úvod | hledej | debata | forum | MMČR | MČR HA | foto | foto Fryba | video | LeMans/WEC | piloti a týmy | Evropa | inzerce | motorshop | historie | okruhy | odkazy

Brněnský Drak 2011 anebo Quo Vadis, MMČR ZAV?

Co nás na kopcích čeká?

Úvodní podnik letošního domácího seriálu Mezinárodního Mistrovství České republiky v závodech automobilů do vrchu se jel na části Masarykova okruhu, tak jako v minulosti, tedy v protisměru. Slunečné počasí vylákalo poměrně dost diváků do ochozů automotodromu, jehož budoucnost není příliš růžová, stejně jako ta, která se momentálně rýsuje nad zmíněných seriálem závodů do vrchu. Ale začněme popořádku a optimističtěji...

Závod Brněnský Drak se konal z iniciativy Berg-Cupu 2011, který se postaral o pronájem dráhy a zajistil veškeré kroky potřebné k tomu, aby se závod mohl uspořádat. MMČR zde takto více méně hostovalo s podmínkou omezení počtu startujících na 40 vozů. Zde mohl být první kámen úrazu, pokud někdo plánoval startovat v celém seriálu za účelem dosažení co nejlepšího konečného pořadí. Pokud se tedy nevešel mezi čtyřicítku přihlášených, měl prostě smůlu. K tomu bohužel nebylo přihlédnuto ani v systému škrtání výsledků v letošní sezóně. Nutno říct, že počet zájemců dosáhl onoho čísla poměrně brzy, ovšem nebyl nikdo odmítnut, takže v tomto bodě to bylo v pořádku.

Sobotní den patřil testování pro letošní ročník. Do prostoru parkoviště závodních strojů jsem přijel v pozdní odpoledne a celková atmosféra působila tak trošku ospale až podivně strnule. Snad to bylo díky chladnému větru, který asi na náladě nikterak nepřidal. V neděli se mělo začít jezdit od osmé hodiny, ale neustále problémy s časomírou, která je jinak velmi dobrá, způsobily údajně i to, že část prvních tréninkových jízd byla neměřených. Zahajovali jezdci Berg Cupu, kteří tak asi marně mohli očekávat časy své jízdy. Více než starost o pořadí, které stejně nebylo v podstatě nikde slyšet a k nahlédnutí asi jen v prostoru parkoviště, se mi hlavou honily myšlenky o budoucnosti našich závodů. Jestliže jsem v úvodu nakousl, že budoucnost Masarykova okruhu není příliš růžová, tak je fakt, že se nedaří závody finančně zajistit a bez zájmu vyšších zejména politických subjektů je dost možné, že se zde brzy nepojede ani MS motocyklů a pak vlastně už asi vůbec nic, ale snad to jsou jen ty nejskeptičtější názory, o kterých se však hovoří. Ostatně i v letošním roce je zdejší program chudší, než na jaký jsme byli zvyklí. A jak to vypadá se závody do vrchu? Rád bych hledal něco pozitivního, ale zatím mi to příliš nejde. Jaká je tedy situace?

Mluví se o tom, že se letos nepojede na Babě. Problémy s kvalitou povrchu i svodidly má nově nahlášený Vsetín, stejně tak Laudon. O tom, že v Ústí nad Orlicí není, kdo by převzal štafetu po Mirkovi Urbanovi, který je již opravdu rozhodnutý letos pořádat poslední závody, je také celkem jasno. Vezmeme-li v úvahu, že radost ze závodu Brněnský drak nikterak nečišela ani letos, co nám tedy nakonec zbude? Ať přemýšlím, jak přemýšlím, zůstává mi tu pouze jeden závod do vrchu, a tím je Ecce Homo. To ovšem samo o sobě asi také nemá šanci přežít, pokud se mistrovství republiky rozpadne. Je situace opravdu tak vážná? Bojím se, že je. Bohužel stále rychlejší, dražší technika závodních vozů, zejména pak monopostů F3000, si žádá neustále vyšší nároky na bezpečnost a tak se dostávají závody do vrchu do slepé uličky. Jak z ní ven? Opravdu východisko není snadné najít... Snad nás může utěšit existence onoho zmíněného Berg Cupu, kde startuje spousta nadšenců i opravdových jezdců, kteří předvádějí nejen pěkné souboje, ale i stále lepšící se techniku. Takže závody do vrchu jako takové snad u nás budoucnost mají. Jakou? O tom rozhodne možná již nejbližší budoucnost.

V tomto nepříliš oslnivém světle budoucnosti se zdálo být jedno, jestli vyhraje ten či onen. Jezdci se samozřejmě snažili dosáhnout co nejlepších výsledků i časů, padl i letitý rekord Otakara Krámského, který zde držel ještě s plackou Osella BMW... Z prvního vítězství se radoval Milan Svoboda, který se ovšem letos soustředí na FIA Challenge a na domácích kopcích ho uvidíme když se Challenge nepojede, podobně sporadicky se doma představí Miloš Beneš, který vyhrál druhý závod a byl to on, kdo zajel rekordní čas 1:00,89. Budou ale tito jezdci startovat třeba na Laudonu? Prý nebudou, pokud nedojde k rozšíření svodidel a opravě trati... Co na to pořadatel Laudonu? Nejsou peníze... ty nejsou skoro nikde, a tak se můžeme jen dohadovat o tom, jak to bude.. Ale to jsme již řešili a nikam to nevedlo... Tak nějak moc té radosti z prvního závodu letošní sezóny mít nemůžeme. Máme nejvíc reprezentantů v Evropě, přesto pouze jediný závod ME. Množství reprezentantů nebude stíhat domácí i evropský šampionát, takže ve výsledku je to opět prohra pro domácí šampionát...

Pořádat MMČR zároveň a společně se závody mistrovství Slovenska? Zajímavá myšlenka, která by mohla být nadějí. Ale jak to je s úrovní zabezpečení slovenských kopců? Je to velká výhra ve srovnání s Laudonem? Nebo nám ten přebytem špičkové techniky závody do vrchu zahrabe? Až nebude MČR, je šance, aby byl Berg Cup někdy náhradou? Nevím... budu se těšit na optimističtější náladu třeba při dalším závodě, kde se chystám, tedy po rakouském Rechbergu..

PS: přejeme Petru Vítkovi, aby se co nejdříve dostal z nepříjemnosti po havárii z poslední jízdy. Ať je fit brzy i jeho Osella, která byla nejhezčím vozem celého Brněnského Draka…Autor: Roman Krejčí  (Všechny články autora)
Rubrika: Mezinárodní mistrovství ČR  (Všechny články rubriky)
Článek publikován: 11.04.2011
Přečteno: 3620 x
Stránka aktualizována: 22.04.2021

Související články:REDAKCE: Roman Krejčí All rights reserved, Ó 2002-2017


Stránky vrchy.com jsou nezávislým informačním zdrojem o závodech do vrchu a na okruzích

[CNW:Counter] TOPlist