úvod | hledej | debata | forum | MMČR | MČR HA | foto | foto Fryba | video | LeMans/WEC | piloti a týmy | Evropa | inzerce | motorshop | historie | okruhy | odkazy

Jarní cena Brna pro Petra Válka s vydařenou tečkou

Tisková zpráva

Na víkendové Jarní ceně Brna 2006 byla pod startovním číslem 12 do sobotního vytrvalostního závodu přihlášena posádka stáje Válek Racing Autosport ve složení Petr Válek, Hans Knauss a Luca Moro na voze BMW M3. Tedy Čech, Rakušan a Ital. Z trojice nakonec zůstala jen dvojice, ale hlavní bylo, že vylepšený vůz jel na vodě výborně a ostravský jezdec v závěrečném nedělním sprintu na 10 kol vybojoval výborné absolutně čtvrté místo.

Uvedení jezdci se letos budou objevovat především v závodech FIA GT s vozem Porsche GT3 RSR 3,8, ale Knauss i Moro využili nabídky Petra Válka startovat v Brně s jeho BMW, aby si tak vyzkoušeli zdejší trať před blížícím se prestižním závodem. Zatímco Ital Luca Moro, kterému je 33 let, je zkušeným závodníkem a po několika sezónách v holandském týmu Lammerting letos startuje v barvách rakouského týmu Renauer Motorsport s již zmíněným porsche, pětatřicetiletý Rakušan Hans Knauss je příznivcům sportu poměrně dobře znám, ovšem ze zcela jiné disciplíny. Je totiž držitelem stříbrné medaile ze superobřího slalomu z olympijských her v Naganu,.

Představit se měl v sobotním tříhodinovém vytrvalostním závodě s vozem BMW M3, ale nakonec byl v Brně pouze v době tréninků. Po absolvování tréninku a přejímky totiž ze zdravotních důvodů k závodu nenastoupil, a tak z trojice zůstala dvojice ve složení Luca Moro a Petr Válek.

Kvůli problémům s brzdami v tréninkových jízdách vystartovali do vlastního vytrvalostního závodu až z 24. místa. Zkušený italský závodník, ostřílený z mnoha startů ve FIA GT a LMES, který tříhodinový závod rozjížděl, prokázal své kvality - zvedal pár zmoklých diváků ze sedadel, když se po deseti kolech probojoval na desátou pozici. Tu bohužel neudržel po kontaktu s jedním z polských závodníků na výjezdu ze Stadiónu, kde skončil ve štěrku. Po nezbytné zastávce v boxech se pak propadl na 33. pozici, aby po několika kolech figuroval opět v první čtvrtině startovního pole. Luca Moro sice mimo trať skončil ještě jednou v závěru své části jízdy, ale jinak závod zajel dobře.

„Při přesném vyhodnocení časů na nejrychlejší kolo v závodě byl Luca pátý nejrychlejší jezdec celého závodu,“ zdůraznil manažer týmu. Po předání vozidla spolujezdci a majiteli týmu Petru Válkovi ovšem kromě celodenního deště přišla studená sprcha. Po necelých dvou ujetých kolech vůz z dalších bojů z dobře rozjetého závodu vyřadila banální závada na elektrickém napájení.

Luca Moro si brněnskou trať pochvaloval a po závodě řekl: "V Brně jsem byl poprvé. Start u Petra Válka jsem pojal jako seznámení s brněnským okruhem, který mě hned od počátku nadchl. Mám pro něj srovnání se Spa, kde mimo jiné budu startovat za 14 dní v LMES s mým stálým spolujezdcem Wolfgangem Kaufmannem. Petrův tým po problémech v tréninku připravil vůz na závod skvěle a díky mokré trati, která mi vyhovuje, jsme měli oproti silnějším vozům výhodu. Není vyloučeno, že se zúčastním ještě některých závodů v MMČR."

Vůz se podařilo opravit a tak mohl Petr Válek odstartovat do nedělního sprintu na deset kol. Také tomuto klání nepřálo počasí a pršelo a pršelo. Nicméně Válkovi podmínky vyhovovaly a probíjel se stále více dopředu. Ostatně - již v ranním warm upu zajel výborný absolutně třetí čas, čímž se potvrdilo zásadně zlepšené nastavení vozu, připravovaného v ostravských dílnách týmu.

V silné konkurenci tří speciálů DTM, mnoha porsche, jednoho ferrari, čtyřkolek audi i řady dalších BMW se nakonec Petr Válek prokousal až na celkově čtvrtou příčku a mohl být tedy velmi spokojen. Vždyť rychlejší bylo jen Ferrari 360 Modena, Audi A4 ST s pohonem všech čtyř kol, ideální na dané podmínky, a Porsche 911 GTR. Neuspěl například žádný z trojice vozů DTM, které do závodu odstartovaly.

„Závod na vodě vyžaduje zcela jinou stopu než suchý závod. Ale jelo se mi velmi dobře a dařilo se mi postupně předjíždět soupeře, až jsem se v závěru dostal i před Dana Suchého s BMW M3 GTR i Rudu Machánka s Porsche 911 GT3. Jsem spokojen, škoda jen, že v sobotu nás vyřadila opravdu banální závada,“ poznamenal ostravský jezdec a podnikatel.

Petr tentokrát startoval s vlastním vozem vlastního týmu, ale zhruba pětkrát by se měl v letošním roce objevit také s porsche v prestižním šampionátu FIA GT. Letos totiž tým Renauer Motorsport, s nímž již několik let spolupracuje a jezdí s jeho vozy, plánuje starty v kompletním šampionátu FIA GT, který mimochodem startuje o právě nadcházejícím víkendu. Posádky dvou vozů týmu budou tvořit jezdci několika národností - zkušený Wolfgang Kaufmann, Claus Schunk, Manfred Jurasz, Luca Moro, náš Petr Válek a bývalý sjezdař Hans Knauss. Tedy Němci, Rakušané , Ital a Čech.

Na domácí trati Masarykova okruhu před necelým rokem Petr Válek společně s Kaufmannem a Juraszem vybojoval výborné druhé místo a stříbrné medaile ve slabší třídě GT2. O nadcházejícím víkendu tým vyráží na úvodní podnik FIA GT na britský okruh v Silverstone. Brno a druhý závod FIA GT je pak čeká za necelý měsíc.


Oficiální stránky týmu a jeho jezdců:

www.valek-group.com
www.renauer-motorsport.at
www.hans-knauss.com
www.wolfgang-kaufmann.deAutor: Pavel Jelínek/CZ  (Všechny články autora)
Rubrika: Tiskové zprávy  (Všechny články rubriky)
Článek publikován: 05.05.2006
Přečteno: 3451 x
Stránka aktualizována: 22.04.2021

Související články:REDAKCE: Roman Krejčí All rights reserved, Ó 2002-2017


Stránky vrchy.com jsou nezávislým informačním zdrojem o závodech do vrchu a na okruzích

[CNW:Counter] TOPlist