úvod | hledej | debata | forum | MMČR | MČR HA | foto | foto Fryba | video | LeMans/WEC | piloti a týmy | Evropa | inzerce | motorshop | historie | okruhy | odkazy

Jarní cena Brna - Dolák a Charouz zářili

Reportáž

Jarní cenu Brna doprovázelo velmi pěkné a teplé sluneční počasí. Diváci se rozhodně nenudili, protože nabídka závodů byla pestrá. Od mimořádně početně i kvalitně obsazeného závodu historických vozů rakouského Histo-Cupu, přes monoposty národní formule až ke speciálům startujícím v divizi 4 národního mistrovství po sportovní prototypy a formule 3000 v rakouském mezinárodním šampionátě SportsCar Challenge.

Po tréninkových jízdách se tradičně již v sobotu odjelo několik závodů. Nejrychlejší závodní techniku nabízel právě úvodní podnik seriálu SportsCar Challenge pořádaný společností Euroserie bývalého úspěšného především vrchařského specialisty Waltera Pedrazzy. Špičku závodu tvořili dva piloti s vozy F3000 Peter Milavec, známý z Interserie a Arnold Wagner, proslulý německý vrchař minulých let. Milavec startující s Lolou T92/50 v prvním závodě svého soupeře na Reynardu 95D porazil a radoval se tak ze svého prvního letošního triumfu. V kategorii sportovních prototypů jsme měli bohužel pouze jednoho zástupce, loňského vítěze Proto-Cupu Michala Doláka. Ostatní čeští jezdci nestartovali buď z nepříznivých finančních důvodů nebo jednoduše proto, že preferují závody do vrchu. Nicméně je možné, že během některých dalších letošních podniků SportsCar Challenge se objeví i další čeští zástupci. Michal Dolák pro letošní sezónu pilotuje prototyp vozu PRC s motorem z formule 1 a společně s vyzrálým jezdeckým stylem porazil své soupeře a s přehledem si připsal plný počet za vítězství a jasně ukázal, kam by letos v konečném pořadí chtěl směřovat. Emanuel Pedrazza, který s títo vozem startoval loni se musel spokojit se třetím místem, když podlehl Payrovi s francouzskou licencí. Za ním dojel Tony Sinclair se zajímavou britskou konstrukcí Jade Nissan. Ve slabší prototypové divizi vyhrál Rakušan startující pod pseudonymem Tessitore, který má ve svém novém voze zabudovaný dvoulitr BMW. Zajímavostí byl start vozu Tampoli RTA2001, který v minulosti pilotoval i český jezdec Petr Válek. Nyní ho představil loňský úspěšný plot slabší prototypové divize Burckhard Stricker. Bohužel během prvního sobotního tréninku havaroval natolik, že se již během závodního víkendu neobjevil. Další novinkou byl vůz Sharon GT Alfa Romeo. Ani tento vůz neměl však v Brně úspěch. Většinou najezdil jen pár pomalých okruhů, až definitivně jeho účinkování skončilo. Nebylo ani tak zajímavé, že ho pilotoval Thomas Wolfert, ale to, že se jedná o vůz, který konstruovalo české trio Vorel, Matouš a Nerad. Před lety tito bývalý piloti prototypů stavěli tři stejné prototypy, ale nikdy nebyl žádný z těchto vozů na závodech představen a až po loňském odkoupení projektu do Německa se první a jediný hotovy vůz dočkal své premiéry. Věříme, že v dalších závodech bude úspěšnější, i když samotná volba motoru Alfa Romeo může být výkonových handicapem mezi silnějšími vozy poháněné motory BMW 3,2 litru a podobně. Ve druhém závodě se oba formulová jezdci na svých místech vystřídali a o atraktivitu závodu se postaral opět český jezdec Michal Dolák. V tréninku měl poruchu a nenajel žádné ostré kolo, takže musel startovat ze samotného konce startovního roštu. Každým kolem ukrajoval z náskoku svých soupeřů a v polovině závodu se dostal opět do vedení prototypů. Před koncem závodu se objevily problémy s převodovkou, takže Dolák najížděl do cílové rovinky rychlostním stupněm, který mu musel stačit i na celý rovný úsek, nemohl zařadit vyšší rychlost. Přesto si již stačil vybudovat dostatečný náskok, aby své vítězství dotáhl až do cíle. Ve slabší divizi měl slabší začátek Tessitore, ale i on dokázal zopakovat triumf z prvního závodu.

Další perličkou byl sobotní vytrvalostní závod divize 4 domácího mistrovství. Letos se objevilo několik nových vozů, které rozhodným způsobem budou promlouvat do pořadí v první desítce. Startovalo zde totiž celkem 8 vozů Porsche 911, a kromě rychlých vozů BMW skupiny E1 i tradičně Mercedes DTM pilotovaný Charouzem, Janišem a Páralem. Přes velkou konkurenci zmíněných vozů však zůstal Mercedes jasným favoritem, což Janiš dokázal hned v úvodu závodu, kdy sice startoval z boxové uličky, ale již v pátém kole opanoval pole vozů. A vítězně vůz projel i cílem. Zajímavostí byla skutečnost, že po dvou hodinách vedl Mercedes s náskokem 3 kol na nejrychlejší Porsche, ale v závěru vyhrál pouze rozdílem jednoho okruhu.

Příjemnou podívanou byly závody historických vozů rakouských jezdců. Do Brna přijela rovná padesátka rozmanitých vozů z historie dávné i té modernější zastoupené v tzv. youngtimeru, což jsou vozy do roku výroby 1991. Právě youngtimerové Porsche 964 jezdců Bubly a Sedlacka spolu sváděli souboje v obou závodech. Na dalších místech jsme viděly Porsche 914, Chevrolet Corvetta, Shelby Cobru, množství nejrůznějších typů BMW, Fordů, Alf Romeo a dalších značek. Mezi cestovními a GT vozy vyčníval spider Porsche 908/02, který přivezl jezdec Deutsch, jeden z bratří Deutschů, kteří připravili v minulosti vozy právě na bázi Porsche 908 a byli i v seznamech přihlášených pro mosteckou Intersérii v osmdesátých letech. Vůz, který jsme mohli vidět v Brně byl v provedení, které pilotoval nezapomenutelný Steve McQueen a s nímž dojel na druhém místě ve slavném závodě 12 hodin v Sebringu 1970.

Nedělní sprintový závod vozů nad 1600ccm byl okořeněn startem vozu Chrysler Viper, který zakoupil slovenský pilot Konopka, který má již za sebou značné zkušenosti z prestižního seriálu FIA GT. Vůz Chrysler zakoupil po loňské sezóně od týmu Carsport Holland a není bez zajímavosti, že se jedná o velmi úspěšný vůz, který má za sebou řadu startů v těch nejvýznamnějších závodech sportovních vozů včetně čtyřiadvacetihodinovky v LeMans. Startoval ovšem z posledního místa, protože v tréninku došlo k poškození převodovky, která byla během víkendu dovezena z Holandska. V zajímavém závodě se Konopka dotlačil na Studeniče s vozem Porsche a dojel na druhém místě za Charouzem, jehož Mercedes ani tentokrát nenašel přemožitele. Další lahůdkou byl vůz BMW M3 GTR dvojnásobného evropského šampiona Šenkýře. Jeho nový vůz BMW byl opravdových skvostem a lahodil oku motoristických fanoušků. Jak nám Šenkýř sdělil, pracoval na něm tým mechaniků celou zimu, přesto nebylo před závodem vše náležitě odzkoušeno a vůz má ještě rezervy a bude v dalších dnech na Masarykově okruhu testován a dolazován. I tak Šenkýř zajel velmi dobře a z vozů BMW byl nejlepší. Smůlu měl druhý z bavoráků pilotovaný Suchých. Při souboji s atraktivní Tatrou Encora mu totiž prasklo zavěšení kola a ze závodu musel odstoupit.

Divize 3, tedy Národní formule rovněž předvedly dva závody. Piloti bojovali o každý metr, protože v této výkonově velmi vyrovnané skupině se draze platí každá chybička. Sympatickou vyrovnanou jízdou potěšil zkušený David Palmi, který se dokázal dostat před svého hlavního soupeře Krále a zvítězit. Méně se dařilo Lešínskému, loni třetí v celkovém hodnocení. Jeho vůz patří k těm nejstarším v závodním poli, přesto svou dravou jízdou patřil vždy k těm, kteří bojovali o medaile. Tentokrát se mu však bohužel tolik nedařilo.

Autor: Roman Krejčí  (Všechny články autora)
Rubrika: Okruhy  (Všechny články rubriky)

Článek publikován: 01.05.2005
Přečteno: 4145 x
Stránka aktualizována: 22.04.2021