úvod | hledej | debata | forum | MMČR | MČR HA | foto | foto Fryba | video | LeMans/WEC | piloti a týmy | Evropa | inzerce | motorshop | historie | okruhy | odkazy

FIA WEC Spa - závod na 6 hodin

Reportáž ze závodu

Kvalifikace probíhá letos při Mistrovství světa ve vytrvalostních závodech (World Endurance Championship) systémem, kdy je od dvou jezdců na každém voze započítáno po dvou kolech a výsledný průměr těchto čtyř časů je rozhodující pro postavení na startu. K tomu je potřeba dodat, že všechny časy musí být dosaženy během 30ti minutové fáze určené zvlášť pro GT vozy (třídy AM a Pro, tedy amatérské a profesionální) a pro prototypy LMP1 a LMP2.

Zatímco kvalifikace GT vozů probíhala bez problémů v relativním klidu, u prototypů se přeci jen nekonalo vše, jak by mělo. Začalo to tím, že Lola týmu Gulf Racing Middle East nenastoupila do kvalifikace a musela žádat o povolení ke startu do závodu, což bylo umožněno. Pak ale vůz číslo 41 Zytek skupiny LMP2 havaroval tak, že zavlála červená vlajka a kvalifikace byla přerušena. Naštěstí se vše obešlo bez zranění, nicméně pro Greaves Motorsport to znamenal konec nejen kvalifikace, ale i odstoupení ze závodu, protože poškození nebylo možné opravit do sobotního závodu. Audi potvrdilo roli favorita a drtivě opět porazilo Toyoty, které v časech mají blíže k Rebellion Lolám, než k trojici dieslových vozů Audi. Nick Heidfeld na Lole opět zářil a bude zajímavé, jak bude rozjíždět závod pro tým Rebellion. Nová Toyota číslo 7 zatím neplní úlohu, která se očekávala a mnohdy zaostává za svou starší sestrou s číslem 8, tedy loňským modelem. Větší přední světla, nebo chcete-li větší oči zkrátka na pana časomíru nezapůsobila. Ale hlavní závod se jede na 6 hodin a všechno je možné. Počasí je slunečné na rozdíl od předpovědí, které slibovali velmi chladné počasí, je teplo.

První kolo závodu bylo zajímavé tím, že se Toyota číslo 7 dostala na pěkné druhé místo. A vlastně celá první polovina závodu se nesla v nečekaném souboji trojice vozů Audi a dvojice Toyot. Ani obě Rebellion Loly příliš nezaostávaly. Nicméně asi málokdo čekal, že při hodnocení závodu po první, druhé i třetí hodině držela Toyota č.7 první místo! Přispěla k tomu jistě i úspornější taktika, na celý závod Toyota ušetřila jednu zastávku v boxech. Bohužel během čtvrté hodiny nová Toyota zamířila do boxu kvůli levé zadní brzdě, která se přehřívala a činila vůz neovladatelným. Po krátké opravě vůz sice ještě vyjel, ale opět zamířil do depa a odstoupil ze závdu z důvodu poruchy brzdy/rekuperace. Byla to škoda, protože druhá Toyota č.8 na vozy Audi přeci jen ztrácela. Navíc nesla na své karosérii známky tvrdého souboje a vůz byl poměrně pošramocený v samotném cíly. Audi potřebovalo celkem 8 zastávek v boxech, při některých se jen tankovalo, jindy se k tomu měnily i kola Michelin. Trojice vozů Audi R18 tak projela slavnostně vítězně cílem po 6ti hodinách závodu. Zvítězila posádka Lotterer/Tréluyer/Fässler. Na Toyotu zbylo čtvrté místo a jednokolová ztráta. Obě Rebellion Loly dojely zdárně do cíle a ztrácely pouhé dvě kola na Toyotu.

Ve skupině LMP2 to bylo zajímavé do poslední chvíle, protože došlo víky poslední nucené zastávky v boxech vozu č.38 Zytec ke změna na druhém místě. Celá první trojice LMP2 jela v jednom kole až do cíle a rozhodovaly vteřiny. Radoval se vůz Oreca Nissan posádky Perez Companc/Minassian/Kaffer. Zytec dojel nakonec až třetí za Morganem.

Ferrari se radovalo ve skupině GT a to i ve variantě Pro i Am. Bohaté zastoupění Aston Martinu přineslo dvě druhá místa.

Závod se obešel bez větších problémů a odstoupily pouze tři vozy. O Toyotě jsme se zmínili, nedojel ani tovární Porsche č.91 a jedinou safety-car fázi si vyžadala zle vyhlížející nehoda č.25 Orecy v rychlé pasáži Eau Rouge. Po celý závod bylo slunečné teplé počasí, dokončilo celkem 31 vozů, jeden po havárii v kvalifikaci nestartoval.

IMSA Performance Matmut Porsche GTAudi R18 č.2 skončilo druhéAudi s delší zádí bylo třetíFerrari týmu Krohn Racing

vozůAutor: Roman Krejčí  (Všechny články autora)
Rubrika: LeMans/WEC  (Všechny články rubriky)
Článek publikován: 04.05.2013
Přečteno: 2885 x
Stránka aktualizována: 22.04.2021

Související články:REDAKCE: Roman Krejčí All rights reserved, Ó 2002-2017


Stránky vrchy.com jsou nezávislým informačním zdrojem o závodech do vrchu a na okruzích

[CNW:Counter] TOPlist