úvod | hledej | debata | forum | MMČR | MČR HA | foto | foto Fryba | video | LeMans/WEC | piloti a týmy | Evropa | inzerce | motorshop | historie | okruhy | odkazy

AMK Ecce Homo

Šternberk v roce 2003 - Tisková zpráva

S blížícím se koncem roku 2003 končí také letošní aktivní činnost Automotoklubu Ecce Homo Šternberk a přímo se nabízí ohlédnutí za průběhem bezesporu nejzajímavější sezony posledních deseti let.

Jako každý rok, tak i letos se o úvod ročníku postaralo Město Šternberk, když ve spolupráci s Automotoklubem Ecce Homo Šternberk uspořádalo reprezentační ples, ale opravdu motoristickým startem byla až Valašská rally. Organizátoři Valašky se rozhodli vrátit závodní vozy do míst legendární Jesenické rally Sigma, což byl podle ohlasů jezdců i fanoušků velmi dobrý nápad, jenže ne všechno proběhlo přesně podle plánu. Po náročné valašské noci z původních 92 startujících vydrželo pouze 69, a tak do podhůří Nízkého Jeseníku dorazilo méně posádek, než se původně předpokládalo. Navíc mezi odpadlíky figuroval i velký favorit Roman Kresta s Peugeotem 206 WRC, což mnoha divákům zkazilo radost. Velký odpad však nijak neubral na konkurenci, nebo kvalitě soutěže. Suverénní vítěz, Václav Pech junior na voze Ford Focus WRC, odvedl skvělý výkon, jenž by pravděpodobně vedl k úspěchu i za Krestovy účasti.

Po čistě profesionální a velmi ostře sledované rally přišla na řadu také první akce určená všem motoristickým amatérům a nadšencům. Celá soutěž splnila svůj hlavní cíl, a to že poskytla maximální zábavu všem padesáti účastníkům i pořadatelům a potvrdila, že ne vždy vítězí nejlepší a nejrychlejší řidiči.

Nicméně vrcholem sezony bylo jako vždy až červnové Ecce Homo, tedy podnik mistrovství Evropy v závodech automobilů do vrchu. Na start se postavilo celkem 131 vozů, z toho 39 historických a všichni se postarali o nejkrásnější a nejvyrovnanější závod za posledních několik let. Vlastně to bylo dáno i celkovou situací na evropských kopcích, když stojaté vody startovního pole sportovních prototypů pořádně rozvířil italský tým Villorba Corse a do Šternberka přivezl 4 vozy. Slunečné počasí spolu s tropickými teplotami slibovali velmi rychlé časy a velká konkurence mezi jezdci vylučovala jízdu na jistotu, nebo nějaké taktizování. Nejsledovanější byl asi souboj mezi mladými Italy s prototypy skupiny CN a absolutním vítězem posledních dvou ročníků Ecce Homo, Maďarem László Szászem na F3000 Reynard. Nakonec se přeci jen radoval Szász, čímž dosáhl úctyhodného hattricku na Ecce Homo, nicméně zvítězil jen velmi těsně a těžil hlavně ze znalosti šternberské trati. Absolutně druhý Simone Faggioli proměnil hned svůj první start na Ecce Homo v první místo ve skupině CN a hodnocení ME kategorie II, protože formulové vozy se do evropského šampionátu nezapočítávají. Z českých jezdců si nejlépe vedl Otakar Krámský, když i přes obrovské technické problémy dokončil závod na čtvrtém místě absolutně a třetím ve skupině CN. Vedení mezi cestovními vozy, tedy v kategorii I, s přehledem získal David Komárek a jak je vidět, tak ani dlouhá trať nebyla pro jeho Mitsubishi EVO 500 překážkou. Ovšem evropské body se rozdělovaly jinde. Plný počet si na své konto připsal Ludvík Otto ve skupině A, stejně jako Roland Wanek ve skupině N a Petr Vojáček za SP. Ale po skončení sezony lze asi za největší zajímavost celého víkendu označit počínání Roberta Šenkýře a Dennyho Zarda. Šenkýře zradila technika a nedojel, Zardo udělal hodiny a skončil hluboko v poli poražených a i tak se oba stali mistry Evropy v závodech automobilů do vrchu pro rok 2003 (Šenkýř v kategorii I, Zardo v kategorii II). Mezi historickými vozy uchopil s přehledem první příčku Jaroslav Prášek na voze Chevron F2 a jen dokázal, že byl letos k neporažení.

Poslední velkou akcí roku 2003 bylo, jako každý rok, zářijové Ecce Homo Historic a s ním spojená Rallye Ecce Homo Historic. Tentokrát přilákalo krásné a teplé babí léto do Šternberka 80 motocyklů a přes 90 automobilů. Trať rallye provedla třicítku startujících malebnou jesenickou krajinou a dokonce vystoupala až na nejvyšší moravský bod, horu Praděd. V soustavě historických testů a kvizů nejlépe obstál šternberský motocyklista Jaroslav Loun a stejně jako loni získal absolutní prvenství. Mezi automobily také nenastaly žádné změny, a tak loňské vítězství obhájil Slovák Marián Bazala. Zbytek víkendu už se nesl v duchu dobré nálady a s jediným cílem – pobavit diváky i samotné účastníky, takže výsledky jízdy pravidelnosti do vrchu nebral nikdo příliš vážně. A to i přes fakt, že vítězové zajeli obě soutěžní jízdy s naprostou přesností. Motocyklista Jiří Filípek dosáhl ve druhém kole o pouhou 1 setinu rychlejšího času, než v kole prvním a vyrovnanost zbytku startovního pole na dvou kolech dokazuje i fakt, že dalších 10 jezdců nepřekročilo rozdíl jedné vteřiny. Mezi automobily byla konkurence ještě o něco tužší, když ani diference dvou setin sekundy nestačila Jiřímu Špičkovi na vítězství. To ukořistil s nejmenším možným rozdílem jediné setinky Rostislav Fiala s Fiatem Tudor.

Závěr celého ročníku obstarala, jak už bývá zvykem, další mototuristická “Liška“ pořádaná za asistence BESIPu. Soutěž zaměřená na prvky spojené s bezpečným řízením vozidla a znalostí pravidel opět přilákala velké množství soutěžících a její rostoucí oblibu jen potvrzuje fakt, že ji absolvovalo o dalších deset účastníků více než na jaře.

Ale ani teď, v době, kdy už proběhlo ocenění českých i evropských mistrů, pořadatelé nejrůznějších podniků AMK Ecce Homo Šternberk nezahálejí a kromě příprav na ročník 2004, kdy chtějí nabídnout jezdcům bezpečnější trať, kvalitnější zázemí a divákům lepší podívanou, pracují i na zajištění oslav v roce 2005. V té době se dočká závodní dráha Ecce Homo již stého výročí od průjezdu prvního závodního vozu a všichni příznivci motoristického sportu se mohou těšit na velmi bohatý program, či nové publikace pokrývající celou stoletou historii závodění ve Šternberku.

Ondřej Koubek

AMK Ecce Homo ŠternberkAutor: Ondra Koubek/CZ  (Všechny články autora)
Rubrika: Tiskové zprávy  (Všechny články rubriky)
Článek publikován: 02.12.2003
Přečteno: 2820 x
Stránka aktualizována: 22.04.2021

Související články:REDAKCE: Roman Krejčí All rights reserved, Ó 2002-2017


Stránky vrchy.com jsou nezávislým informačním zdrojem o závodech do vrchu a na okruzích

[CNW:Counter] TOPlist