úvod | hledej | debata | forum | MMČR | MČR HA | foto | foto Fryba | video | LeMans/WEC | piloti a týmy | Evropa | inzerce | motorshop | historie | okruhy | odkazy

JCB - reportáž Proto-Cup

Čeští jezdci v závodě SSC

V rámci Jarní ceny Brna se divákům představil i atraktivní šampionát nazvaný Super Sprint Challenge (SSC) vypsaný pro sportovní prototypy bývalé SCC a formulové vozy Interserie. V tomto velmi zajímavém závodě se přestavilo i několik českých jezdců, kteří si zaslouží naši pozornost. V rámci formulí startoval z našich jezdců Lubomír Glogar na modrém voze Eufra, mezi spidery jsme měli celkem 5 zástupců, ovšem technika zradila Michala Pavlíka, který se na závod velmi těšil a po týdnech příprav a testování právě v Brně to byla nejen pro něj smutná zkušenost. Do tréninkových jízd tak nastoupili 4 jezdci, vlastně dva piloti a dvě pilotky. Již jsme psali o zákazu startu sportovních vozů v rámci divize 4, proto se nyní pozornost majitelů a jezdců sportovních vozů přesouvá právě do mezinárodního šampionátu SSC. Protože pokládáme tyto vozy za atraktivní a bohužel nyní trošku opomíjené, rozhodli jsme se v redakci udělit ceny právě českým účastníkům seriálu SSC.

Nejrychlejší z našich jezdců v obou závodech SSC byl Michal Dolák, který startuje na svém loňském voze PRC s motorem BMW 3000. Tento vůz slavil loni při Jarní ceně Brna svůj velký úspěch, když vyhrál vytrvalostní závod. Podle našich neoficiálních informací spadají počátky tohoto vozu do roku 1997, ovšem v roce 1998 byl vůz přepracován a nese označení SC98 a o rok později s ním i v Brně startoval Walter Fuchs. Před sezónou 2003 však vůz doznal výrazných změn zejména s ohledem na starty ve vytrvalostních závodech. Tým Cardo dokončoval přípravu na brněnský závod v posledních dnech a během volných tréninků se potýkal s problémy s převodovkou, což vyústilo v prvním závodě SCC, kdy bylo možné zařadit jen některé rychlostní stupně a tak nemohl jezdec Michal Dolák přemýšlet na souboj s vedoucí dvojící Payr a Beisel.

Martin Vondrák si rovněž loni vyzkoušel vůz PRC Alfa Romeo v divizi 4 a výborně připravený vůz patřil ke špičce divize light. Dvě bramborové medaile asi jezdce nepotěšili, ale nepodařilo se mu souboj s Dietmannem proměnit alespoň v bronz. Dříve, než se červené PRC objevilo v týmu Zdeňka Vondráka, jezdil s ním Klaus Ruf a dříve Beat Kohler právě v seriálu SCC. Vůz byl přestavěn v roce 1996 a následně v roce 1998.

Výborně se uvedla v prvním květnovém víkendu Edita Prášková, která ma za sebou již řadu úspěchů nejen ze závodů historických vozů u nás, ale i v cizině, kde pilotovala formuli 3 Delfín. Nyní si vyzkoušela Spider Baghira s motorem Škoda. Jednalo se tak o čistě český vůz, který startoval poprvé v Mostě v roce 1978! A právě skutečnost, že Edita vyrazila s "veteránem" mezi současné sportovní vozy, budila zvláštní pozornost. Již v tréninkových jízdách přesvědčovala sympatická závodnice, že nejen vůz je ve skvělé formě, ale její razantní styl jízdy byl skutečnou lahůdkou. Edita tak ukázala, že tento vůz může klidně závodit i v poli mnohem mladších strojů a budit obdiv a rovněž rozpoutat nostalgické vzpomínky na někdejší československý okruhový šampionát na městských okruzích v sedmdesátých letech. Věříme, že se nejednalo o ojedinělý start a Baghiru na okruzích opět uvidíme. V nedělním závodě sice Edita na startu chyběla, důvodem byly technické problémy. Ovšem původně tým zamýšlel závodit pouze v sobotu, ale Edita věřila, že by mohlo začít pršet a výkonnostní rozdíly mezi vozy by se vyrovnaly a tak by mohla pomýšlet na lepší umístění. Nicméně se z víkendu odvezla pohár našeho serveru za první místo v dámském poháru.

Čtveřici českých zástupců uzavírala Kamila Stará, která se konečně svezla ve sportovním prototypu, po kterém se již téměř rok ohlížela. Připomeňme, že první testování s otevřených dvousedadlovým vozem absolvovala již loni. Technické problémy ovšem doprovázely tým Pfeifer Motorsport již delší dobu. Ani loni při závodě Interserie nedojel Honzík do cíle a i nyní v Brně to nevypadalo s technikou příliš růžově. Kamila první závod s vozem PRC Opel 2000 nedokončila, když najela pouze 4 kola a zůstala stát s utrženým lankem plynu na trati. Problémy s těsněním hlavy motoru nevyřešilo ani jeho výměna, ovšem nakonec ke spokojenosti celého týmu vůz v neděli vydržel až do cíle, což byl asi hlavní cíl, který si jezdkyně i tým stanovili. Upřímná radost zajisté ovlivnila rozhodnutí nadále pokračovat ve startech se spiderem na okruzích. Kamila se chystá, podobně jako Edita na testování i silnějších vozů PRC, takže se máme na co těšit.Autor: Roman Krejčí  (Všechny články autora)
Rubrika: PROTO-CUP  (Všechny články rubriky)
Článek publikován: 04.05.2004
Přečteno: 4349 x
Stránka aktualizována: 22.04.2021

Související články:REDAKCE: Roman Krejčí All rights reserved, Ó 2002-2017


Stránky vrchy.com jsou nezávislým informačním zdrojem o závodech do vrchu a na okruzích

[CNW:Counter] TOPlist