úvod | hledej | debata | forum | MMČR | MČR HA | foto | foto Fryba | video | LeMans/WEC | piloti a týmy | Evropa | inzerce | motorshop | historie | okruhy | odkazy

ME ZAV 2006 plné změn

Novinky z vyhlášení ME poslal Odra Koubek z AMK Ecce Homo

O víkendu 5. - 6. listopadu byla slavnostně završena letošní sezona mistrovství Evropy v závodech automobilů do vrchu oficiálním vyhlášením vítězů a jako již tradičně, tak i letos byl tento slavnostní akt spojen se zasedáním pořadatelů evropských závodů a delegátů Mezinárodní automobilové federace (FIA). Vše probíhalo v okolí rakouského závodiště Rechberg.

Zasedání organizátorů se zúčastnili téměř všichni a nechyběli ani zástupci jediného českého závodu v evropském kalendáři, kterým je již 25 let Ecce Homo ve Šternberku. Po shrnutí ročníku 2005 vyjádřil Paul Gutjahr zastupující FIA velkou spokojenost s letošním Ecce Homo, které sám navštívil a jeho pořadatelům pogratuloval k výborně odvedené práci.

Ovšem ohlédnutí zpátky bylo pouze jedním z bodů jednání a mnohem větší pozornost se soustředila na budoucnost a případné změny v šampionátu. Hned v prvopočátku se očekávalo, že do mistrovství Evropy bude zařazena skupina E2 (formulové vozy), která doposud patřila do FIA CUPu a nebylo tedy možné vidět tyto nesporně atraktivní a velmi rychlé speciály na všech tratích. Od příštího ročníku monoposty do ME skutečně zasáhnou, protože byly přiřazeny do kategorie II ke skupině CN. Znamená to tedy, že se opět bude vyhlašovat mistr Evropy v kategorii I (cestovní vozy) i v kategorii II (sportovní vozy) - jen s tím rozdílem, že v kategorii II již bude zapotřebí sledovat i soupeře mimo svou skupinu a mistrovství dostane úplně jiný náboj.

Velkou neznámou také bude zařazení nové skupiny S2000 do kategorie I, která reprezentuje dvoulitrové cestovní vozy (příklad můžeme hledat v mistrovství světa cestovních vozů WTCC), ale doposud v závodech do vrchu žádný takový vůz neexistuje. Generální sekretář FIA Daniel Fausel komentoval tento krok s tím, že musíme dát příležitost i novým vozů, a proto je třeba jim dát prostor v pravidlech. Následně dodal, že v S2000 vidí FIA velkou budoucnost a dalším krokem po zavedení této skupiny bude zrušení skupiny SP! Nelze očekávat, že SP-čka vymizí z pravidel během jediného roku, ale je třeba počítat s faktem, že světová rada motorsportu již nadále nemá zájem podporovat vozy specifikace SP a je jen otázkou času, kdy budou plně nahrazeny novými S2000.

Obrovský otazník visel až do posledního okamžiku nad skupinou E1 (v mistrovství ČR pod označením M), jenž se také měla stát součástí evropského šampionátu, ovšem FIA argumentuje velmi nejednotnými a těžko uhlídatelnými předpisy této volné skupiny, a proto budou speciály E1 startovat pouze v rámci FIA CUPu, kde nahradí formulové vozy.

Kromě změn v předpisech došlo také k drobné korekci skladby závodů, když tradiční italský podnik Valle Camonica nahradí další italská trať, legendární sedmnáctikilometrové Trento Bondone. Znamená to tedy, že Itálie bude mít v šampionátu dva závody a oba s délkou více než 15 kilometrů!

Nicméně trend dlouhých tratí znamená velmi nepříjemnou zprávu pro české fanoušky - stále existuje dlouhý seznam kandidátských závodů pro seriál mistrovství Evropy a doslova výsadní postavení na tomto seznamu zaujímala Ústecká 21. Ovšem dle nového nařízení musí kandidátský závod kromě výtečné organizace disponovat tratí s minimální délkou 5000 metrů, což je, bohužel, v případě Ústí nad Orlicí neřešitelný problém.

Nové předpisy přinesou oproti minulým ročníkům spoustu změn a na jaře se ukáže, jak dobré jsou. Do té doby nám nezbývá nic jiného než čekat a těšit se na možné zvýšení počtu špičkových monopostů, jejichž jezdci budou určitě chtít ve své první sezoně vybojovat evropský titul na úkor Italů ve skupině CN.

Skupiny v ME 2006:

kategorie I:
N, A (vcetne WRC a JWRC), SP, S2000, GT (dohromady GT2 a GT1)

kategorie II:
E2, CNAutor: Ondra Koubek/CZ  (Všechny články autora)
Rubrika: Evropa  (Všechny články rubriky)
Článek publikován: 08.11.2005
Přečteno: 5000 x
Stránka aktualizována: 22.04.2021

Související články:REDAKCE: Roman Krejčí All rights reserved, Ó 2002-2017


Stránky vrchy.com jsou nezávislým informačním zdrojem o závodech do vrchu a na okruzích

[CNW:Counter] TOPlist