úvod | hledej | debata | forum | MMČR | MČR HA | foto | foto Fryba | video | LeMans/WEC | piloti a týmy | Evropa | inzerce | motorshop | historie | okruhy | odkazy

Evropská premiéra vozu Norma M20FC 3000ccm

Dušan Nevěřil se chystá na Dobšinou

Když Osella vyvinul vůz PA30, který je vlastně pouze modifikací modelu FA30, objevil se kvalitní sportovní prototyp schopný porážet i ty nejrychlejší monoposty. Podobně jako FA30 je to speciál úzce specializovaný pro závody do vrchu. Vše je podřízeno minimální hmotnosti. Nenajdeme v něm velkou nádrž, ba dokonce i převodovka má více společného s vozy F3 než F3000. Posléze se objevilo Picchio Turbo se svým speciálem, který velmi úspěšně vodí po Itálii rychlý Christian Merli, který nachází pouze jednoho přemožitele, Simone Faggioliho a jeho FA30. Svých zkušeností s vozy určenými pro okruhové závody přišel nedávno Wolf. Ovšem jeho vozu chybí přeci jen větší kola a další úpravy, které by posunuly vůz z dvoulitrové do třílitrové skupiny. Ale uvidíme, jak si povede, zatím je prakticky v začátcích. Dalším významným výrobcem sportovních prototypů, který přichází na trh skupiny E2-SC je francouzská Norma. O tom, že by Norbert Santos, zakladatel této značky, která má za sebou nejeden start v závodech 24 hodin Le Mans, mohl udělat karbonový sportovní prototyp pro závody do vrchu snil a jednal řadu let i samotný Lionel Regal, který cítil, že to je jediná šance, jak potrápil italskou Osellu (kromě Normy oslovil i další francouzské výrobce jako je například Courage). Bohužel až po jeho nešťastné smrti přichází Norma M20FC s třílitrovým motorem na "kopec". Je to velká evropská premiéra, která se navíc uskuteční v rámci Mezinárodního Mistrovství České republiky již tento víkend při závodě v Dobšiné. Za volantem samozřejmě bude Dušan Nevěřil, pilot, který startoval v letošní sezóně s vozem Norma M20 Honda. Ten již prodal mladému jezdci Trnkovi, který s ním úspěšně jezdí v seriálu Berg Cup.

Nový vůz Norma M20FC se objevil až v letošní sezóně na okruzích, tedy s dvoulitrovými motory Honda. Mluvilo se o několika vozech, které mají být připraveny pro závody do vrchu s třílitrovými motory. Ovšem těch je letos nedostatek, zejména Zyteců. Dá se říct, že například Andreas Vilarino čeká již jen a jen na motor. U Zajelsniků chtějí vsadit na Mugen, který ale nemusí být pro vrchy tím ideálním nápadem. Poměrně optimální řešení využil zkušený Dušan Nevěřil s tím, že použil motor i elektroniku ze své Loly B03/50, jejíž šasi je nyní v podstatě na prodej. A nutno dodat, že se jedná o nejmodernější monopost, který v závodech do vrchu v Evropě startuje. Norma čekala na vývoj nové převodovky pro model M20FC. Je to parádní kousek, který je lehčí a menší, než klasická skříň, kterou najdeme například právě ve zmíněné Lole. Třílitrový model se navíc od dvoulitru liší zpevněným šasi, ale také většími koly. Ty zadní jsou identické jako má Lola F3000, přední jsou o něco širší s menším profilem.

První krůčky s vozem absolvoval Nevěřil na slovenském Slovakia Ringu, ale tam se ukázalo, že spojka není dobře nastavená z továrny, tak se toho nakonec moc nevyzkoušelo. Další testy proběhly v úterý v Ostravě na polygonu firmy Libros. Protože se jedná o významnou premiéru, nedalo to ani mně a domluvil jsem se s Dušanem a připravil několik fotografií vozu, na jehož možnosti jsme všichni hodně zvědaví. Sám jezdec říká, že to je velká neznámá, přeci jen je vůz původně koncipován na okruhové závody, nicméně jeho ovladatelnost si velmi pochvaloval... Možná začne nová éra a díky výrazně nižší ceně, než má například Osella, se těchto vozů dočkáme nejen na evropských, ale také na domácích kopcích, kde již před prvním startem budí vůz velký zájem dalších jezdců.

Jezdci Dušanu Nevěřilovi děkujeme za vstřícnost během focení a také přejeme hodně úspěchů s tímto vozem, který samozřejmě čeká postupné dolaďování a zrychlování.

IMG_1253.jpg
IMG_1247.jpg
IMG_1251.jpg
IMG_1271.jpg
IMG_1267.jpg
IMG_1273.jpg
IMG_1254.jpg
IMG_1256.jpg
IMG_1263.jpg
IMG_1261.jpg
IMG_1258.jpg
IMG_1274.jpg
IMG_1257.jpg
IMG_1270.jpg
IMG_1255.jpg


Autor: Roman Krejčí  (Všechny články autora)
Rubrika: Evropa  (Všechny články rubriky)
Článek publikován: 10.08.2011
Přečteno: 10416 x
Stránka aktualizována: 22.04.2021

Související články:REDAKCE: Roman Krejčí All rights reserved, Ó 2002-2017


Stránky vrchy.com jsou nezávislým informačním zdrojem o závodech do vrchu a na okruzích

[CNW:Counter] TOPlist