úvod | hledej | debata | forum | MMČR | MČR HA | foto | foto Fryba | video | LeMans/WEC | piloti a týmy | Evropa | inzerce | motorshop | historie | okruhy | odkazy

Porsche 919 Tribute, nejrychlejší auto světa?

Překvapení posledních dnů, aneb 3 dny ve Spa

Ne často se v dnešní době realizují výjimečné projekty závodních vozů, které nesouvisí přímo se závody. Nyní jsme však svědky něčeho, co nemůže být opomenuto. Továrna Porsche před pár lety vyvinula pro seriál FIA WEC moderní sportovní prototyp, se kterým ovládla nejen světový šampionát, ale připsala si i další 3 vítězství v nejslavnějším závodě světa, 24 hodin v Le Mans. Loni ale oznámila automobilka odchod z této série. Na rozloučenou s touto mimořádně moderní technologií se rozhodla udělat projekt ve formě „World Tour“, kde představuje evoluci vozu nazvanou Porsche 919 Tribute. První zastávkou bylo belgické Spa Francorchamps, kde bylo cílem pokořit nejrychlejší čas na kolo, které držel jistý Hamilton s vozem Mercedes F1. A ano, rekord padl..

Tovární jezdec Porsche Neel Jani dokázal okruh dlouhý 7004 metrů ve specifikaci Grand Prix Belgie zajet v čase 1:41,770 a byl tak o 0,783 sekundy rychlejší, než zmíněný Lewis Hamilton. Jani dosáhl maximální rychlosti 359 km/h a průměrná rychlost na kolo dosáhla hodnoty 245,61 km/h. Teplota nebyla úplně ideální, vzduch měl 11° celsia a trať o dva stupně více. Vůz Porsche se tak zrychlil o 12 sekund oproti časům, které dokázal zajet při FIA WEC s patřičnými restrikcemi. Cílem projektu tedy bylo ukázat sílu technologie, kterou Porsche používalo bez restrikcí, které uměle tyto závody zpomalují.

Podle šéfa týmu Andrease Seidla se na projektu podílelo všech šest továrních pilotů Porsche. Neel Jani nešetřil slovy ani uznáním, že rychlejší auto nikdy neřídil. Ani nemohl, na uzavřených okruzích nic rychleji nejezdí, myšleno ne maximální rychlostí, ale schopností dosáhnout nejrychlejšího kola. Porsche chtělo najít odpověď na otázku, čeho jsou současné prototypy schopny, aniž by byly sešněrovány restrikcemi použití hybridního pohonu, toku paliva a podobně. Základem přípravy vozu bylo použití již vypracovaných vylepšení, které Porsche plánovalo pro sezónu 2018, do které ovšem nenastoupí. Přidalo se několik aerodynamických změn. Nicméně pohonná jednota zůstala netknutá. Dvoulitrový turbomotor V4 se dvěma rekuperačními jednotkami (Litium-ion baterie nabíjená energii z výfuku a z brzd). Motor pohání zadní nápravu a elektropohon dodává energii pro přední kola. Motor se vytáčí do 9000 ot/minutu.

Ve FIAWEC je omezen přísun paliva na kolo (a letos to bude mít Toyota ještě více limitované, aby se uměle vyrovnala konkurence s ostatními LMP1 nehybridními vozy), konkrétně v loňské sezóně Porsche mohlo využít 1,784kg/2,461 litru paliva na kolo. Motor disponoval okolo 500 koni, bez restrikcí a po úpravě softwaru se závodním palivem byl výkon povýšen na 720 koní. Množství energie ze dvou rekuperačních systému v roce 2017 nabídlo 6,37MJ, nyní to bylo 8,49MJ a výkon se zvedl z 400 na 440 koní.

Nová aerodynamika přinesla větší přední difuzor, který vyrovnával zvýšený přítlak díky většímu a dozadu posunutému zadnímu křídlu. Úpravě se nevyhnula ani podlaha vozu s ohledem na zvýšení přítlaku. Zvýšení přítlaku prý dosáhlo 53% a efektivita se zvýšila dokonce o 66% ve srovnání s kvalifikačním vozem pro FIAWEC závod ve Spa 2017.

Hmotnost vozu byla zredukována o 39kg na 849kg. Vše, co nebylo potřeba pro superrychlé kolo, bylo tedy demontováno, například klimatizace, některé senzory, elektronické systémy pro komunikaci vozu s řízením závodu, světla a podobně.

Michelin se rád zúčastnil spolupráce na tomto projektu a vyvinul pneumatiky stejného rozměru, ale s vyšší přilnavostí při zachování bezpečnostních požadavků.

Dále by mělo být toto super Porsche viděno na legendární Nordschleife před startem závodu na 24 hodin 12.5., později na Goodwoodu, festivalu Porsche v Brands Hatch a v Laguně Seca.

Literatura, odkazy, zdroje

www.porsche.com

Autor: Roman Krejčí  (Všechny články autora)
Rubrika: LeMans/WEC  (Všechny články rubriky)
Článek publikován: 10.04.2018
Přečteno: 1506 x
Stránka aktualizována: 22.04.2021

Související články:REDAKCE: Roman Krejčí All rights reserved, Ó 2002-2017


Stránky vrchy.com jsou nezávislým informačním zdrojem o závodech do vrchu a na okruzích

[CNW:Counter] TOPlist