úvod | hledej | debata | forum | MMČR | MČR HA | foto | foto Fryba | video | LeMans/WEC | piloti a týmy | Evropa | inzerce | motorshop | historie | okruhy | odkazy

Ani Porsche, ani Toyota, ale FCY vyhrálo ve Spa

Toyota slavila double a ByKolles dojel výborně do cíle!

Krásný závod kazilo pouze FCY, které samo o sobě je dobrým nápadem, ale když někdo mění kola při FCY získá téměř celé kolo a to je hodně špatně a zásadním způsobem to ovlivnilo i závod 6 hodin ve Spa. Přitom by stačilo při výjezdu z boxů každé auto chvíli pozdržet červeným světlem, aby se vyrovnaly podmínky. Ale chtít spravedlnost by bylo buď moc, nebo někdo příliš nepřemýšlí.

Nejlepší výkon předvedla posádka Toyoty č.7, bohužel doplatila na dvě FCY, tedy žlutou fázi přes celý okruh. Bohužel už měla přezuto, takže sesterský vůz č.8 získal obrovský náskok a rovněž Porsche č.1 předvádělo lepší výkony, než Porsche č.2, ale opět zaúřadovalo FCY a Porsche č.1 bylo bez šancí na podium. Ale vraťme se na začátek závodu, který byl letos snad oku nejlahodnější za několik let.

Od startu se Porsche č.1 drželo na první pozici, ale krásný "vláček" vedoucí pětice dával tušit, že se bude opravdu na co dívat. Nicméně po první hodině závodu bylo již nastítěno, kdo je jak rychlý. Na prvním místě ujížděla Toyota č.7 před č.8. Následovali obě posádky Porsche č.2 a č.1 Snad jen trošku začala zaostávat Toyota č.9, která však dlouho držela nejrychlejší kolo závodu. Překvapení úvodní části závodu byl vůz Enso alias Lotus, který se postupně dokázal prokousávat mezi vozy LMP2, až je nechal všechny za sebou. Bylo to v podstatě po úpravě a zrychlení skupiny LMP2 poprvé, kdy se to týmu ByKolles povedlo. Zbývalo jen doufat, že nastavené tempo vůz bez úhony vydrží. Ale to se po první hodině zdálo tak vzdálené, až nemožné..

Dlouho se jezdilo bez větších problémů či havárií, což hodnotím velmi kladně. Ještě po třech hodinách pokračovalo všech 30 posádek poměrně bez větších zaváhání, pěkně seřazené podle výkonnosti skupin - LMP1, LMP2, GT Pro a GT Am a to bez výjimky! První odpadlíkem bylo Gulf Porsche 911 č.86, které vyrobilo smyk v poslední zatáčce a nakonec zůstalo stát před cílovou čátou. A měli jsme první FCY. Bohužel pro vedoucí posádku Toyota č.7, která už zastávku v boxech měla za sebou. Rázem vedl vůz Toyota č.8. Další FCY způsobila lehká havárie jednoho z vozů LMP2, který však po výměně před kapoty pokračoval úspěšně až do cíle. Nicméně opět se rozdělily vedoucí vozy a rázem byla Toyota č.7 prakticky bez šance na první místo, které by jinak džela s velmi slušným náskokem. Hodně vydělalo Porsche č.2 stejně jako Toyota č.8

O vzrušení se postaral další z vozů LMP2, který dostal smyk v legendární zatáčce Eau Rouge, když se postupně dostal do hrůzastrašného smyku, ale nakonec jen lehce trefil pneumatiky na pravé straně dráhy a dokonce poměrně brzy pokračoval vlastní silou. Pořadatelé jen poklidili metličkama a lokální žlutá barva znamenala v podstatě jen zákaz předjíždění.

Zajímavou stíhací jízdu předvedl Brendon Hartleys Porsche č.2, když zajel nejrychlejší kolo závodu časem 1:57,638 a překonal tak Mike Conwaye na Toyotě č.7, který dvakrát figuroval na tabuli nejrychlejšího kola. Nakonec byly pouze dva neklasifikované vozy, zmíněné Gulf Porsche a jediný Ligier LMP2, který trošku záhadně zamířil do boxů 10 minut před koncem a tak neprojel cílem, což je povinnost, chcete-li být klasifikováni. Ovšem pokud se podíváme na tabuli penalizací, asi tam Ligier č.34 svítí nejčastěji a to tak často, že by mně nepřekvapilo, kdyby to před cíle "zapíchli" úmyslně.. Velká drama se nekonalo, Toyota č.7 si hravě poradila s Porsche č.2 a ta si mohly Toyoty vychutnat double v těsném průjezdu cílem za sebou. Za mne ovšem největší milé překvapení výsledek Enso Lotusu ByKolles, který dojel úspěšně do cíle, navíc o kolo před všemi vozy LMP2! Pro motor nevydařeného vozu Nissan GT-R LM je to tak první závod v cíli na klasifikovaném umístění.

Krásný souboj sváděla čtveřice nejrychlejších vozů GT, tedy dvě Ferrari a dva Fordy. Bohužel Porsche i Aston Martin prostě nestačily. Během závodu si však Ferrai vyjely dominantní pozici a závod tak ovládly, navíc, jednoho z Fordů potrápila technika.


Výsledky závodu (neoficiální)Autor: Roman Krejčí  (Všechny články autora)
Rubrika: LeMans/WEC  (Všechny články rubriky)
Článek publikován: 06.05.2017
Přečteno: 1954 x
Stránka aktualizována: 22.04.2021

Související články:REDAKCE: Roman Krejčí All rights reserved, Ó 2002-2017


Stránky vrchy.com jsou nezávislým informačním zdrojem o závodech do vrchu a na okruzích

[CNW:Counter] TOPlist