úvod | hledej | debata | forum | MMČR | MČR HA | foto | foto Fryba | video | LeMans/WEC | piloti a týmy | Evropa | inzerce | motorshop | historie | okruhy | odkazy

ELMS Monza - Aston Martin Endurance Masters

Přehlídka těch nejčerstvějších veteránů

Ještě nedávno bojovali o přízeň fanoušků a trofeje největší, přesto musely do důchodu. Vozy LMP1 v plné síle jako Peugeot 908 či Lola Aston Martin si to rozdávají v seriálu historických vozů Endurance Masters. Balada pro oči i vzpomínky.

O samotné závodění jistě jde všem těm jezdcům, kteří s nemalým úsilím udržují tuto náročnou techniku v perfektním stavu. Většinu startujících vozů si pamatuji z osobních zážitků ze závodů ve Spa a podobně. Přesto se tu objevila třeba Dyson Lola Mazda z americké série IMSA, kterou jsem na vlastní oči ještě neviděl. Největší lahůdkou byl někdejší tovární vůz Peugeot 908, ovšem zrovna ten výkonnostně asi každého trošku zklamal. To krásná a elegantní Lola Aston Martin s číslem 008 vytáčela svůj motor do opravdu libozvučných otáček. Pastva pro oči i uši navíc dokázala v krásném souboji se starší Lolou LMP1 zvítězit v prvním ze dvou závodů, které se tu jedou vždy na jednu hodinu. Pokud zrovna nezabloudíte při procházce po Monze, tak si zajisté všimnete přeci jen pomalejších průjezdů zatáčkami u těchto krasavců. Zvukově to prostě připomíná zaváděcí kolo, ale na rovných úsecích to tyto vozy umí rozparádit. Jedou přes 300km/h, ale o kousíček rychlejší jsou přeci jen moderní vozy LMP2 startující v hlavním závodě.

Proč píšu o bloudění na Monze? Myslím, že divák si tu krásně projde v příjemném prostředí celou trať několikrát, ale pokud jste akreditovaný fotograf a chcete jít do předem vymyšlené zatáčky fotit, není to nic snadného. Málokdy trefíte cestičku, která vás dovede na kýžené místo. Focení v Prima variante? První pokus, otázka na místní řidiče rozvážející fotografy, první slepá ulička, druhá slepá ulička… Nevím, kolik pokusů to nakonec bylo, ale přeskoč, přelez, ale nepodlez se mi vybavilo při zdolání jednoho z plotů, abych se dostal tam, kam patřím :) Omlouvám se, ale podlézal jsem pod pletivem. A co Varianta Ascari? Podle plánku pěkně jdu, vysokou trávou s nadějí na klíštěcí společnost a zbytek života s boreliozou skončím nakonec uzavčený v trojúhelníku pletiva a začátek tréninku stejně nestíhám. Ale to zrovna jedou Lola Aston Martin či Peugeot.. Tak fotím aspoň přes pár metrů vzdálený plot. Další fotopokus směřuje směrem k legendární zatáčce Parabolica, ano správně Curva Parabolica. Tam je sice zavřeno, ae nakonec se podaří přilákat pozornost traťových komisařů, kteří nám ochotně pomohou otevřít a potvrdí, že to je jediný způsob, jak se na vnější část zatáčky dostat. Uvedl bych s poděkováním i jméno traťáka, ale máme GDPR a hlavně nevím, jak se jmenuje. Pokud se vám to vše zdá stále v pohodě, tak přidám příběh z ELMS tréninku. Polský vůz LMP2 jede příliš rychle, podle fotografií, které stačím udělat to vypadá, že zatímco jezdec brzdí předními koly co to dá, otáčí a přesto jede rovně, zadní kola jedou pořád plný plyn.. Nemohlo to dopadnout jinak, než silným nárazem do bariéry a zásah místních záchranných složek. Vše dobře organizováno, rozdělená práce na vyprošťování pilota, souběžná oprava poničených bariér atd. A když sanitka odváží jezdce na kontrolu, tak jede silnicí, která mne zaujala coby možná přístupová cesta. Ale po chvíli se vrací, taky narazila na zavřenou bránu, stejně jako já po celý víkend. Kdyby šlo o život? No taky by bloudila..

Ve druhém nedělním závodě to zase vypadalo na zajímavý souboj, ale těsně před cílem došlo patrně v zatáčce Ascari ke kolizi, po které Lola Aston Martin skončila se závodem a Lola jezdce Freye byla penalizována a skončila tak až třetí za Dyson Lolou a Peugeotem. Závod to byl ale parádní, zejména díky připomínkám dob nedávno živým.

Autor: Roman Krejčí  (Všechny články autora)
Rubrika: LeMans/WEC  (Všechny články rubriky)
Článek publikován: 12.05.2019
Přečteno: 1232 x
Stránka aktualizována: 22.04.2021

Související články:REDAKCE: Roman Krejčí All rights reserved, Ó 2002-2017


Stránky vrchy.com jsou nezávislým informačním zdrojem o závodech do vrchu a na okruzích

[CNW:Counter] TOPlist