úvod | hledej | debata | forum | MMČR | MČR HA | foto | foto Fryba | video | LeMans/WEC | piloti a týmy | Evropa | inzerce | motorshop | historie | okruhy | odkazy

6 hodin Spa Francorchamps 2019 ve sněhu

Toyota s Alonsem, Nakajimou a Buemim triumfovala ve sněhu

Předpověď se bohužel naplnila a možná i přeplnila. Hned ranní probuzení nad okruhem ve Spa přineslo překvapení v podobě několikacentimetrové nadílky sněhu a pokračující sněžení. Naštěstí se nakonec uskutečnilo vše podle plánu. Nic naplat, že občas mohlo počasí lákat více sněžné skútry než aerodynamické prototypy. Řada zpomalujících fází safetycarů jistě promíchala podmínky jednotlivým týmům, ale v konečném důsedku určitě přispěla k tomu, že asi poprvé v historii zdejšího vytrvalostního závodu dojelo do cíle všech 34 posádek, které nejen nastoupili do závodu, ale stejný počet byl i převzat pro první trénink. To je parádní ukázka spolehlivosti vozů a rozvahy jezdců.

Závod byl pár kol docela běžný, jako každý jiný. Vyrovnané pole prototypů sledované smečkou GT vozů. Stejně jako loni velmi překvapoval vůz Dallara týmu Racing Team Nederland, když se vzdálil svým soupeřům ze skupiny LMP2 a vlastně bojoval s některými LMP1. Pouze několik kol mohly vozy závodit v plném tempu a záhy začalo sněžit. Postupně tak silně, že byl poprvé vyvolán safetycar. Začaly trošku zmatky v pořadí. Brzy se tak stalo, že se vozy LMP2 dostaly v pořadí až na první místo díky Alpině. Když se závod opět trošku rozjel, zdálo se, že soukromé vozy LMP1 mají bližší soupeře právě v Alpině LMP2, než aby pomýšlely na honičku za Toyotou. Na konci první hodiny byly ještě LMP1 poslušně srovnány na prvních 6ti místech. Slabší prototypy ovládali o 8 sekund stále Holanďané před G-Drive vozem Aurus. Po dvou hodinách se po zmatcích dařilo Alpině LMP2, která držela čtvrtou příčku absolutního pořadí. Další hodina přinesla dlouhou zastávku v depu pro Toyotu č.7, která klesla až na 22. místo celkového pořadí. Za vedoucí Toyotou č.8 se usídlil vůz týmu SMP Racing č.11, tedy ten po celý závodní program pomalejší. Pořadí se celkem ustálilo, druhá Toyota se prokousávala kupředu a v LMP2 se bojovalo mezi Alpinou a Jackie Chan Racing Orecou. Mezi gétéčky se samozřejmě bojovalo po každém safety caru od nuly, náskoky se smazávaly a o kontaktní souboje nebyla nouze.

V páté předposlední hodině je již druhá Toyota šestá za vozy LMP1 a na lepší umístění to příliš nevypadalo. V LMP2 se dobrou taktikou nebo zkrátka štěstím při pomalých fázích prosadil na první místo Dragon Speed Oreca č.31. Závěr závodu byl opět sněhový. Pořádná přeháňka opět provětrala safety car a byla otázka, zda bude vůbec závod restartován. Nakonec se tak přeci jen na pár kol stalo, ale při další silné přeháňce sáhli pořadatelé několik minut před koncem po červené vlajce a všechny vozy bezpečně dokroužily poslední kolo. Závod to byl pro všechny mimořádně těžký. Obdivuji diváky, kteří nezmrzli a skutečně jich bylo dost, i když méně, než v předchozích letech. Traťoví komisaři na svých místech museli trpět snad ještě více, protože se neměli kam schovat. Já už během závodu nefotil, jen jsem si nechal řádně promočit fotobatoh a někdy během závody mi teklo do bot. O to víc paráda, že se podařilo jezdcům dostat do cíle víceméně úspěšně všechny vozy. Asi největší problém měl vůz ByKolles LMP1, který byl jedním z vozů LMP2 vystrčen z trati a poměrně ošklivý náraz do pneumatikové bariéry zvládl jen s malými oděrkami a po hodince oprav opět vyjel a zdárně dokroužil do cíle. Nicméně se nelze zbavit dojmu, že s novým motorem Gibson zatím ztrácí dech oproti loňskému působení s Nissanem. Ale byl to teprve první závod, Le Mans ho prověří ve finálovém závodu supersezóny. Maximální naměřenou rychlost loni vs. letos: 315.9 vs 301.8 km/h, čas na kolo: 1:58.206 vs 2:00.970.

Hodně se mluvilo o překonání rekordu pro vozy FIA WEC v kvalifikaci. Ale šlo pouze o překonání průměrného času dosaženého dvěmi jezdci, nikoliv absolutně nejrychlejší kvalifikační kolo. Ale v samotném závodě alespoň padl rekord na nejrychlejší kolo závodu. To nové zajel Mike Conway za 1:57,394 čímž překonal vlastní rekord z loňského roku o jednu desetinku :)

1. TOYOTA GAZOO RACING
BUEMI S. NAKAJIMA K. ALONSO F.

2. REBELLION RACING
BERTHON N. LAURENT T. MENEZES G.

3. SMP RACING
ALESHIN M. PETROV V. VANDOORNE S

4. SMP RACING
SARRAZIN S. ORUDZHEV E. SIROTKIN S.

5. REBELLION RACING
JANI N. LOTTERER A. SENNA B.

6. TOYOTA GAZOO RACING
CONWAY M. KOBAYASHI K. LOPEZ J.

7. DRAGONSPEED
GONZALEZ R. MALDONADO P. DAVIDSON A.

8. G-DRIVE RACING
RUSINOV R. VAN UITERT J. VERGNE J.

9. SIGNATECH ALPINE MATMUT
LAPIERRE N. NEGRAO A. THIRIET P.

10.JACKIE CHAN DC RACING
TUNG H. AUBRY G. RICHELMI S.

….

15. ASTON MARTIN RACING
LYNN A. MARTIN M.

25. DEMPSEY - PROTON RACING
RIED C. PERA R. CAMPBELL M.


Autor: Roman Krejčí  (Všechny články autora)
Rubrika: LeMans/WEC  (Všechny články rubriky)




Článek publikován: 04.05.2019
Přečteno: 1129 x
Stránka aktualizována: 22.04.2021

Související články:



REDAKCE: Roman Krejčí All rights reserved, Ó 2002-2017


Stránky vrchy.com jsou nezávislým informačním zdrojem o závodech do vrchu a na okruzích

[CNW:Counter] TOPlist