úvod | hledej | debata | forum | MMČR | MČR HA | foto | foto Fryba | video | LeMans/WEC | piloti a týmy | Evropa | inzerce | motorshop | historie | okruhy | odkazy

Ústí nad Orlicí 2009 - Zajímavosti před závodem

Pohled na startovní listinu a snad i kousek za ni

Po rozpaky opředených počtech přihlášených na připravované úvodní dva závody, jsme se konečně dočkali závodu, jehož startovní listina nejen odpovídá úrovni Mezinárodního mistrovství České republiky, ale upřímně značně převyšuje i ty nejoptimističtější představy. Ano, řeč je o nabité startovní listině závodu Ústecká 21. Závody v Ústí nad Orlicí mají velkou tradici a společně s Ecce Homo ve Šternberku patřily již od počátku devatesátých let k perlám našich kopců. Dříve zde hostoval atraktivní seriál Alpsko-dunajského poháru. Na start se tak postavili legendy vrchařské evropy v čele s Herbertem Stengerem, který zde tehdy vytvořil traťový rekord.

V letošním roce bude pole zahraničních jezdců o něco slabší, než jsme byli zvyklí. Důvody jsou celkem prosté - v Rakousku se jede ve stejný termín finančně dobře podpořený závod v Kitzkeku, kam se chystá například i Lionel Regal, ačkoliv je to pro něj jinak naprosto nezajímavý závod, tedy z hlediska nekomerčního. Nicméně v Ústí je opravdu nač se těšit. V tiskové zprávě na stránkách pořadatele je vyzdviženo několik zajímavostí, jako je návrat Oskara Beneše. Tentokrát bychom ho měli vidět v barvách Dekra Racing Teamu ve skupině SP. O nejvyšší post jistě bude usilovat velice rychlý slovenský jezdec Jaro Krajčí se svou Lolou F3000. Samozřejmě nalezne soupeře mezi tradičními domácími jezdci jako je Miloš Beneš, Krámský, Svoboda, Rokyta či Prášková mezi monoposty či Kostruhem nebo Šípkem mezi prototypy. Přihlásil se i Vladimír Doubek, jehož ovšem ještě čeká otestování vozu pro letošní sezónu. Tady by bylo dobré zmínit se o tom, že přehnané poplatky za otestování vozu patří k těm negativním a řekněme zbytečným výdajům, které tento krásný sport prodražují a je to jeden z bodů pro kopcovou komisi, aby se tím určitě zabývala na svém ústeckém zasedání. Pěkně je obsazena skupina A, kde kromě našich jezdců Janíka, Malého či Samka bude jistě k rychlým patřit Maďar Hernádi a zajímavostí je přihláška Sertiče z Hercegoviny.

Mezi historickými vozy bude hlavní atrakcí trojice vozů formule 2. Kromě zajímavých a velice rychlých monopostů March 752 Petra Vondráka a Chevron B42 Jaroslava Práška k nim ovšem v debutu přibude další March, tentokrát 712. Jedná se o vůz o 4 roky starší, než představí Petr Vondrák. Pilotovat ho bude jeho bratr Martin, zkušený jezdec, který startoval například se Škodou 130RS ale i s rychlým spiderem PRC Alfa Romeo. Když už jsme u prototypů, z Rakouska se chystá přijet u nás dobře známý Aldfred Stoitzner se svou plackou Lola T497.

V debatě jsem se zmínil o chystané jízdě historických vozů formule 3. Tyto vozy byly u nás velmi populární v 60. letech. Jednalo se o monposty s objemem motoru do 1000ccm. Kromě továrních vozů Škoda u nás vznikla řada domácích konstrukcí. Stále mají tito krasavci - "doutníky" - své příznivce a to i mezi jezdci a restaurátory historických vozů Vždyť na nedávné obnovené Ceně Prachovských skal jich startovalo rovnou 9. A to podle slov hlavního protagonisty Michala Velebného jich u nás je pojízdných 10. V Ústí jich bude údajně 6 až 7. Podrobnější info ještě přineseme.


Ilustrační foto - na fotografií jsou účastníci závodu na Prachovském okruhu, více na www stránkách jičínska


Na závěr snad jen dodejme, že se závody uskuteční poslední květnový víkend. Přenos online časů, zpráv i přímého televizního vysilání po internetu se opět zhostí Milan Schembera a na slyšenou se od komentátorského mikrofonu těší i autor tohoto článku.


Autor: Roman Krejčí  (Všechny články autora)
Rubrika: Mezinárodní mistrovství ČR  (Všechny články rubriky)
Článek publikován: 18.05.2009
Přečteno: 5003 x
Stránka aktualizována: 22.04.2021

Související články:REDAKCE: Roman Krejčí All rights reserved, Ó 2002-2017


Stránky vrchy.com jsou nezávislým informačním zdrojem o závodech do vrchu a na okruzích

[CNW:Counter] TOPlist