úvod | hledej | debata | forum | MMČR | MČR HA | foto | foto Fryba | video | LeMans/WEC | piloti a týmy | Evropa | inzerce | motorshop | historie | okruhy | odkazy

SPA - Le Mans Series doménou Peugeotů 908 FAP Hdi

Zpráva ze závodu

Naftové turbodieselové motory vládnou Le Mans Sérii. Nejlépe o tom vypovídá fakt, že doposud zvítězil ve všech závodech Le Mans Series a především Peugeoty udávají v této sérii tempo.

Gene/Minassian zvítězila na Peugeotu 908 FAP Hdi nejen na úvod sezóny v Barceloně, ale patřil jim i včerejší závod v belgických lázních Spa. Minassian se však malým problémům při řízení vozu nevyhnul. Ovšem problémy měli i jiní. Trať ve Spa je nejen dlouhá, ale má i hodně míst k předjíždění a pravé míjení pomalejších vozů z kategorie LM GT2 bývá příčinou různých karambolů. Ve vítězném voze jel jako třetí pilot Villeneuve, který se tak s deseti body zařadil na páté místo mezi piloty LMP1.

Druhé místo si ze Spa odvezla dvojice Rockenfeller/Premat. Německo-francouská dvojice na Audi R10 Tdi si pravidelným dojížděním na druhém místě zatím nasbírala 24 bodů, jako zatím lepší duo Gene/Minassian. Třetí příčku v LMP1 si odváží Courage LC 70 ze stáje Oreca Matmut, která s druhým vozem předvedla leteckou šou na Monze, při které vůz udělal několik salt a skončil velmi poničený. Lapierre a Panis trochu překvapili. Čtvrtí skončili Capello/McNish s dalším dieselovým Audi R10. Desáté místo celkově vybojovali Kerr s Hallem na Creation CA 07 AIM a prozatímní výsledky tohoto týmu jsou poněkud překvapením letošní sezóny. Našemu Charouzovi s Němcem Mückem se opět nedařilo. Problémy s alternátorem a palivovým systémem vůz odsunuly chvílemi až na konec pole. V celkové klasifikaci pak na ně zbylo pouze 31. místo.

Vozům slabších prototypů LMP2 kraloval ocelářský magnát Van Merkstejn s Verstappenem na Porsche RS Spyderu. Jejich největším konkurentům – Elgaardovi s Nielsenem se mnoho nevedlo a výsledkem bylo vydřené třetí místo v divizi. Druhé místo ve Spa vybojovala dvojice Lammers-Theys s dalším vozem Porsche z Horag Racing. Poměrně stabilní výkony drží na pátém místě v divizi duo Lahaye-Raguez ze stáje Saulnier Racing. Na jeden bod dosáhli ve Spa i piloti s vozem Zytek. Trojice Gosselin/Ojjeh/Schroen se zařadila na osmé místo.

V LM GT1 startovalo opět pouze 5 vozů. Corvetta C6-R ze stáje bývalého lyžaře Luce Alphanda dala nakonec kolo i Lamborghini Murcielago R-GT, které zajelo velmi povedený závod. Kox a Rusínov jsou nyní na třetím místě a mají za sebou i Engeho s Garciou na Aston Martinu DBR9. Ve Spe se objevil další vůz Aston Martin DBR9, který si naši diváci okruhového mistrovství možná pamatují z Epilogu v Brně. Hardmann/Leventis však k favoritům rozhodně patřit nebudou. Nestartoval ani Sallen stáje Larbre a druhý vůz Corvette C6-R znovu k cíli nedojel.

V LM GT2 byla situace velmi dramatická až do konce. Může za to i jeden z prototypů, který zůstal stát na jednom z vysokých obrubníků a na trať musel safety car. Bell s Ferrari 430 GT2 tak měl za zády Marka Lieba s Porsche a svou vlastní chybou málem napomohl k vítězství stáji Felbermayr. Nakonec vítězství uhájil Robert Bell a po závodě si mohl hluboce oddechnout. Třetí místo ukořistili Felbermayr s Riedem na dalším Porsche 997 RSR.

Výsledky Le Mans Series Spa:
LMP1
Gene/Minassian/Villeneuve – Peugeot 908 FAP Hdi
Primat/Rockenfeller – Audi R10 Tdi
Lapierre/Panis – Courage Oreca LC70 Judd
Capello/McNish – Audi R10 Tdi
Boullion/Collard – Pescarolo Judd

LMP2
Van Merkstejn/Vertappen – Porsche RS Spyder
Lammers/Theys – Porsche RS Spyder
Elgaard/Nielsen – Porsche RS Spyder
Lahaye/Raguez – Pescarolo Judd
Gosselin/Ojjeh/Schoyen – Zytek 07S Zytek

LM GT1
Goueslard/Moreau/Alphand – Corvette C6-R
Kox/Rusínov – Lamborghini Murcielago R-GT
Enge/Garcia – Aston Martin DBR 9

LM GT2
R.Bell/Brunni – Ferrari F430 GT2
Davison/Lieb – Porsche 997 GT3 RSR
Felbrmayr/Ried – Porsche 997 GT3 RSR

Další závod se po velké pauze pojede na okruhu Nürnburgring v Srpnu.Autor: Roman Krejčí  (Všechny články autora)
Rubrika: LeMans/WEC  (Všechny články rubriky)
Článek publikován: 13.05.2008
Přečteno: 4550 x
Stránka aktualizována: 22.04.2021

Související články:REDAKCE: Roman Krejčí All rights reserved, Ó 2002-2017


Stránky vrchy.com jsou nezávislým informačním zdrojem o závodech do vrchu a na okruzích

[CNW:Counter] TOPlist