úvod | hledej | debata | forum | MMČR | MČR HA | foto | foto Fryba | video | LeMans/WEC | piloti a týmy | Evropa | inzerce | motorshop | historie | okruhy | odkazy

Beneš kraloval v Ústí nad Orlicí

Pokračování domácího mistrovství provázelo sluníčko

Třetím dvojzávodem pokračoval domácí šampionát v závodech automobilů do vrchu v Ústí nad Orlicí. Tradiční kopec na Andrlův chlum se jezdí s minimálními přestávkami od roku 1971 a letos jsme byli svědky 58. a 59. ročníku, tedy závodu. Favoritem byl nejrychlejší český vrchař Miloš Beneš z týmu GMS. Svou roli lídra potvrzoval po celý víkend.

Po závodě na části brněnského autodromu v protisměru a divácky hojně navštěvované Náměšti nad Oslavou, přichází vrchařský vrchol sezóny v podobě závodů v Ústí nad Orlicí a o týden později vše pečetí Ecce Homo ve Šternberku. Na trať Ústecká21 se chystalo více než sto jezdců, ale nakonec bylo převzato krásných 98 pilotek i pilotů, kteří se těšili na řádnou porci zatáček a strmého stoupání v lesnatých pasážích, kde stín střídá slunečné paprsky ostře se bořící do hledí pilotovy helmy. O tom všem jsou závody do vrchu, na přírodních tratích, s perfektním asfaltem, všudypřítomnými traťovými komisaři, kteří opět odvedli svou práci na jedničku. Ano, takové bylo Ústí nad Orlicí v dobách, kdy ho vedl pan Miroslav Urban a stejně kvalitní je i dnes, kdy jeho jméno závod nese coby memoriál. Perfektní příprava a organizace tu voněla stejně jako chutné klobásky místního občerstvení, které k závodům patří neodmyslitelně stejně jako úsměv na tváři diváků, kteří zajisté nelitovali víkendu prožitého mezi vůní benzínu, kvílením gum a nádherné symfonie upravených závodních motorů, které jsou pastvou pro duši i srdce každého motoristy.

Viděli jsme několik krásných soubojů o desetinky sekundy. Například mezi siluetami to bylo opravdu neskutečné, co předváděl Dan Michl se svou Elízou a Marek Rybníček s Fiestou, oba čistokrevné speciály postavené v dílnách Michl Motorsport respektive Komvet Racing. Pro oči podívaná jak má být, navíc zároveň oslava dovednosti českého, pardon, moravského, umu. Píše se rok 2007 a Georg Plasa prolétá cílem zdejšího závodu časem 1:59,12 s vozem BMW 320 V8 a vytváří rekord cestovních speciálů. Je květnová neděle léta páně 2017 a Dan Michl odpovídá Markovi Rybníčkovi časem 1:58,10 ve druhé jízdě a rekordy jsou přepsány.. Zatímco Marek musí těsnou prohru přijmout a hledat rezervy ve vývoji do dalších závodům, divákům u monitorů s časy jezdců popadají čelisti. Ale můžeme se vrátit ještě dále do roku 2005 a uvidíme Španěla Andera Vilarina, mladého jezdce, který zkrotil evropské kopce a nevynechal ani Ústeckou21. Rekord má hodnotu 1:47,39 a zapisuje se do kolonky nepřekonatelných. Spojení Reynard 01L a Vilarino je pro Ústí nad Orlicí velká čest a vzpomínka, která nebledne. Ovšem technika jde kupředu, nad tratí neskutečné křičí třílitrový motor Zytec v útrobách vrchařského klenotu s označením Osella FA30. Královský vůz v rukou Miloše Beneše doslova letí v každé jízdě neskutečně divoce a rychle a nestydí se svým zadkem opustit asfalt a prohrábnout listí na krajnici určitě i proto, aby se přihlížejícím zastavilo srdce společně s okamžikem, kdy nevědomky přestane dotyčný dýchat. Časy pod 1:50 tu uměl dosud jen zmíněný Španěl. Milošovi to ale problémy nedělá a stříhá tam hned několik časů pěkně pod 1:50, pod 1:49.. Ale rekord odolal. Obrovský nápor byl přeci jen zabrzděn pneumatikami na voze Osella. Tým GMS šetřil nové obutí na nadcházející víkend, který hostí závod Mistrovství Evropy a tam budou potřeba v honbě za co nejlepším umístěním ještě více, než tady u hříček o rekordech.

David Komárek, úřadující Mistr České republiky v absolutním pořadí tahá svou černou lásku až na samý dotek se svodidly, aby ukázal svou bojovnost. Snad právě ta mu pomohla, aby překazil úsilí Dušana Nevěřila, který s obdobným podvozkem Norma vystrčil růžky v nedělním závodě v první jízdě. Komárek ale drama nepřipustil a obhájil stříbrnou pozici absolutního pořadí před Nevěřilem.

Rychlými časy se blýskal Petr Vondrák s nejrychlejším dvoulitrem na trati, s vozem Osella PA21S. Jiří Špalek s další třílitrovou Normou také předvádí krásné průjezdy jednadvaceti zatáčkami po celý víkend.

Velké uznání patří dvojici Aleš Mlejnek a Karel Berger nejen za pohodový, byť perfektní přístup k závodění, ale také k dosaženým časům na trati, které si v ničem nezadají s historicky nejlepšími časy formulí 3, byť s polovičním objemem motorů, které tito jezdci pilotují. Ano, Milan Svoboda, osminásobný vítěz Ústecké21 promine, on se svou formulí 3 jezdil nejrychleji, vlastně rychleji, než mohly vůbec F3 jezdit, a to díky svým kvalitám, které nám naštěstí o víkendu díky startu se sportovním vozem BRC opět ukázal.

Lukáš Vojáček nenechal nikoho na pochybách, že ve skupině A soupeře nemá, ale skupina N byla vpravdě napínavá díky špičkovým výkonům svých protagonistů. Závod zastihl v mistrovské formě Tomáše Vavřince a jeho Mitsubishi Lancer Evo IX neustále překvapovalo soupeře. Jaromír Malý jezdil vyrovnané časy, ale „kocoura“ tentokrát zkrátka porazit nemohl. Manželé Sajlerovic si rozdělili bronzové poháry a předvedli rovněž krásné časy. Martin Jerman jel neskutečně dobře se svým upraveným okruhovým Lamborghini Gallardo v časech, které stačily bez problémů na všechny cestovní vozy skupin N a A. A to je na tak technické trati opravdu nečekaný úspěch.

Česká Trofej patří k základním stavebním kamenům pro Mistrovství ČR. Autoklub tak správným způsobem reaguje na potřeby širší jezdecké základy a polovina startovního pole je důkazem toho, že jde vše správným směrem. O Mlejnkovi jsme se již zmínili a jen dodejme, že po sobotním zlatu si odváží nedělní stříbro a pochopitelně i svou princeznu „ze Mlejnka“, tedy svou Berušku. Libor Neckář a jeho Tatuus Formel Masters jel v každé jízdě rychleji až k nedělnímu vítězství. O to mohl zabojovat i ostravský Jaroslav Surowka s nově pořízenou Normou M20F, ale smolný víkend přes krásnou první nedělní závodní jízdu skončil neslavně snad i kvůli neposlušným pneumatikám vytyčujícím trať na výjezdu předposlední zatáčky. Ale vůz je v pořádku a další závod za pár dní. Bylo krásné koukat na BMW Ivo Krampoty, Nissan 200SX Zdeňka Kučery či oprýskanou Toyotu Celica Ericha Pruska.

Historické vozy zde jely i evropský zónový šampionát a přilákaly několik zahraničních jezdců. Tady více než o rychlost či vítězství, šlo určitě o přehlídku krasavců s bohatou historií, kterou připomínaly vozy Abarth Fiat 1000TC, BMW 2002 či Porsche 911RS. Nechyběl ani plnokrevný Chevron B42 v rukou Jaroslava Práška. Tento okruhový speciál vznikl v roce 1978 pro evropský šampionát Formule 2 a v Ústí nad Orlicí nenašel přemožitele podobně jako před lety na rakouských kopcích v rukou Willy Sillera, po kterém byl před lety zakoupen.

Díky všem, kteří se zasloužili o bezproblémový chod i večerní pohodu v parkovišti závodních strojů a hurá vstříc dalším ročníkům a dá-li FIA, třeba i s přídomkem některého z evropských seriálů.

Literatura, odkazy, zdroje

http://online.timing.sk/mrc12/absolute?Pretek=295
http://online.timing.sk/mrc12/absolute?Pretek=296

Autor: Roman Krejčí  (Všechny články autora)
Rubrika: Mezinárodní mistrovství ČR  (Všechny články rubriky)
Článek publikován: 29.05.2017
Přečteno: 3090 x
Stránka aktualizována: 22.04.2021

Související články:REDAKCE: Roman Krejčí All rights reserved, Ó 2002-2017


Stránky vrchy.com jsou nezávislým informačním zdrojem o závodech do vrchu a na okruzích

[CNW:Counter] TOPlist