úvod | hledej | debata | forum | MMČR | MČR HA | foto | foto Fryba | video | LeMans/WEC | piloti a týmy | Evropa | inzerce | motorshop | historie | okruhy | odkazy

6 hodiny Spa Francorchamps - kvalifikace

Večerní kvalifikace

Po dvou volných tréninkových jízdách následovala večerní kvalifikace. Ta je rozdělena po půl hodině pro GT vozy a půl hodiny pro prototypy LMP1 a LMP2. Hlavním trhákem byl souboj továrních týmů, ale visel i otazník nad startem nového vozu Rebelion no.13 a rozbitého spideru no.37 Oreca, se kterým ruský jezdec havaroval ve druhém tréninku. Ostatně nad celým startem týmu SMP Racing visel otazník, protože za tímto týmem stojí mimo jiné ruské finance, které byly zmrazeny kvůli politickým tahanicím na Ukrajině. Tak to na světě chodí, uvalí se "spravedlivé" sankce, aby postihly zcela nezávislé a nevinné subjekty, které na to doplatí a praví tvůrci konfliktu mohou dále sedět u koryt. Ale dost politiky..

Trať před kvalifikací byla poměrně mokrá, protože opět drobně pršelo, nicméně déšť včas ustal a během jízdy docházelo k postupnému vyjíždění suché stopy. To nakonec zamíchalo i pořadím. Nejrychlejší vůz GT Pro byl nakonec Ferrari no.51 před Aston Martinem no.97 se zajímavou posádkou Turner, Mücke a Senna. Tovární Porsche GT bylo až třetí. Poté nastoupily rychlé prototypy a trať počala výrazněji usychat. Týmy na to zareagovaly změnou taktiky. Počítá se totiž dvě nejlepší kola od dvou jezdců, kteří musí do kvalifikace nastoupit. Ovšem ti, co vyjeli jako první, měli trať více mokrou a jezdili časy téměř o 10 sekund pomalejší, než po výměně druzí jezdci. Proto bylo potřeba stihnout ještě jedno střídání pilotů, aby došlo ke zlepšení času i u prvního jezdce. Situace tak byla napínavá a tlačenice na trati mezi továrními vozy přidávala na nervozitě. Pořadí se tak měnilo tak nečekaně, že to mohlo připomínat loterii. Nakonec to ale většina týmů zvládla na výbornou a poslední už to vypadalo na pole position pro Toyotu, ale závěrečné kolo vozu Porsche no.14 znamenalo posun na první místo a historicky první pole position pro Porsche 919. Průměrný čas 4 započítávaných okruhů byl 2:01,198 přičemž nejlepší kolo mělo hodnotu 2:00,334. Toyota no.8 obhájila druhé místo průměrným časem 2:01,836. Audi se nenechalo zahanbit a obsadilo třetí příčku s vozem no.2. Následovala druhá Toyota, Porsche a dvě Audi, které přeci jen plně nezvládly dobré časy na sušší trati pro oba jezdce. Ve skupině LMP2 kralovaly Orecy. Vůz týmu KCMG se poprvé radoval z nejlepšího průměrného času před druhým vozem zmíněného týmu SMP Racing. Problémy měl neustále vůz no.13 Rebellion, kdy tento lev skutečně neustále zlobil a nebylo mu započteno žádné kolo, i když jich několik objel, ale nikdy dvakrát po sobě přes cílovou čáru. Jeho sesterský vůz nestačil na nejrychlejší LMP2 a je jasné, že na novém voze bude ještě hodně práce.