úvod | hledej | debata | forum | MMČR | MČR HA | foto | foto Fryba | video | LeMans/WEC | piloti a týmy | Evropa | inzerce | motorshop | historie | okruhy | odkazy

Značka Ligier představila vůz sk. CN !

Známá značka vozů formule 1 připravila novinku

Asi každý motoristický fanoušek zná francouzsou značku Ligier, kterou založil Guy Ligier a která ve své dlouhé historii produkovala řadu vozů formule 1, ale sportovní vozy GT. První vůz Ligier JS1 vyjel na trať v roce 1970 za volantem s Guy Ligierem a Jean Cluade Andruetem a zůčastnil se slavného závodu 24hodin v LeMans. První závod formule 1 byl pro Ligier v roce 1976. V historii F1 se zúčastnil úctyhodných 326 závodů Grand Prix, jeho jezdci vystoupili 50x na pódium a získali 9 vítězství.

Přestože se ze závodních tratí tato značka před necelou desítkou let vytratila, nadále se věnovala své obživě, tedy výrobě různých malých náklaďáčků či pomocných strojů, malých automobilů či terénních čtyřkolek. Již v roce 2000 se hovořilo o tom, že by Ligier mohl postavit sportovní prototyp, ale skutečností se tato myšlenka stala až v letošním roce, právě v těchto dnech. Svůj debut by si měl právě dnes, zítra a pozítří odbýt v rámci francouzského šampionátu pro moderní automobily na Magny Cours, kde ve sprintu pojede Jonathan Cochet.

Jaké parametry má vůz Ligier J2 49? Počítá se s osazením motoru 2000ccm s výkonem 240koní. Délka: 4265mm, šířka 1800mm, hmotnost 535kg, pneumatiky 210/550-R13 a 250/570-R13. Šestistupňová sekvenční převodovka, hliníkový monokok.

V dnešním tréninku byl v rámci sprintu nejrychlejší sice A. Vilarino na voze Norma M20CN Evo, ale Jonathan Cochet na Ligieru obsadil v kvalifikaci těsně druhé místo mezi 24 vozy. Zajímavé je, že tato dvojice utekla v tréninku ostatním o 4 a více sekund, ačkoliv zde startuje velké množství vozů Norma M20 Honda.

Kromě vozů Osella PA20/21, Norma M20 či Picchio by se tak mohl na kopcích objevit další velmi zajímavý a patrně rychlý vůz, po kterém by se mohli poohlédnout i naši vrchaři.