opatření pro případ zvýšeného přívalového deště"

Jak nám před chvíli sdělil ředitel závodu pan Urban, přihlášeno je celkem 117 jezdců, přišla zatím jedna omluva. Trať je připravena, pouze se finišuje v detailech, počasí vypadá velmi nadějně. V Ústí nad Orlicí jsou už nyní jezdci jako Plasa se svým raketovým BMW poháněným motorem Judd, dále Köppel, dříve známý se svými starty s plackou PRC, nyní ovšem startuje s vozem formule 2 Martini, které se v ČR představí ve své premiéře. Nechybí ani Struckman či Brebsom na krásném spideru.

Víkend tedy bude v Ústí nad Orlicí velmi atraktivní a těm, kteří se snad na kopec nevydají sami nabídneme v průběhu víkendu několik informačních vstupů, podle toho, jak se nám zadaří. Zároveň bychom chtěli informovat i o podniku FIA GT, které se jede ve stejném termínu v Brně.Autor: Roman Krejčí  (Všechny články autora)
Rubrika: Mezinárodní mistrovství ČR  (Všechny články rubriky)
Článek publikován: 28.05.2004
Přečteno: 4493 x
Stránka aktualizována: 22.04.2021

Související články:REDAKCE: Roman Krejčí All rights reserved, Ó 2002-2017


Stránky vrchy.com jsou nezávislým informačním zdrojem o závodech do vrchu a na okruzích

[CNW:Counter] TOPlist