úvod | hledej | debata | forum | MMČR | MČR HA | foto | foto Fryba | video | LeMans/WEC | piloti a týmy | Evropa | inzerce | motorshop | historie | okruhy | odkazy

Podzimní cena Brna - Komentář

Stručné ohlédnutí

Program Podzimní ceny Brna byl mimořádně bohatý, podle slov pořadatele se zde odehrál co do počtu závodů jeden z nejbohatších víkendů v historii. Ale kvantita nebyla na úkor kvality. K vidění toho bylo opravdu hodně a diváci si rozhodně nemohli stěžovat na nedostatečnou podívanou. Kromě domácích závodů, které jsou vypsány ve třech divizích a kde se uzavíral šampionát, byla pozornost příznivců motoristického sportu zaměřena zejména na závod historických vozů Grand Prix, tedy formule 1 a závodu Super Sprint Challenge pořádané organizacemi Interserie a Euroserie, obojí u nás dobře známé.

V Národní formuli (divize 3) pečetil titul sobotním triumfem mladý Jiří Mičánek. Velmi pozoruhodné výkony však stále předvádí havířovský Igor Lešínský na stařičkém voze VŽ 91, což je vlastně přepracovaný MTX 1-03, se kterým dříve jezdil a upravil Václav Žemla. V neděli si spravil chuť David Palmi, když přesvědčivě zvítězil. Zajímavostí byl start vrchaře Milana Svobody, který si nevedl nikterak špatně.

Formulové divize 2 je bohužel naprosto mimo zájem našich jezdců, takže se zde sešlo pouze několik polských jezdců s formulemi 3 či upraveným sovětskými Estoniemi, které pamatují Pohár míru a přátelství z počátku 80.let...

Divize 4 jezdí svůj vytrvalostní závod v sobotní podvečer, tentokrát navíc po italském vytrvalostním mistrovství, které se na rozdíl od českého jezdí ne na 3, ale rovné 4 hodiny. V divize 4 přibývá zajímavých konstrukcí, tentokrát zejména na bázi BMW M3. Krásný stroj nečekaně předvedl dvojnásobný Mistr Evropy Robert Šenkýř, když představil utajené BMW GTR přivezené a dostavěné těsně před závodem ve čtvrtek z Německa. Vůz ukázal svůj potenciál a nebýt poruchy převodovky, zajistil by mu druhé místo v nedělním sprintu, takto dojel třetí za Maděryčem, který podobně jako na Jarní ceně vyzkoušel hodiny v první zatáčce po startu, ale díky kolizi která byl způsobena právě chumlem vozů v první zatáčce, si vše polepšil v opakovaném startu. Bohužel Válek a mladý Fried poškodili ve vzájemné kolii své BMW M3 natolik, že ani jeden nemohl uvažovat o pokračování v závodě. Zajímavostí byl start vozu Saleen GT, který v týmu Konrad jezdí již tradičně ve FIA GT i dalších závodech světového formátu. Do Brna jej přivezl Polák Stanco. Ovšem podle našich předpisů musí být vozy opatřeny katalyzátorem, na což Polák doplatit diskvalifikací v Mostě, kde porazil Charouze na DTM Mercedesu. Nyní sice přijel s katalyzátorem, ale vše nebylo podle přestav technických komisařů, kteří ho nepřipustili k tréninku. Polák startoval z posledního místa, ale ještě před přerušením závodu se dostal na velmi dobrou pozici. Při opakovaném startu byl však vyloučen, údajně pro vyhoření katalyzátoru. Kdyby sázková kancelář uzavírala tipy na vítěze, byl by kurz jasný 1,000 nebo menší… Jasné vítězství pro suveréna Antonína Charouze, jehož vůz je zcela bezkonkurenční dnes již nikoho nepřekvapí a bohužel často ani nepotěší. Nutno ovšem ocenit spolehlivost jeho vozu Mercedes, který letos nikdy nepochybil a vždy dojel do cíle.

Vozy formule 1 si určitě zaslouží prohlédnutí v naší bohaté fotogalerii. Současná jména jezdců nám toho příliš neříkají, byť například Richard Eyre je z Brna dobře znám ze starty s vozem McLaren M8F z minulosti, stejně jako Ian Barrowmann. Slyšet ovšem staré dobré Cosworthy a vidět naše klukovské ideály, bylo k nezaplacení.

Velmi atraktivní podívanou byl závod Super Sprint Challenge, vzniklý spojením Interserie a Euroserie. Na startu se sešlo i několik domácích jezdců, kteří se rozhodně v závodech neztratili. Poli vozů složených od formule 3000 přes prototypy s motorem z formule 1 až po malé formule König dominoval Arnold Wagner a Peter Milavec, oba na vozech formule 3000. Tito jezdci byli zároveň absolutně nejrychlejší z celého brněnského víkendu. Přitažlivý byl v silné divizi sportovních prototypů start Otakara Krámského, který si na okruh odskočil z evropských kopců. Doplňoval ho i žlutý Lucchini týmu GMS, ovšem za volantem s Milanem Stejskalem, nikoliv Milošem Benešem, jako na kopcích. Stejskal si zde vyzkoušel závodnický debut s tímto vozem. Jeho radost z velmi dobrého a slibného výkonu byla znát a již se hovořilo o dalším startu na německém Hockenheimringu. Spolu s těmito nováčky této série zde startoval i Michal Dolák bojující o přední umístění v celém seriálu, kterého se zúčastňuje téměř pravidelně. Dolák jezdil těsně za Krámským, což vyvrcholilo v sobotním závodě v pěkné umístění dvou českých jezdců na stupních vítězů. Ovšem post nejvyšší obsadil anglický jezdec Tony Sinclair na britské konstrukci Jade s motorem Chrysler. Tato nepříliš známá značka vyrobila ve Velké Británii již 10 sportovních prototypů. A právě Sinclairův nejnovější model byl dokončen v dubnu letošního roku a na domácích okruzích vyhrává závod za závodem. Stejně tomu tak bylo i zde v sobotu. Pěkně si vedl i Martin Vondrák ve slabší divizi, kdy v předposledním kole projížděl cílem na třetím místě, ale nakonec se musel spokojit se čtvrtou příčkou. Přeci jen již jeho motor Alfa Romeo na moderní Opely nestačí. Dalším cenným želízkem ve startovním poli byla sympatická Edita Prášková, která vystřídala Spider Škoda Baghira, který zde představila na jaře, za další historický skvost - Chevron B42 formule 2. V početním poli současných dvoulitrových formulí si vedla nanejvýš dobře a razantní jízdou si vybojovala stříbrnou pozici, což byl obrovský úspěch. Otázkou je, kam až by se tato talentovaná závodnice dostala, kdyby měla k dispozici opravdu moderní techniku, například kvalitní sportovní prototyp pro silnější divizi, kde se prohání Krámský či Dolák. Problémům se nevyhnul poslední český účastník Lubomír Glogar, když v prvním závodě doplácel na techniku a ve druhém se ocitl v kolizi s německým pilotem Manfredem Kuhnem na Reynardu F3. Milavec a Wagner si v obou závodech vyměnili pozice, takže každý okusil chuť vítězství. Wagner byl navíc v nedělním závodě diskvalifikován. Mezi sportovními vozy v neděli zazářil Wolfgang Payr s francouzskou licencí. Porazil sobotního vítěze Sinclaira i našeho Krámského. Nevedlo se Dolákovi, kterému znepříjemňoval život a brzdil v dobře rozjetém závodě Montbaron na F3000. Dolák na rovině ztrácel a v zatáčkách byl rychlejší. Nakonec vše dopadlo smutně a Dolák opustil trať a poškodil vůz. Jeho soupeř v průběžném hodnocení Rakušan Pedrazza však pro poruchu závody nedokončil, takže nyní je Dolák na třetím místě jen 4 body za Pedrazzou a žel nedělními výpadku, který by ho vyhoupl na druhé místo. Seriál vede Payr. Vondrák je průběžně čtvrtý ve své divizi, což je rovněž velmi dobrý výsledek. V kategorii formulí je čtvrtý Glogar. Technické problémy vyřadili z nedělních bojů nejstarší vůz ve startovním poli, tedy Chevron B42, se kterým nejmladší pilotka Prášková závodu překvapila nejen diváky, ale i samotné organizátory seriálu.

Podařený víkend byl bohužel provázen četnými zásahy Safety Caru. Přeci jen při závodě na 10 kol se jedná a zásadní zásah do průběhu závodu a je tak ovlivněno pořadí. Tak byl zkrácen například i závod České pojišťovny Škoda Octavia Cupu, jiné závody byly restartovány. Někdy i dvakrát… Ale havárie na trati jsou alespoň bez problému řešeny, jde tedy o bezpečnost a na té je správné nešetřit.

Autor: Roman Krejčí  (Všechny články autora)
Rubrika: Okruhy  (Všechny články rubriky)

Článek publikován: 27.09.2004
Přečteno: 4246 x
Stránka aktualizována: 22.04.2021