úvod | hledej | debata | forum | MMČR | MČR HA | foto | foto Fryba | video | LeMans/WEC | piloti a týmy | Evropa | inzerce | motorshop | historie | okruhy | odkazy

Comeback na Ecce Homo

Reportáž

Letošní ročník Ecce Homo ve Šternberku nabídl velice početné, řekněme rekordní, startovní pole jezdců čítající přes 150 účastníků. Schválně nepíšu rekordním, protože v letech 1992 a 1993, kdy se zde jel i vložený závod Ford Fiesta Cupu, byla účast jezdců ještě výrazně větší. Ale to byl tak trochu jiný závod už tím, že mohlo na jednom voze startovat více jezdců. Zcela bez ostychu můžeme hned úvodem prohlásit, že poslední ročníky Ecce Homo mají po sportovní stránce naprosto špičkovou prvotřídní evropskou úroveň a nejinak tomu bylo letos. Vždyť se dostalo 10 jezdců pod magickou hranici tří minut! Tak kvalitní závod jsme na krásném kopci Ecce Homo ještě nikdy neviděli..

Již v době příprav na závod se mi v hlavě stále častěji opakovala myšlenka velkých návratů, které se týkaly letošního závodu. Po velké pauze se měl za volant monopostu posadit tak populární Patrick Semlbauer. Nakonec se to nekonalo, ale ostatní comebacky vyšly na výbornou. Za volantem BMW M3 GTR se představil po 9ti letech několikanásobný Mistr Evropy Robert Šenkýř, unikátní vůz HSS-March Audi Turbo Can-Am, se kterým v roce 1990 překonal traťový rekord Miroslav Adámek, představil Adam Klus, po letech v Berg Cupu se na dráze objevili špičkoví jezdci Marek Rybníček a David Komárek. Slovenský fenomén Jaroslav Krajčí po kratší pauze vyjel se svou formulí a zamával „obouruč“ divákům během tréninku v ostrém tempu. Bylo zde i několik menších návratů, které potěšili a rozhodně významným způsobem obohatili samotný závod, ať už to byl start Michaely Vondrákové se svým chotěm Petrem či jejich rodinného soukmenovce Martina Vondráka.

Historické vozy

Fanoušci se mohli těšit nejen na atraktivní tradičně značkově pestré startovní pole mezi historickými vozy, ale rovněž se schylovalo k zajímavým soubojům o absolutně nejrychlejšího „historika“. Překvapit mohl zmíněný Adam Klus se speciálem postaveným pro okruhovou Interserii na bázi Marche 822 s přeplňovaným motorem Audi. Tradiční favorit byl pochopitelně Martin Vondrák s dalším Marchem 712M. Ale ještě rychlejší mohli být italští jezdci s prototypy Osella v čele s Mario Faggioli. Ten ve Šternberku sice byl, ale prozradil nám, že nestartuje protože mají v týmu na starost celkem 8 vozů a tak se účasti sám vzdal a nutno dodat, že se opravdu o dění kolem celého týmu velmi intenzivně staral. Dalším favoritem byl Jaroslav Prášek, který šternberským divákům poprvé představil svůj klenot Chevron B21/23. Právě Jarda Prášek udával tempo prvnímu mokrému tréninku, ale druhý pro technické problémy neabsolvoval. Nejrychlejším mužem sobotního dne byl Martin Vondrák, kterého ovšem v závodě zradila technika a pár metrů před cílem skončil mimo trať s poškozeným vozem. Jaroslav Prášek tak mohl klidnou jízdou pokračovat ve vítězném tažení a zvítězit. Faktem je, že mezičasy obou jezdců vyznívaly lépe právě pro Práška v první jízdě, takže to mohlo být ještě zajímavější. Tradičně rychlou jízdu předvedl nejrychlejší pilot monopostu formule easter Petr Tykal, když obsadil absolutně druhé místo. Třetí byl Josef Michl coby vítěz mezi plechovými auty. Před startem závodní jízdy si při rozhovoru zavzpomínal na své první starty ve Šternberku na počátku 70. let kdy dokončoval studia. Je velice sympatické, že na našich závodech stále vídáme aktivně závodit legendy jeho formátu, nebo třeba i Miroslava Adámka, který jako jediný z celého startovního pole startoval i v obnovené premiéře závodu do vrchu Ecce Homo v roce 1971. A dodnes jede pořádně rychle.

Skupina E1

Pole jezdců skupiny E1 a E1H bylo nejpočetnější ze všech. Přibylo hodně jezdců, které zaujala možnost startovat v Česko-moravském poháru E1H. Jezdci tak potěšili nejedno oko sportovního fanouška, protože krásně lakované vozy byly ozdobou startovního pole cestovních vozů. Přes absenci zhruba desítky Rakušanů (tedy nejen ze skupiny E1, ale i E2-SC a E2-SS) bylo o atraktivitu postaráno. Žel český divák naprosto chápal pietní důvody některých jezdců, kteří nechtěli startovat teprve týden po nešťastné události, kdy rakouští jezdci přišli o jednoho z nejrychlejších kolegů této skupiny, Hanspeter Labera. Naopak Felix Pailer s Lancií Delta Integrale uctil památku svého kamaráda vítězstvím v hodnocení této skupiny před svým krajanem Diethardem Sternadem na krásném voze Alfa Romeo, čím podtrhl úspěch italských vozů. Antonín Daniel se potom radoval z celkově třetího místa pilotujíc černozlaté Mitsubishi Lancer. Domácí souboj v E1H vyzněl poměrně suverénně pro Milana Boháče na Renaultu Clio.

Skupina A

Řada kvalitních jezdců si to rozdávala i ve skupině A. Očekával se však největší duel mezi Jaromírem Malým a Markem Rybníčkem. Trošku překvapivě tak druhé housle hrál Lukáš Vojáček a zahraniční jezdci Roger Schnellmann či Christian Schweiger, jinak rovněž špičkoví piloti této skupiny, která jela o body do seriálu Mistrovství Evropy. Tréninkové jízdy vyznívaly velmi dobře pro Marka Rybníčka, zatímco Jarda Malý se přiznal, že zkoušel různá nastavení vozu, aby v neděli podal excelentní výkon. A to se mu také podařilo nejen opravdu rychlou jízdou, ale doslova jízdou rekordní, kdy překonal o sekundu letitý rekord skupiny A na zdejším kopci! Marek Rybníček po nepodařené první jízdě nemohl pomýšlet na první místo, ale probojoval se na stříbrnou příčku před Rogerem Schnellmannem, který byl ovšem po závodě diskvalifikován.

Skupina N

Další tradiční skupina vozů kategorie I Mistrovství Evropy jsou „enka“. Tam máme asi nejnabitější domácí konkurenci, která ovládá evropské kopce. Ovšem s jednou výjimkou, chorvatským jezdcem Tomislavem Muhvičem, aktuálně vedoucím jezdcem ME. Ovšem tentokrát na naše jezdce vůbec nestačil, důvod neznáme. Každopádně Jiří Los tentokrát nenechal nikoho na pochybách o tom, že si dokáže vybojovat i ve velké konkurenci vítězství. Tři stejně zbarvené vozy Mitsubishi Lancer týmu Liqui Moly patřily rovněž ke špičce, což nakonec dokázal druhým místem Martin Jerman před týmovým kolegou, respektive kolegyní i dcerou v jedné osobě, Gabrielou Sajlerovou, která porazila nejen Chorvata Damira Masice, ale i svého manžela Filipa. Ze skupiny N si odskočil do gétéček Oskar Beneš, jehož auto nebylo zřejmě ještě v pořádku. Vůz Nissan ho tak dovezl k vítězství a diváky potěšil svým designem.

Skupina E2-SC

Sportovní prototypy mají historii dlouhou snad jako samotné Ecce Homo. Vždy byly skvostem a okrasou jednotlivých ročníků závodů do vrchu. Své žezlo kralování v absolutním pořadí sice předaly monopostům, ale po útlumu způsobeném technickými omezeními po roce 2003 jsme svědky postupné renesance těchto přísně aerodynamických krasavců v podobě skupiny E2-SC. Domácí fanoušky jistě potěšil nárůst těchto vozů i v rukách domácích jezdců. Mezi nejrychlejší se tak zařadil vedle Dušana Nevěřila i David Komárek, na jehož start jsme byli opravdu velmi zvědaví. Oba zmínění jezdci si vedli velmi dobře a velká škoda nepodařené první jízdy Davida Komárka, který si však s přehledem udržel bronzovou pozici za Dušanem Nevěřilem, který si na zdejších zatáčkách 7,8km dlouhé trati vyjel osobní rekord hluboko pod 3 minuty. Ovšem neohroženým vítězem se stal Fausto Bormolini, který v letošním roce ohlásil návrat za volant vozu značky Osella. Symbolicky k tomu využil podvozek, se kterým ještě loni dominoval této skupině Petr Vítek či dříve Adriano Zerla. Bormolini vybojoval zároveň páté místo absolutně. Zajímavostí byl start italského herce Ettore Bassiho na Oselle PA21S, se kterou v roce 2007 jezdil sám velký Faggioli. Proslavila ho role v seriálu Komisař Rex a nyní i vybojované vítězství ve dvoulitrové třídě v konkurenci jezdců Marco Capucciho, Maurizio Pitorriho, Pavla Dvořáka či Jiřího Svobodu. Bohužel Jakub Trnka cíl nespatřil. Po problémech se zadním kole se v druhé závodní jízdě rozjel i Martin Šípek, jehož vůz pamatuje Jiřího Mičánka, Dušana Nevěřila, Petera Ruisla, ale i oblíbeného zesnulého jezdce Miroslava Fajkuse.

Skupina E2-SH

Siluety se rovněž pomalu ale jistě rozmáhají i díky řadě jezdců, kteří sem přicházejí ze skupiny E1. Stupně vítězů zcela opanovali české barvy. Dan Michl a jeho Lotus Evora po problémech v Rakousku fungoval bezvadně a Dan si vyjel vítězství před Vladimírem Vitverem na speciálu Audi WTT-R DTM. Krásným třetím místem si zavzpomínal na desáté výročí svého evropského titulu Robert Šenkýř s okruhovým vozem BMW M3 GTR.

Skupina E2-SS

Monoposty jsou momentálně pod jasnou dominancí italských placek ve stylu někdejšího Can-Am, tedy v podstatě aerodynamického sportovního prototypu se sedačkou uprostřed vozu. První čtyři místa v absolutním pořadí mohla být ještě rozšířena, kdyby Julien Duccomun nebyl až příliš rychlý v první závodní jízdě. Bohužel to byl právě on, kdo mohl ohrozit prvního fenomenálního Simone Faggioliho, protože v posledním závodě ME byl rychlejší v jedné z jízd. Podle mezičasů byl Julien po 5ti kilometrech o víc než sekundu před Steinerem, nicméně byl pomalejší, než Faggioli. Simone sice patřil k těm, kteří jeli pod žlutou vlajkou, ale jeho vítězství nebylo ohroženo ani Marcelem Steinerem. Ten málem v sobotu odjel ze závodů kvůli podezření na prasklé šasi vozu. Díky pomoci Simoneho nakonec ale Marcel startoval a vybojoval si druhé místo. Náš Miloš Beneš měl problémy s brzdami a v tréninku i elektronikou, ale nakonec ho 9 setin sekundy ochránilo na třetím místě před rychlým Švýcarem Joëlem Volluzem. Klasické monoposty ovládli naši jezdci s úžasnými časy na jízdu, konkrétně nestárnoucí Otakar Krámský a zrající Václav Janík. Za nimi se ohřál Jaro Krajčí, který neztratil nic ze svého umu. Dvoulitry vyhrál Petr Vondrák před Luborem Novým.

Počasí bylo během víkendu velmi proměnlivé, ale vzhledem k současným povodňovým stavům po celé republice vyšlo ještě krásně, i když na absolutní traťový rekord to nestačilo. Poděkování patří všem, kteří se podíleli na organizaci závodu stejně jako aktérům v roli jezdců a mechaniků. Diváci tak mohli odcházet bohatší o příjemné zážitky.Autor: Roman Krejčí  (Všechny články autora)
Rubrika: Mezinárodní mistrovství ČR  (Všechny články rubriky)
Článek publikován: 05.06.2013
Přečteno: 3775 x
Stránka aktualizována: 22.04.2021

Související články:REDAKCE: Roman Krejčí All rights reserved, Ó 2002-2017


Stránky vrchy.com jsou nezávislým informačním zdrojem o závodech do vrchu a na okruzích

[CNW:Counter] TOPlist