úvod | hledej | debata | forum | MMČR | MČR HA | foto | foto Fryba | video | LeMans/WEC | piloti a týmy | Evropa | inzerce | motorshop | historie | okruhy | odkazy

Vyšla kniha o historii okruhu Havířov-Šenov

Recenze knihy mapující závody na Havířovsku z let 1965-1994

Asi každý fanda motoristického sportu přivítá kromě aktuálního dění také trochu historie, vzpomínek a doplnění informací. Přesně toto slibuje nová kniha Historie okruhu Havířov-Šenov, kterou vydal těsně před Vánocemi na našem webu dobře známý Roman Krejčí. Jak se mu to povedlo?

Obálka knihy připomíná retro obaly programů havířovských závodů, ale klidně by se tu hodila i pěkná barevná fotografie z dobových závodů. Ostatně fotografií je v knize opravdu požehnaně, údajně okolo 550 kusů od šestnácti fotografů či jejich archívů. Sympatické je, že je u každé fotografie uvedené i číslo autora. Mezi nimi nechybí například fotografie Luboše Lamberta, Pavla Zahradníka, Jiřího Krále, Toma Hyana či Martina Straky. Někteří z jmenovaných už nejsou mezi námi, ale jejich fotografie díky knize budou žít nadále.

Určitě je velmi zajímavý počin výsledkový servis na konci knihy, kde jsou výsledky doslova všech závodů, které se v Havířově konaly. To je opravdu velký přínos, protože si můžeme najít i tréninkové časy či postavení na startu, které nebyly nikdy publikovány. Písmo je poměrně malé, ale vzhledem k rozsahu je to pochopitelné. Ostatně celá kniha, ačkoliv má poctivých 368 stránek ve formátu B5, působí velmi nabitě informacemi. Autor nechtěl prodat prázdné stránky, ale čtenářům poskytnout komplexní servis, maximum informací v rozumně velké knize.

Velmi mne zaujaly komentáře osobností, nejvíce pak vzpomínky Josefa Vrátila na jeho zkušenost s BMW M1 a továrním týmem, který zajišťoval servis vozu Waltera Maurera v roce 1981. V prvních kapitolách se dočteme o historii autoklubu ASK Havířov, který pořádal automobilové závody na Těrlickém okruhu. Nechybí samozřejmě popis všech těchto závodů až do roku 1970. Bohatý obsah knihy je na stránce 357 na konci. Tam zjistíme, že jednotlivé závody jsou rozděleny podle toho, jak k sobě pasují. Nejprve tedy hlavní mezinárodní závody, které byly pastvou pro oči mezi lety 1974-1988 a zahrnují nejslavnější podívanou z okruhu Havířov-Šenov. Následuje popis národních mistrovství, tedy závody Formule 3, Formule Škoda, Sportovních prototypů, Formule Easter a Mondial. Následuje skupina A2, která si všímá obou vypisovaných objemových tříd, pohárové vozy a konečně CSV. V další kapitole jsou rozebrány závody o Pohár míru a přátelství, které Havířov hostil. O značkových pohárech se dočteme na stránkách 172 až 204. Následují ostatní volné mezinárodní závody, mistrovství Rakouska a také národní závody po rozdělení do divizí, které ještě zastihly závody do roku 1994. Zaujmou i skvělé statistiky počtů startů a vítězství nejen jezdců, ale i značek. Nechybí vzpomínka snad na všechny okruhové a kopcové jezdce startující za pořádající ASK Havířov. A představeni jsou i všichni základní členové pořadatelského sboru po celou dobu pořádání závodů

Dozvíme se o vývoji samotného okruhu v jednotlivých letech a seznámíme se s nejrychlejšími dosaženými časy i průměry na celý závod, které určovaly tzv. absolutního vítěze závodů a byly prezentovány jako oficiální traťové rekordy. Příjemný je i výčet mistrů republiky v letech 1971-1994, tedy období, kdy byl havířovský okruh aktivní. Zajímavé nákresy závodních aut z Havířova si všímají šestnácti různých speciálů od Škodovky Jula Končeka, přes easter Jiřího Moskala až třeba po BMW M1 Seppa Manhaltera či placku Jaroslava Surówky.

Knize by jistě slušel i větší formát, ale i takto máme k dispozici zcela skvělou knihu, které se těžko něco vyčítá. Není nad čím váhat, objednat se dá přímo u autora, který ji vložil na eshop s doručením kdekoliv po Evropě:

objednávka knihy

ale podle informací je už nyní k dispozici i v kamenném obchodě Centrum Pant, které provozuje i eshop: knihkupectví,

dále v prodejně Autodům Vrána v Havířově,

v bývalém autoservisu Válek v Ostravě Radvanicích

a podle slov autora by se kniha měla brzy objevit i na dalších místech, jako je Motorjournal a další.


Autor založil vydavatelství a prý se máme na co těšit. Chystá se kniha o historii československých sportovních prototypů, historie Balcarova memoriálu v Ostravě a domluveno je vydáni knihy o historii našich formulí Junior a F3 z šedesátých let, které neskutečně dobře zpracoval pak Josef Fajt. Vyjdou i knihy o závodech do vrchu, které by měl zastřešit dlouhodobý projekt kompletní historie ME do vrchu mapující předválečné ročníky evropského šampionátu a samozřejmě vše od roku 1957 do současnosti.

Literatura, odkazy, zdroje

Nakladatel: Krejší Roman Print
ISBN: 9788090878600
Popis: brožovaná, 368 stran
Rok vydání: 2022 (1. vydání)

Autor: Karel Berger  (Všechny články autora)
Rubrika: Okruhy  (Všechny články rubriky)
Článek publikován: 04.01.2023
Přečteno: 1 x
Stránka aktualizována: 04.01.2023

Související články:REDAKCE: Roman Krejčí All rights reserved, Ó 2002-2017


Stránky vrchy.com jsou nezávislým informačním zdrojem o závodech do vrchu a na okruzích

[CNW:Counter] TOPlist