úvod | hledej | debata | forum | MMČR | MČR HA | foto | foto Fryba | video | LeMans/WEC | piloti a týmy | Evropa | inzerce | motorshop | historie | okruhy | odkazy

Ecce Homo Preview

Na co se můžeme o víkendu těšit

Blíží se nám vrchol kopcové sezóny, tak se pojďme podívat, co nabízí předběžná listina přihlášených. Bohužel z nerozlučné dvojice italských borců přijede pouze Christian Merli. Loňský souboj o setinky, kdy o absolutním vítězi rozhodovala půl sekunda v součtu obou závodních jízd, se nejspíše opakovat nebude. Připomeňme, že přes vyrovnané jízdy tahal Merli stále za kratší provaz a překonal vlastní rekord. Nejrychlejšího muže historie Ecce Homo tak uvidíme, jede kompletní seriál ME a zatím nepoznal pachuť porážky. Naopak Simone Faggioli letos jede pouze domácí mistrovství, kde pochopitelně vítězí závod od závodu. Důvodem, proč nejede Evropu je údajně rozdílný technický předpis. Je to velká škoda, protože letos FIA přidala k bodovému hodnocení i drobné bodíky za umístění v absolutním pořadí, takže by se nemohla opakovat patová situace, kdy nebylo možné určit jednoho Mistra Evropy pro shodnost bodů ze dvou skupin. Takže letos nestačí vyhrávat svou skupinu a mít plný počet bodů, ale je potřeba hlídat si i ostatní soupeře v absolutním pořadí. A to je myslím jednoznačně krok k lepšímu a spravedlivějšímu hodnocení.

Speciálů Osella FA30 uvidíme tradičně hned několik. Kromě Merliho s ním pojede náš Miloš Beneš, který letos úspěšně startuje ve všech závodech ME. Ze Švýcarska se opět přijede pochlubit svým uměním Robin Faustini (letos s FA30) a rovněž Alexander Hin, který startuje s podporou Merliho týmu. Nic nevadí, že je přihlášen s modelem PA30 mezi sportovními vozy. Stát se může cokoliv, ale první závody ME jel opravdu s typem FA30 mezi monoposty. Tam se můžeme těšit i na početné pole vozů někdejší F3000 či Nippon, konkrétně 3 vozy Reynard a 3 vozy Lola. Obzvláště se těšíme na Fausto Bormoliniho, jednoho z nejvěrnějších jezdců historie ME, dále na Renzo Napioneho a Laszlo Szasze. Na Lolách se představí Jiří Svoboda, Martin Juhas a Vladimír Stankovič. Velmi rychlých Tatuusů je přihlášeno celkem osm! Zajímavostí je Wolf GB08 Thunder, který je oblíbený v okruhových závodech italského mistrovství. Překvapit může rozjetý domácí borec Josef Hlavinka.

Ve sportovních vozech jedou Oselly PA30 Petra Vítka a Stefana Armbrustera. Prim budou hrát společně s vozy Norma M20FC a pochopitelně svěží značkou Nova. Hlavním favoritem je mezi prototypy domácí Petr Trnka, ale rychle pojede určitě Sebastien Petit. Hodně jsme zvědaví na výkony Španělů Joseba Iraolu a Gonzalo Cabaňase na vozech Nova NP. Početné české barvy budou hájit určitě Aleš Mlejnek, Karel Berger, Martin Vondrák, David Dědek, ale i rychlá Tereza Machová. Bohužel přes původně avizovanou přihlášku vypadla z listiny Norma s Václavem Janíkem.

V rámci ME jsme si již zvykli na rozdělení podle faktoru na pět skupin mezi cestovními vozy. V první skupině jsou ty nejrychlejší a lze říct i nejatraktivnější vozy. Letos celé mistrovství jede Karl Schagerl s rychlým VW Golf, ale zatopit mu budou chtít soupeři jako Dan Michl s Lotusem, Nicolas Werver na Porsche či plejáda vozů BMW M3 či Mitsubishi. Ve druhé skupině se můžeme těšit na další Porsche Poláka Madziary, ale hlavně na dvojicí českých Lamborghini Martina Jermana a Zdeňka Kmínka. Těšíme se i na Marka Rybníčka a jeho krásné KTM a další rakouské vozy Porsche.

Parádní podívanou nabídnou i historické vozy, které jedou také svůj závod ME. Zdravit určitě budeme naše Mistry Evropy z minulých sezón. V přihláškách nechybí Petr Tykal, Vladimír Konicar, Jiří Kubíček a mnozí další.

Mezi přihlášenými je opravdu celá řada dalších zajímavých vozů a jezdců, vždyť k uzávěrce přihlášek bylo snad 213 registrovaných jezdců! A mít mezi přihlášenými dvacítku sportovních prototypů doplněnou osmi historickými plackami, to je opravdová paráda stejně jako devět třílitrových monopostů.

Kdo váhá, zda přijít, měl by vzít rychle rozum do hrsti a naplánovat si poslední květnový víkend cestu do Šternberku.Autor: Roman Krejčí  (Všechny články autora)
Rubrika: Evropa  (Všechny články rubriky)
Článek publikován: 23.05.2022
Přečteno: 1218 x
Stránka aktualizována: 11.07.2022

Související články:REDAKCE: Roman Krejčí All rights reserved, Ó 2002-2017


Stránky vrchy.com jsou nezávislým informačním zdrojem o závodech do vrchu a na okruzích

[CNW:Counter] TOPlist