úvod | hledej | debata | forum | MMČR | MČR HA | foto | foto Fryba | video | LeMans/WEC | piloti a týmy | Evropa | inzerce | motorshop | historie | okruhy | odkazy

Domácí šampionát v roce 2005

Před sezónou

Letošní seriál závodů do vrchu Mistrovství České republiky nabízí pestrou podívanou na 16 plánovaných závodech rozložených do 9 závodních víkendů. Osvědčený způsob pořádání samostatných závodů nejen v neděli, ale i v sobotu pokračuje i v roce 2005. Oproti minulým ročníkům se letos nepojede tolik závodů na Slovensku. Důvody se týkají zejména termínovým kolizím slovenského šampionátu s Mistrovstvím Evropy. V kalendáři tak zůstal nejprestižnější kopec na Babě, kde se jezdí Mistrovství Evropy již od roku 1995. Otázkou ovšem bude, zda alespoň na tento nejbližší a velmi krásný kopec přijede dostatek českých jezdců, tedy více, než tomu při slovenských závodech bylo.

Ovšem možnosti česko-slovenských klání zůstávají nadále v kalendáři pro rok 2005, kdy se v Česko Slovenské trofeji mohou jezdci obou států utkat při 6 podnicích a změřit sílu a úroveň jezdců a techniky ve vypsaných skupinách. Obohacení startovního pole tak mohou diváci očekávat při závodech v Ústí nad Orlicí, Šternberku a Lanškrouně. Na Slovensku pak v Dobšiné, na Babě a v Bánovcích nad Bebravou.

Po osmé se sejdou jezdci na Autodromu Brno při úvodním závodě MČR, který zde byl poprvé pořádán v roce 1997. Mezi posledními 10 závody zde 8x zvítězil Otakar Krámský, jinak se radoval ještě Patrick Semlbauer v roce 1999 a Miloš Beneš v roce 2002. Otakar Krámský pro letošní rok chystá opět svou krásnou Osellu, která prochází celkovou repasí, takže se bude opět na co těšit, protože ani Miloš Beneš a tým GMS přes zimu nespí.

V Náměšti nad Oslavou se opět očekává velmi bohatá divácká kulisa. Závody se zde jeli již v roce 1972 jako oblastní kopec, ovšem pořadatelé se těší zejména z pravidelného pořádání podniku MČR od roku 1983, odkud počítají ročníky závodu. Letošní je tak 19.ročníkem pořádání prestižního domácího šampionátu a tak se napřesrok můžeme těšit na jubileum.

Ještě o rok delší tradici má Ústí nad Orlicí, kdy se jel první ročník v roce 1971. Původně byl start posunutý blíže k dnešními parkovišti závodních strojů a trať byla delší. Kdybychom počítali počet ročníků bez ohledu na to, zda se jel jeden či dva závody o víkendu, dopočítali bychom se pro letošní rok čísla 29, což je také předzvěstí jubilejního roku pořádání závodů do vrchu.

Ecce Homo ve Šternberku si však své velké jubileum vybírá již letos. Zdejší AMK již pilně pracuje na oslavách výročí 100 let od pořádání prvního závodu na kopci Ecce Homo. Ačkoliv před několika lety byl považován za první ročník rok 1904, studium dochovaných záznamů nakonec stanovilo první závod, který byl součástí dálkové soutěže na rok 1905. Velkou atrakcí bude stálá expozice Ecce Homo na hradě ve Šternberku, stejně tak jako vydání knihy o historii závodů a rovněž se hovoří o pozvání jezdců – legend, kteří se postarali o to, že historie byla nejen kvalitní svou hloubkou a množstvím, ale i kvalitou.

V roce 1997 vznikl a realizoval se nápad uspořádat závod do vrchu v bezprostřední blízkosti Brna, resp. v jeho části Kohoutovice na části bývalého přírodního okruhu Grand Prix v okolí Farinovy zatáčky, který si letos připomene 80 let svéh ovzniku. Letos se tak chystá již 8. ročník. Zajímavostí je, že plných 1500 metrů současné trati závodu do vrchu je totožných s tratí, kde se jel v roce 1949 závod vozů Grand Prix.

Závod ve Vsetíně se jel poprvé v roce 1975 jako oblastní závod. Postupně se zde sjížděla stále kvalitnější pole jezdců a mezinárodní závody na počátku 80. let patřily k těm nejlepším v té době u nás. Ovšem ročník 1984 byl zrušen a nastala dlouhá pauza až do obnovení v roce 1999. Letos se tak již po sedmnácté rozbouří motory vozů při závodním víkendu.

Dalším kopcem s velkou tradicí je slovenská Baba, jejíž kořeny sahají na počátek 70.let. Závod je součástí ME, takže patří k oblíbeným i mezi mnohými českými jezdci, kteří zde startují prakticky pravidelně ať již pro evropské body či možnost porovnání výkonů s jezdci ME mimo české území až po novodobé udělování bodů do českého mistrovství.

Oblastní závody do vrchu se jezdívali na počátku 70. let i v Lanškrouně. Místní kopec Laudon nabízí divácky mimořádně atraktivní trať, která umožňuje dobrý výhled na závodní vozy zejména v první části, která není zalesněná a svým charakterem trochu připomíná některé slavné evropské kopce.

Závěr šampionátu se odehraje opět ve Šternberku, kde se tentokrát ovšem pojede na zkrácené trati, která slouží pro závody historických vozů či jízd pravidelnosti.

Letos tedy bude sezóna bohatá a přes různé spekulace právě první závody napoví, kdo s čím letos opravdu vyjede a které sny se podařilo či nepodařilo jezdcům naplnit. Věříme, že se na závodech bude scházet vždy početné jezdecké pole a silná divácká kulisa a všichni včetně pořadatelů budou jednotlivé víkendy končit v dobré náladě z kvalitních výkonů a dobré práce všech lidí okolo závodů do vrchu.



Autor: Roman Krejčí  (Všechny články autora)
Rubrika: Mezinárodní mistrovství ČR  (Všechny články rubriky)




Článek publikován: 25.02.2005
Přečteno: 4287 x
Stránka aktualizována: 22.04.2021

Související články:



REDAKCE: Roman Krejčí All rights reserved, Ó 2002-2017


Stránky vrchy.com jsou nezávislým informačním zdrojem o závodech do vrchu a na okruzích

[CNW:Counter] TOPlist