úvod | hledej | debata | forum | MMČR | MČR HA | foto | foto Fryba | video | LeMans/WEC | piloti a týmy | Evropa | inzerce | motorshop | historie | okruhy | odkazy

60. jubilejní Ústecká 21 v rekordním balení

Reportáž z tradičního závodu

Sobotní závod se jel jako jubilejní šedesátý v bohaté historii závodu, jehož kořeny sahají až do roku 1971. Pořadatelé hnáni touto vlnou připravili krásný počin v podobě opravdu zdařilé knihy velkého formátu, která mapuje historii zdejšího závodu stejně jako i další činnosti místního autoklubu. Vše se stihlo nachystat včas a kniha se hned stala cílem zájmu zejména závodníků, ale i věrných fanoušků.

Přes nepříznivou předpověď počasí zůstalo v krásných mezích a pro některé vítaný déšť mohl na trať pouze v noci, aby se ráno postupně asfalt zbavoval mokrého kabátu a prakticky optimální podmínky tak přispěly k tomu, že nejrychlejší Čech na kopcích, Miloš Beneš překonával rekordy rychlostí a četností podobnou pekárenské lince na výrobu rohlíků. Konečnou podobu dostal až v neděli v poslední jízdě, kdy byl téměř o tři sekundy rychlejší než fenomenální Španěl Ander Vilarino před mnoha lety. Zajímavé určitě je, že prakticky celý rozdíl v čase, který letos Beneš zrychlil oproti loňsku, se nasbíral od zatáčky „křižovatky“ nahoru k cíli. Pokud porovnáme onboard jeho jízdy a jízdy Vilarina, naopak je vidět, jak Osella ujíždí už v prvních zatáčkách. A pokud jste takové srovnání dosud neviděli, můžete to napravit v Ostravě 17.9. v 19 hodin, kdy v rámci křtu zmíněné nové knihy, budou vedle sebe promítány právě i oba onboardy, které jsou k dispozici od firmy FTJ video a jezdce Beneše, který jinak onboardy neposkytuje a pro tuto akci jej exkluzivně věnoval.

Zatímco Beneš zvítězil po oba dny poměrně neohroženě, o druhé místo se tvrdě bojovalo v sobotu i v neděli. Podobně jako loni se o druhou příčku přetahoval Dušan Nevěřil a David Komárek, oba špičkoví piloti s vozy Norma skupiny E2-SC. Nakonec si kamarádsky rozdělili stříbrné pozice v sobotu pro Dušana a v neděli pro Davida. Na dalších místech se po oba dny jména opakovala. Martin Vondrák byl nejen nejrychlejší klasickou formulí, ale i nejlepším dvoulitrem ze všech startujících. Věroslav Cvrček letos startoval hlavně na slovenských kopcích, kde si již sobotním závodem zajistil titul Mistra Slovenska. To, co předvěděl s vozem Škoda Fabia S2000 připraveným přímo jeho týmem, bylo famózní a přepsal tabulku nejrychlejšího vozu značky Škoda, ale byl rychlejší, než jakýkoliv vůz se střechou a nejrychlejším vozem české výroby. Takže těch superlativů při prvním startu na Ústecké 21 bylo opravdu do plného rance. Pokořil tak i Marka Rybníčka, který jako první vymazal ze statistik legendárního Georga Plasu co se automobilů se střechou týká. Jak na to Marek odpoví, se dozvíme již na začátku další sezóny, kdy chystá novinku.

Excelentní výsledek po oba dny předváděl vítěz České trofeje Aleš Mlejnek se svým maloobjemovým monopostem Gloria. Dvakrát šesté místo absolutně ja toho důkazem. Za ním skončili borci jako Jiří Špalek s Normou či Drotár, Rybníček nebo Surówka. V sobotu se v první desítce prosadil i Libor Neckař s Ligierem, ale v neděli chyběl stejně jako třeba Jaroslav Prášek se spiderem Chevron mezi historickými vozy.

V divizi cestovních a GT vozů hrála prim rodina Jermanů a Sajlerů, jak bývá zvykem. Filip Sajler však měl přeci jen navrch, i když to bylo vždy jen o kousíček, v sobotu nad Martinem Jermanem a jeho Lamborghini a v neděli nad svou ženou Gabrielou startující na obdobném voze Mitsubishi Lancer Evo X.

Po pauze se do Ústí nad Orlicí vrátil seriál Mistrovství Evropy historických vozů, který přilákal na start početnou italskou ekipu v čele s neporazitelným Ubertem Bonuccim a jeho blankytně modrou Osellu PA9/90. Neztratily se ovšem ani legendy našich závodů historických vozů v čele s týmem SK Industrietechnik a jezdci Vladimírem Konicarem ři Petrem Tykalem. Pravděpodobně poslední start na závodě do vrchu si tu odbyl pražský Miroslav Adámek se svým NSU TT, který ho dovedl k absolutnímu vítězství na tomto závodě v roce 1975, kdy porazil i vozy skupiny 5.

Rekordní jezdecká účast přinesla opravdu hodně závodění od rána až do pozdních hodin, ale organizace závodu byla svižná a věřím, že spokojený návrat všech účastníků, diváků i pořadatelů domů byl tou nejlepší oslavou jubilejního a navíc rekordního závodu.Autor: Roman Krejčí  (Všechny články autora)
Rubrika: Mezinárodní mistrovství ČR  (Všechny články rubriky)
Článek publikován: 10.09.2018
Přečteno: 1883 x
Stránka aktualizována: 22.04.2021

Související články:REDAKCE: Roman Krejčí All rights reserved, Ó 2002-2017


Stránky vrchy.com jsou nezávislým informačním zdrojem o závodech do vrchu a na okruzích

[CNW:Counter] TOPlist