úvod | hledej | debata | forum | MMČR | MČR HA | foto | foto Fryba | video | LeMans/WEC | piloti a týmy | Evropa | inzerce | motorshop | historie | okruhy | odkazy

Představujeme Rechberg 2023

Informace před závodem

Rakouský závod do vrchu Rechberg patří mezi historicky nejčastější tratě, kde se jeden z nejstarších kontinentálních šampionátů kdy jel. Celkem se zde uskutečnilo 38 závodů chlubící se přídomkem Mistrovství Evropy v závodech automobilů do vrchu. Poprvé se zde utkali piloti o body do seriálu ME v roce 1982. Od té doby, tedy rok po našem Ecce Homo, se zde jel každý rok pravidelně podnik seriálu ME. Bohužel poslední závod se zde konal v roce 2019 před coronou. Od té doby se nepodařilo závod uskutečnit, i když zájem byl. Loni to bylo přesně 50 let od prvního závodu Rechbergrennen, tehdy ještě i pro motocykly.

Letos nás bude čekat zcela nový organizační tým, který pracuje už řadu měsíců velmi tvrdě na přípravě nového závodu, který se pojede za měsíc 29.-30. dubna. Už z mediálního prostoru jejich nové webové stránky i facebookových informací je zřejmé, že to bude velký a krásný závod. Je snaha připravit pro jezdce i fanoušky to nejlepší možné. Chystá se zcela nové moderní ozvučení celé trati, velkoplošné obrazovky přenášející živé video třeba v populární zatáčce Lackner, u nás dobře známé podle starého jména Remus. Tam se vždy scházely tisíce diváků. Zde bývá u zastávky měřena rychlost vozů, u těch nejrychlejších atakující 250 km/h, tu jsou rozlehlé stany s občerstvením, tam to každý dobře zná. V prostorách před startem bude velký stan s online časomírou, plánovaným vyhlášením závodů v neděli v 19 hodin a samozřejmě s doprovodným programem, který začíná pro všechny už ve čtvrtek ve 12 hodin! Zavírat se bude vždy o půlnoci a ráno od 6:30 můžete přijít na snídani. Jídlo bude samozřejmě k dispozici po celý den.

Měření top rychlostí proběhne ještě před vracečkou před hotelem a na rovině před závěrečnou levou zatáčkou před cílem. Pod hotelem bude dokonce druhá velkoplošná obrazovka. To tady ještě nikdy nebylo! Během závodní jízdy se budou měřit dva mezičasy. Pořadatel připravil u hotelu pro fanoušky také kempovací prostor včetně parkoviště.

Poslední čtyři závody v řadě zde vyhrál italský fenomén a Mistr Evropy Christian Merli na voze Osella FA30. Má tak nejlépe našlápnuto k dalšímu vítězství v letošním roce. Dodejme, že přerušil šestinásobné vítězství v řadě dalšího italského borce Simone Faggioliho. Uvidíme, jak techniku pro letošní ME oba rivalové připravili a jakých časů se dočkáme. Každoročně se v Rechbergu scházelo nejen početné pole českých jezdců, ale také diváků. Věřím tedy, že to bude krásný začátek evropského kolotoče letošního roku, který slibuje velmi atraktivní souboje řady nejen známých tváří, ale i několika zkušených jezdců, kteří se ovšem o body ME utkají letos poprvé, jako například Belgičan Corentin Starck s vozem Nova Proto NP01 V8 Mugen v dobře známém týmu Jantar. Ostatně jsme jej viděli při Masters na Ecce Homo v roce 2016, tehdy ještě vodil Normu M20FC Honda a byl ve své třídě doslova hvězdou. Těšit se ale můžeme i na stávající matadory jako Fausto Bormolini. Pro českého diváka bude ale největší srdeční záležitostí mladá rychlá krev Petra Trnky. S čím do letošní sezóny náš nejrychlejší vrchař všech dob vstupuje? „Pro letošní sezónu, jsme provedli perfektní přípravu auta po technické stránce, zrepasovali převodovku a tlumiče, dále jsme museli auto dovážit na nový předpis. Malý upgrade jsme provedli na zavěšení a uložení tlumičů a chystáme ještě menší aerodynamické vylepšení. Cíle pro letošní sezónu jsou navázat na tu loňskou, a ještě to trochu vylepšit, uvidíme, co přinesou technické změny, které se nás naštěstí nedotkly v motorové části, ale určitě chceme bojovat o příčky nejvyšší“, vysvětlil Petr pro náš článek. Ano nové předpisy pro vozy kategorie II byly v zimě velmi diskutované, a nakonec nejsou naštěstí tak zásadní, jak se hovořilo. Snad nám tedy naše oblíbené závody nezkazí nic než občasné přeháňky.

Úzkou spolupráci naší redakce s Karlem Bergerem samozřejmě budeme rozvíjet i v letošní sezoně, vždyť právě Karel stál u zrodu webu vrchy.com v roce 2002 a podporuje naši stránku www.euromontagna.com i velkou reklamou na svém voze. „Letos bych se chtěl více soustředit na závody Mistrovství Evropy. Loni jsem si vyzkoušel FIA Cup a podařilo se mi zařadit do České reprezentace. Nebylo to tedy vůbec špatné, ale evropské závody mne lákají více. Technika zůstává stejná, tedy Osella PA21 JRB, ale samozřejmě pilně pracuji se syny na drobných vylepšeních. Těším se do Rechbergu, kde jsem již přihlášen. Rád bych získával přední místa v rámci své třídy do 1600 ccm sportovních prototypů, ač sám pojedu stále s motorem BMW 1000 ccm“, prozradil nám Karel.

Do bojů o evropské body se samozřejmě chystá celá plejáda našich vynikajících jezdců. Zeptali jsme se Marka Rybníčka, jak to vypadá s homologací jeho krásného auta. „Ještě stále to není jasné. Děláme vše proto, aby bylo včas všechno v pořádku, ale od ledna jsme s FIA nenašli shodu. Chci jet Evropu a vybrané domácí závody. Vše by se mělo do týdne vyřešit, v Rechbergu bych určitě chtěl být, protože se schválení blíží do finále “, svěřil nám zkušený Marek.

Trať letošního závodu v Rechbergu bude mít 4,46 km, stoupání 6,03 % a minimální šířku 5 metrů. Společně s organizátory prosíme o dodržování veškerých bezpečnostních opatření. Protože budoucnost všech kopcových závodů je úzce spjata s bezproblémovými závody a obecně z historie víme, že nešťastné události mnohdy zkazily i ty nejslavnější podniky, a to bychom nikdo nechtěli.

Nový šéf tiskového oddělení, pan Peter Bauregger se s námi také ochotně podělil o informace, když nám zodpověděl všechny naše otázky. „Nejpozději 20.4., když bude uzávěrka přihlášek, budou k dispozici listiny přihlášených jezdců. Ano, řada hvězd je už přihlášených, nechybí Christian Merli, Petr Trnka, Renzo Napione, Sebastien Petit, Christoph Lampert, Lukáš Müller... Také elita Rakušanů včetně Felixe Pailera, Ruperta Schweigera, Dietera Sternada, Christiana Ferstla i Sigrid Ferstl a tak dále. “ Zajímavý je i ekologicky projekt Net-Zero 2025, který počítá mimo jiné se zapojování elektroautomobilů do pořadatelského sboru. Už letos bude fungovat autobusové spojení pro diváky z obou stran trati z Weizu a Frohnleitenu. Letos se plánuje sběr dat, která poslouží k energetickým úsporám do dalších let, využívání alternativních paliv, třídění odpadů, osvěta v úspoře CO2 v nových technologiích. „Jsme hrdí, že budeme moci přivítat české fanoušky. Všechny informace najdete na stránkách www.rechbergrennen.co.at/en/spectator/. Pro dváky jsou připraveny dvě velká videa, zcela nové a silné ozvučení, livestream ze všech tréninků i závodu, valký párty stan s živou hudbou, dj, představení jezdců, dobré jídlo a pití…“

O tam, jak letošní seriál ME bude vypadat do jisté míry napoví francouzský Saint Jean du Gard, který se pojede 16.4. Všichni ale víme, že mnohem větší zahraniční účast mívá právě až rakouský Rechberg na konci dubna, tedy 30.4. kde bude naše redakce přítomna, abychom nabídli co nejlepší reportáž a fotografie, jako i z dalších plánovaných závodů Ecce Homo (4.6.) a Coppa Teodori (18.6.), kam se redakce vypraví.

Vítězové hodnocení ME na Rechbergu:

Simone Faggioli – 7x
Mauro Nesti – 4x
Andres Vilarino – 4x
Christian Merli – 4x
Giulio Regosa - 3x
Walter Pedrazza – 2x
Rüdiger Faustmann – 2x
Franz Tschager – 2x
Denny Zardo – 2x
Herbert Stenger -1x
Philippe Darbellay – 1x
Horst Fendrich – 1x
Vinyes Dabad – 1x
Francisco Egozkue – 1x
Pasquale Irlando – 1x
Fabio Danti - 1x
Fausto Bormolini – 1x
Ander Vilarino – 1x


1997


1999


2000


2001


2002


2003


2004


2005


2006


2008


2009


2010


2011


2012


2013


2014


2015


2016


2017


2018


2019

Literatura, odkazy, zdroje

www.rechbergrennen.co.at

Autor: Roman Krejčí  (Všechny články autora)
Rubrika: Evropa  (Všechny články rubriky)
Článek publikován: 31.03.2023
Přečteno: 1281 x
Stránka aktualizována: 22.06.2023

Související články:REDAKCE: Roman Krejčí All rights reserved, Ó 2002-2017


Stránky vrchy.com jsou nezávislým informačním zdrojem o závodech do vrchu a na okruzích

[CNW:Counter] TOPlist