úvod | hledej | debata | forum | MMČR | MČR HA | foto | foto Fryba | video | LeMans/WEC | piloti a týmy | Evropa | inzerce | motorshop | historie | okruhy | odkazy

Král je mrtev, nechť žije král

Pár slov…

Hned na začátku tohoto článku je dobré si říci, že nikdo nezemřel, ale je to pouze použití fráze do titulku :) Týká se to svým způsobem právě těchto stránek, tedy www.vrchy.com. V době, kdy spatřily světlo světa se psal rok 2002. Tehdy byl jejich přínos pro domácí i evropské závody do vrchu, resp. informovanost o závodech, velmi stěžejní a mnohdy téměř nepostradatelný, protože mnohé informace, startovní listiny či výsledky a samozřejmě fotografie byly unikátní a jinde nezveřejňované. Důvod byl celkem prostý, internet přeci jen ještě nedosahoval dnešního rozmachu, většina pořadatelů neměla vlastní webové stránky a kvalitní digitální fotoaparát byl také víceméně vzácností. Opisování výsledků například z faxu od pořadatelů bylo svým způsobem taky zajímavé, protože ty výsledky prostě nikde nebyly, nebo byly velmi neaktuální.

Situace se postupně hodně měnila a dnes je spíše výjimkou, když některý z pořadatelů nemá online výsledky. Takže práce na podobných stránkách jako je www.vrchy.com se stávala stále více činností, která znamená kopírování startovních listin a výsledků z webu pořadatelů, případně uveřejňování tiskových zpráv jednotlivých týmů. Rovněž kvalitních fotografií je dnes ze závodů poměrně nepřeberné množství, že není dost dobře v silách jednotlivce ani všechny galerie na soukromých více či méně známých stránkách shlédnout. Zůstalo tak jediné - psaní komentářů... a doufám, že k tomuto bude tento web stále vhodný, i když právě tady to moc slavné nebylo a jsem si toho vědom. Co se tedy má změnit?

Lze to říct stručně. Stránky www.vrchy.com pojedou dále svým udržovacím způsobem a budou se snažit zachytit a zveřejnit všechny důležité výsledky (ale dost možná právě s napojením na nový web, což se týká i fotogalerií) a největší přínos bych tu viděl v komentářích a úvahách o závodech do vrchu… A proč tedy slova ať žije král? Protože hlavní záběr své činnosti v závodech do vrchu kromě psaní článků či komentování, bych rád viděl v činnosti, která mi může vrátit opět pocit, že dělám smysluplnou práci pro závody a jejich propagaci, která nemá na internetu a vlastně ani jinde obdoby a ta souvisí s prací na nové doméně - www.euromontagna.com. Tam jsem soustředil své zaměření právě na výsledky a fotogalerie a to nejen ze závodů do vrchu. Hlavním přínosem bude, a částečně již dnes je, bohatá historie ať již ve více než 7500 fotografií jednotlivých aut z různých závodů (každý vůz z každého závodu má maximálně jednu fotografii) nebo ve výsledcích, které obsahují závody prakticky od jejich vzniku a počátků. Například Mistrovství Evropy obsahuje zcela unikátní databázi závodů od svého vzniku v roce 1957. Samozřejmě není vše kompletní, přesto jsem si prakticky jistý, že nový web nemá v této oblasti v elektronické podobě obdoby a souměřitelnou konkurenci nikde jinde. Proto se můžete projít výsledkovými listinami, sledovat jezdce, kteří jsou propojeni svými účastmi na závodech, stejně tak jako značky aut či jejich typy etc.

Pár příkladů, co nové stránky nabízejí:

Výsledky historicky prvního závodu seriálu ME po válce - (Mont Ventoux 1957)
Fotogalerie závodu do vrchu z roku 1975 seřazená dle pořadí - (Ecce Homo 1975)
Příklad účasti vybraného jezdce (v databázi jich je téměř 20.000) - (Joszef Cserkuti/H)

Ostatní věci si ostatně vyzkoušejte sami, postupně se budou objevovat nové funkce a vyhledávání, podle toho, co čas dovolí… Pokud sami budete chtít přispět svými fotografiemi, výsledkovými listinami či opravou mnohých chyb, budete vždy vítáni. Ostatně již dnes se na stránkách najdete fotografie od více než 60 fotografů a archívů závodníků. Celý projekt má za cíl zpřístupnit fanouškům i jezdcům dobu, kteří někteří ani nepamatují a jiní rádi vzpomínají. Snad bude dobře sloužit! Zatím je spouštím v jakési beta verzi, aby mohly sloužit svému účelu a fanoušci i jezdci se mohli brouzdat dobou dávnou zašlou….

Vaše názory si rád přečtu zde v debatě, děkuji.

Literatura, odkazy, zdroje

www.euromontagna.com

Autor: Roman Krejčí  (Všechny články autora)
Rubrika: Piloti a týmy  (Všechny články rubriky)
Článek publikován: 07.07.2008
Přečteno: 6974 x
Stránka aktualizována: 22.04.2021REDAKCE: Roman Krejčí All rights reserved, Ó 2002-2017


Stránky vrchy.com jsou nezávislým informačním zdrojem o závodech do vrchu a na okruzích

[CNW:Counter] TOPlist